Co je to za odrudu jablek



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
24.9.2017 15:18

prosím vás, tie moje fotky a ešte nejaké návrhy na odrodu? pozerám dianu, ale ona nie je ani nikde v predaji a neverím, že by ju mali poliaci na trhu už. tie jablká sú menšie, kľudne by to mohla byť aj letná odroda. je to štavnaté a chutné, sladké jablko. ja by som sa na to aj vykašlal, ale keby viem aká to je odroda, tak si to zasadím... jasné, ze ligol a rubinola nie sú teraz ešte v optimálnej konzumnej zrelasti, ale toto ked porovnám s tými dvomi, ktoré mám momentálne, tak je o dosť lepšie... 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 35.64 (?), 21.9.2017 18:42

Panenské určitě ne, to je kulatější a menší. Tohle je protáhlejší, nahoře širší, směrem dolů se zužuje, je opravdu s hranami a tmavší. Podívám se na ten hranáč.  Děkuji. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 21.9.2017 18:48

a malinové hornokrajské?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 22.9.2017 10:09

Ano, existuje. Pochází ze Střížovic a je to kříženec Ametyst x Jilia. Zkoušena pod číslem ÚEB 3858/2. Sklízí se v srpnu a vydrží až do konce září v běžném sklepě. Pěstuje se dokonce na Slovensku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.9.2017 15:18

prosím vás, tie moje fotky a ešte nejaké návrhy na odrodu? pozerám dianu, ale ona nie je ani nikde v predaji a neverím, že by ju mali poliaci na trhu už. tie jablká sú menšie, kľudne by to mohla byť aj letná odroda. je to štavnaté a chutné, sladké jablko. ja by som sa na to aj vykašlal, ale keby viem aká to je odroda, tak si to zasadím... jasné, ze ligol a rubinola nie sú teraz ešte v optimálnej konzumnej zrelasti, ale toto ked porovnám s tými dvomi, ktoré mám momentálne, tak je o dosť lepšie... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 5.10.2017 11:32

išiel som cez poľsko a zastavil som sa na trhu, tak úplne všetci mali to "moje" jablko označené ako "Gala"... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zved@vec - (16) - 117.241 (?), 8.10.2017 1:46

Dobrý deň,
včera som oberal úrodu na jednej jabloni a chcem poprosiť o pomoc s identifikáciou tejto odrody jablone.
V súčasnosti máme 3 rodiace jablone. Starí rodičia a rodičia nijako neriešili, čo za odrody máme, oni ich len rozlišovali na „letnú“ (Spartan), jesennú (???) a zimnú (Golden Delicious). Ja sa snažím sortiment trochu oživiť, a tak z tých starších odrôd som na jar navrúbľoval Matkino, Sudetskú renetu, Malinové holovouské a Solivarské ušľachtilé (plus ešte zháňam Wealthy) a z novších odrôd som kúpil stromčeky Admirál, Karneval, Opál.
Potrebujem identifikovať tú jesennú odrodu. Keď som pred pár rokmi poprosil o pomoc našich záhradkárov, ich tip bolo Breuhahnovo. Ale mne to veľmi nesedí. Môj tip je Šampion. Skúsim dať zopár faktov (aj fotiek):
- všetky tri jablone boli kúpené koncom 80. rokov (tj. ešte za socializmu), predávali ich vtedy práve u našich záhradkárov. Breuhahnovo nikto u nás nemá, ale Šampion niektorí ešte majú – videl som na výstavách a asi ho kúpili v tej istej dobe ako my
- odroda musí byť jesenná, lebo už v polovici septembra láka osy, kým na Golden dostávajú chuť až teraz
- dužina žltá, šťavnatá, (až) sladká
- stopka dlhšia
- minulú jar mráz koncom apríla zničil skoro všetko ovocie, úroda prežila len na 2 „bystrických“ slivkách a tejto jesennej jabloni (Spartan a Golden všetko zamrzlo), tzn. asi je odolnejšia alebo kvitne skôr/neskôr (toto neviem, nevšímal som si to)
- jablká vydržia dosť šťavnaté až do marca/apríla, väčšinou len šupka uvädne
- najväčšie plody majú až 300 g
Prosím teda o potvrdenie, či sa tieto vlastnosti a fotky zhodujú s odrodou Šampion, resp. viac sedia na inú odrodu (akú?). Hlavný dôvod je rez a choroby – aby som zo stromu dostal čo najviac úrody, aj keď tento rok sa sťažovať nemôžem. Ďakujem















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.252 (?), 8.10.2017 8:58
Patrik J.: Podľa výzoru na fotkách to môže byť Šampion. Jeho dužina by nemala byť tuhá, je "redšia" než u väčšiny odrôd. IH (P.S.: S tým Spartanom Ste si istý? - teda že u Vás je to letná(?!) odroda?).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zved@vec - (16) - 117.241 (?), 9.10.2017 19:56

I.H., vďaka

Spartan: dal som to slovo "letná" schválne do úvodzoviek. Keď som zisťoval, čo je to za odroda, dlho ma mýlilo to, že je uvádzaný ako neskorá odroda, ale keďže trpí opadávaním plodov, veľká časť úrody padne zo stromu v auguste a septembri (v sobotu som obral zo stromu posledné plody - cca za 2 vedrá = možno 5% celej úrody). Nám to tak vyhovuje, lebo dozrievajú a padajú postupne, bežne sa z nich robí koláč, štrúdľa, zavaria na nastrúhané, keď ich je padnutých viac, odšťavíme alebo ponúkneme susedom/známym (aj oni si nevedia vynachváliť toto jablko). Pokiaľ ešte ide o určenie odrody, viacerí ľudia, ktorí ho videli počas posledných rokov, ich prvá reakcia bola Spartan. Nie je problém urobiť foto, ak treba

Šampion: práveže dužina je tuhá teraz (neviem či použijem dobrý výraz, taká chruplavá, skrátka jablková), ale jedlá (mne napr. teraz chutí viac ako v zime), až neskôr zmäkne. Povedal by som, že sa správa podobne ako Golden Delicious, len ten je teraz ešte na strome. Oproti spomínanému Spartanu je to veľký rozdiel - Spartan je mäkký a krehký a ešte viac šťavnatý. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.166 (?), 9.10.2017 20:09
Patrik J.: Asi som sa nevyjadril presne, tá dužina u čerstvého Šampionu môže byť "chruplavá" a nie je mäkká, ale Šampion má dužinu akoby redšiu, nie "hustú". Exaktne povedané, ak by Ste mali jablká presne rovnakého objemu, tak Šampion bude ľahší než napr. Braeburn alebo Shalimar. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zved@vec - (16) - 80.133 (?), 10.10.2017 9:36

Už rozumiem - povedané rečou fyziky, mal by mať nižšiu hustotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika