Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý deň,
včera som oberal úrodu na jednej jabloni a chcem poprosiť o pomoc s identifikáciou tejto odrody jablone.
V súčasnosti máme 3 rodiace jablone. Starí rodičia a rodičia nijako neriešili, čo za odrody máme, oni ich len rozlišovali na „letnú“ (Spartan), jesennú (???) a zimnú (Golden Delicious). Ja sa snažím sortiment trochu oživiť, a tak z tých starších odrôd som na jar navrúbľoval Matkino, Sudetskú renetu, Malinové holovouské a Solivarské ušľachtilé (plus ešte zháňam Wealthy) a z novších odrôd som kúpil stromčeky Admirál, Karneval, Opál.
Potrebujem identifikovať tú jesennú odrodu. Keď som pred pár rokmi poprosil o pomoc našich záhradkárov, ich tip bolo Breuhahnovo. Ale mne to veľmi nesedí. Môj tip je Šampion. Skúsim dať zopár faktov (aj fotiek):
- všetky tri jablone boli kúpené koncom 80. rokov (tj. ešte za socializmu), predávali ich vtedy práve u našich záhradkárov. Breuhahnovo nikto u nás nemá, ale Šampion niektorí ešte majú – videl som na výstavách a asi ho kúpili v tej istej dobe ako my
- odroda musí byť jesenná, lebo už v polovici septembra láka osy, kým na Golden dostávajú chuť až teraz
- dužina žltá, šťavnatá, (až) sladká
- stopka dlhšia
- minulú jar mráz koncom apríla zničil skoro všetko ovocie, úroda prežila len na 2 „bystrických“ slivkách a tejto jesennej jabloni (Spartan a Golden všetko zamrzlo), tzn. asi je odolnejšia alebo kvitne skôr/neskôr (toto neviem, nevšímal som si to)
- jablká vydržia dosť šťavnaté až do marca/apríla, väčšinou len šupka uvädne
- najväčšie plody majú až 300 g
Prosím teda o potvrdenie, či sa tieto vlastnosti a fotky zhodujú s odrodou Šampion, resp. viac sedia na inú odrodu (akú?). Hlavný dôvod je rez a choroby – aby som zo stromu dostal čo najviac úrody, aj keď tento rok sa sťažovať nemôžem. Ďakujem

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika