Co je to za odrudu jablek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
zved@vec - (16) - 80.133 (?) 
9.11.2017 10:58

I.H.: Bol som predvčerom na návšteve u majiteľa Bioplantu v Ostraticiach kvôli tejto odrode. Kamarát sa s ním pozná a som veľmi rád, že mi vybavil toto stretnutie, keďže Bioplant pestuje najmä jablká. Bolo vidno, že pán sa vyzná a bolo to pre mňa veľmi obohacujúce stretnutie, keďže nakoniec som tam bol 1,5 hodiny. Podľa neho táto moja odroda je Rubín a nie Šampion, lebo keď ho ochutnal, vravel mi, že je veľmi vychutené, a to Šampión nebýva, že ten má len takú "fádnu" chuť. Najväčšia sranda je, že Rubín by sa mal rezať úplne inak ako Šampion. Síce som zaskočený tou zmenou odrody, bol to voľakedy jeden z mojich tipov - menej pravdepodobný, ale aspoň konečne viem čo mám a viem sa podľa toho zariadiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 9.11.2017 11:57

Ukázal jste majitelui Biioplantu i fotky habitu Vaší jablobně?  Ta se Rubínu s vyholujícími větvemi moc nepodobá. S prohlášením  "aspoň konečne viem čo mám..." bych si tak nebyl úplně jistý. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 80.133 (?), 9.11.2017 13:16

p. Vysloužil, to ste ma veľmi napotešil :(  Vyzerá, že to určenie bude tvrdší oriešok, ako som si myslel. Ale som rád každému názoru. Pravdupovediac, išiel som tam s tým, že je to Šampion, ale jemu som dopredu svoj tip nehovoril. Nechal som, nech sa najprv vyjadrí, nechcel som ho ovplyvňovať. Doniesol som mu ukázať pár reálnych plodov, hovoril že sú veľmi chutné - že som ich musel obrať vo vhodnej dobe. Bavili sme sa samozrejme aj o strome. Hovoril som mu, že skoro všetky jablká sú takéto veľké, lebo som robil prebierku, kde som nechal max. 2 plody spolu, aj že niektoré už padli pred oberačkou. Pripustil som, že bývajú aj dlhšie mladé výhonky, na konci ktorých je vždy kvetný puk (čo je vraj znak aj Rubínu). Zvyknú bývať na konci kostrových konárov (či už väčších alebo aj menších, ktoré vyrastajú z tých väčších). Strom však nemáva veľa tých výhonkov s kvetným pukom, lebo ja ho strihám tak, že je pár kostrových konárov a okolo nich tvorím plodonosné parožie (obrast) a na každom malom konáriku nechávam max. 2 kvetné púčiky (to je taký môj univerzálny postup, pokiaľ neviem, že daná odroda si žiada niečo iné). Je pravda aj to, že občas vytvorí vidličku, ale po skúsenosti spred viacerých rokov, keď pri tvorbe koruny nechal otec takéto rozvetvenie a potom pri veľkej nadúrode jednu časť tej vidličky celú odlomilo s takmer zrelými jablkami a ja som prišiel do budúcna o jeden de facto kostrový konár, ktorý sa mi dodnes nepodarilo nahradiť, sa snažím tomuto vyhýbať. Zaujíma ma preto, ako veľmi sa to vyhoľovanie u Rubínu prejavuje a nemôže to byť na mojom strome obmedzené práve spôsobom rezu (keď držím obrast blízko kostrového konára), že ho veľmi nevidieť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zved@vec - (16) - 80.133 (?), 9.11.2017 13:19

to som písal ja, len ma medzitým odhlásilo :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.107 (?), 5.9.2021 15:46
Skúsim oprášiť staršiu tému. Priložím pár fotiek, dá niekto tip na odrodu jablone? Je to starší noname vysokokmeň, zdedený po predchádzajúcom majiteľovi. Zrejme neskorá letná alebo skorá jesenná odroda. Čiastočný zber už dnes, 5.9. 2021, lebo začína jablko dosť padať. Po rozkusnutí - jadierka sú už tmavohnedé. Pri pootočení sa jablko ochotne púšťa do ruky. Niektoré slabšie vyfarbené som ešte nechal na strome, oberiem hádam o týždeň. Jablko je takého srdcovitého tvaru, má krátku stopku, s hrdzou okolo stopkovej jamky, momentálne je sfarbené do zeleno-svetločervena, ale našiel som aj predčasne dozreté plody napadnuté obaľovačom, tie majú až žlto-oranžové zafarbenie - viď.foto. Chuť je nasladlá, málo kyselín, pripomína mi z detstva také typické sladké "malinové" jablko, chuť je príjemne sladká. Po rozrezaní biela dužina žltne. Dá niekto tip čo za odrodu by to mohlo byť? Zatiaľ som nepozeral v pomológiách. Ďakujem. Igor
Neznáma odroda
Neznáma odroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.107 (?), 5.9.2021 15:49
Ďalšie foto, plody napadnuté obaľovačom, predčasne dozreté.
Neznáma odroda
Neznáma odroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.107 (?), 5.9.2021 15:51
Ešte foto.
Neznáma odroda
Neznáma odroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.107 (?), 5.9.2021 15:57
Rozkrojený plod. Tuná krátko po rozkrojení. O pár minút na to už je z bielej dužiny žltá. Rýchlo mení farbu. Ďakujem za pomoc pri určení odrody. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.107 (?), 5.9.2021 16:05
Posledné foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.185 (?), 6.9.2021 16:44
Po predbežnom skuknutí pomológií a internetu sa domnievam, že by to mohlo byť Kidd's Orange. Vedú má k tomu okrem iného aj pozorovania, ktoré som v príspevku predtým neuviedol. 1. Jablko padá vo vetre. Bohužiaľ, zafúka silnejší vietor a jablká dosť padajú, preto som ho začal aj urýchlene oberať už teraz, aby straty neboli veľké. Ak je to Kidd's Orange, normálne by sa malo zbierať v 2 pol. septembra. Náš strom rastie v chladnej a veternej polohe a fakticky v mrazovej kotline. Naposledy zarodil v roku 2018, odvtedy kvety vždy zmrzli. 2. Pri zbere plodov som si všimol, že často sú nasadené plody - dvojičky. Viac plodov pokope nebýva, akože nejaké zhluky - to nemáva. 3. Pred 3 rokmi som ho mierne orezal, lebo sa mu zlomil pod násadou plodov konár. Rýchlo obnovil straty a zahustil korunu. "Dnes" je už zase zrelý na nejaký prieklest. 4. Tvar jablka je srdcovitý/mierne kužeľovitý, chuť je sladká (žiadnu retenovitosť tam necítim - nebude to Coxova reneta a tá má navyše aj viac guľovitý ako kužeľovitý tvar. V súlade s pomológiou, oslnená strana má načervenalé líčko. Dužina na reze mala jemný nazelenalý nádych, ale za chvíľu už bola žltá. Oranžovo-červené sfarbenie šupky predčasne zrelých plodov ukazuje na rodinu Coxovej Renety. 5. Súhlas s tým, že to nie je až také šťavnaté jablko. Chuť je sladká, ja som napísal, že mi z detstva pripomína akokeby malinovú chuť, v téme Kidd's Orange ju niekto prirovnal k chuti sladkých cukríkov Bon pari. To by možno aj sedelo :) Podľa mňa na 99 perc. to bude Kidd's Orange. Na záhrade mám "zdedené" 3 staré jablone - vysokokmene. Jednu jabloň som identifikoval ako James Grieve, tá druhá bude podľa mňa Kidd' s Orange a tretia jabloň bude niečo neskoré zimné, neviem zatiaľ čo, ale jablká to má teraz ešte kyslé, veľké, rastú v zhlukoch a jadierka sú ešte len biele. Má to logiku - vysadili v minulosti iba 3 jablone, letnú, jesennú a zimnú. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika