Boikovo obrovské



host - 215.8 (?)
11.5.2008 22:57

Německy je to Riesenboiken, popis např. v Walter Hartmann: Farbatlas Alte Obstsorten, Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart, 2000

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 180.133 (?), 11.5.2008 16:27, zobrazeno: 38014x

Dobrý den, sháním jakékoli informace k této odrůdě. Popisy v české literatuře prakticky neexistují. Informace na EVIGEZu jsou zmatené. O této odrůdě se zmiňuje poze: VLK (1947) a Němec (1958) Nevíte někdo něco o původu, či synonymu pod kterým bych toto jablko našel třeba na zahraničním webu?

Díky, Vítek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.46 (?), 11.5.2008 19:18

Jablko Boikovo jsme pěstovali, zakoupeno bylo pod názvem Boikovo /bez přívlastku obrovské/. Bylo velmi odolné vůči dříve drsným zimám /před 40 lety/. Vzhled zelený, šťavnaté, nakyslé, zimní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.133 (?), 11.5.2008 19:50

Děkuji, jenomže mě zajímá právě to obrovské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.8 (?), 11.5.2008 22:57

Německy je to Riesenboiken, popis např. v Walter Hartmann: Farbatlas Alte Obstsorten, Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart, 2000

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 12.5.2008 8:00

Myslím že jej na zahradě ještě mám - koupil jsem jej u starého zahradníka b Sudetech před 30 lety právě pod názvem B. obrovské. Plody jsou ploše baňaté veliké žlutozelené. Nemá tak výraznou šumivou příchuť jakoi Boikovo (normální). Vydrží dlouho, chuť ale - no nic moc. Strom jsem přerouboval, jednu větev mám ale ponechanou - a ta roste o dost bujněji než většina pěstovaných odrůd 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 12.5.2008 10:50

Díky moc, to je ono.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 4.122 (?), 1.6.2008 22:22

Letos jsem rouboval tuto odrůdu a jeden stromek Vám rád zašlu.Je možné, že na podzim opatřím i plody od přátel i ty bych mohl odeslat.Prohlédnu i starší knihy a napsal bych Vám. VaclavJanos@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.188 (?), 3.6.2008 10:50

Zdravim

Boikovo obrovske je rekl bych jablko temer totozne s boikovym. Je to snad pupenova mutace. Nicmene rekl bych ze ne vzdy lehce rozeznatelna od Boikoveho. Ono i klasicke Boikove ma plody hodne velke kolem 200g. Chut i vzhled je jiak totozny, nemylim li se ovsem. Mam hodne pozitivni zkusenost s Boikovym jakozto vybornym jablkem na suseni. Vyhody znacna velikost a pro tzv. hnidopichy i to ze nakrajena jablka neoxiduji, zustavaji stale krasne bila.

           Ondra D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.89 (?), 15.6.2008 10:28

Jo Ondro, jenže Boikovo obrovské je úplně jiná odrůda než Boikovo. Roste mnohem bujněji, plodí na delším dřevě, koruny jsou až ploché. Boikovo má koruny více do výšky,, vyholuje, silně trpí padlím. Plody jsou také dost odlišné. Klasické Boikovo je tvrdé, otláčí se minimálně, má pěkné čevené líčko (většinou), tvarově vyšší než plody BO - to má plody velké, většinou plošší, bez líčka, slupka je více mastná. Sice se zdá být tvrdé, ale hodně se otláčí. A hlavně dužnina velice silně oxiduje, na rozdíl od klasic. Boikova, to je opravdu na sušení parádní (bílá dužnina). Boikovo obrovské nelze tak dlouho skladovat, většinou zkřenčí., chuťově rozhodně podřadnější než odrůda první. Pěstovalo se dost hodně, u nás na Kunštátsku je toho až moc, nevím, asi je lákala velikost. A víc se dřív peklo, je to štrůdlák. Kdežto Boikovo představovalo kdysi prvotřídní tržní odrůdu Prof. Vávra si nechával od jednoho známého starého ovocnáře z Lysic vždycky dovést bedýnku:-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 15.6.2008 23:31

Měby zajímaly fotky, jedno obrovské zimní jablko mám na zahradě, taky je žlutozelené, na osluněných místech načervenalé, pupeny, listy květy evidentně větší než běžná jabloň, zimní jablko, chuť spíše nakyslá, trošku horší snadno oxiduje, běžná hmotnost jablka 300 - 400 gramů, rekord 660 gramů. Bohužel nevím, co je to za odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika