Banánové jablko?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?) 
28.12.2011 23:00

Vlado a Palo,

vrátím se ke Krasokvětu. Jedná se o starou americkou odrůdu z dob osidlování. Je z konce 18. století. Pohádky o J. Appleseedovi znám, takže zhruba tuším v jakém stavu bylo v té době americké ovocnictví. Viděl jsem mnoho semenáčů jabloní. Nezdály se mi být méně estetické v květu, než průměrná kulturní odrůda. Naopak některé botanické druhy vypadaly nadprůměrně.

Myslím, že za to můžou Francouzi. Původní jméno odrůdy bylo Yellow Bellflower. Což v překladu znamená žlutý zvonek (Campanula). Francouzi si v odrůdovém chaosu počátku 19. století Bellflower překřtili na Bellefleur...

Už Říha v Českém ovoci píše: "Z květů nelze jména Krasokvět - Bellefleur odůvodnit, jsou spíše neúhledné a jiné odrůdy mají květy mnohem krásnější.

Někteří autoři sice píší, že pěkně kvete. Napadlo by je to, kdyby se odrůda jmenovala Žlutý zvonek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 54.27 (?), 29.12.2011 9:37

Víítku, hned po ránu ji mne potěšil (kdysi jsme si u hádání o Citronky potykali), krásné povídání o Krasokvětu. Žlutý zvonek, to je přesně ono, ale co potom Zvonkové, to by byl ještě větší chaos. Jasně, že by autory jinak asi nenapadlo psát o pěkném květu, ale vždyť ony všechny jabloně jsou   kraso-květy, možná hezčejší než orchidy. A letos Krasokvěty-Žluté zvonky opravdu chutnají trochu po banánech, jak jim někteří autoři přisuzují - kdo hledá, najde.

Přeji krásný povánoční čas, do nového roku ať se daří vše, na co šáhneš, no raději i to na nešáhneš. Hodně zdraví aúspěchů. Přání je adresováno i všem ostatním, ovšem s vykáním. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.179 (?), 29.12.2011 13:38

Môžem iba znova skonštatovať, že diskúsia o pôvode názvov jabloní je nekonečná. Motívom pri tvorbe názvu býva často lokalita a tvar plodu (Gdaňský hranáč), pôvab ženy (Pink Lady) či vzťah autora názvu jablka k rôznym osobám. Krása kvetu sa v názve jablone vyskytuje vzácne. Prečo by ale napr. názov odrody Scarlet Surprice nemohla vyjdrovať nielen nezvyčajný tvar plodu, ale aj krásu červenej dužniny, listov a kvetu?  Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.34 (?), 29.12.2011 14:30

Chacha, na Boikovo obrovské to opravdu sedí. Každý rok znovu a znovu nemohu uvěřit tomu, že tak velké a pěkné plody mohou mít tak hroznou chuť (za syrova). Znám ho ale jen z jednoho již odcházejícího stromu. Z jiné lokality může být lepší. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.179 (?), 29.12.2011 16:16

U rezistentnej Melodie mi názov moc nepasuje. Plody sú obrovské, úrodnosť nízka, chuť navinulá- neharmonická až "nemelodická". Autor názvu bol zrejme ovplyvnený krásou ružového líčka... Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 29.12.2011 19:17

Nevím na jaké podnoži máte Melodii, ale já letos, kdybych ji neprotrhal alespoň trochu, tak bych měl plno menších plodů.Mám ji na podnoži J-TE-C jako vysokokmen a její plodnost je dá se říci nadprůměrná.Před lety jsem ji měl na podnoži M9 jako vřeteno a také zde byla plodnost velká s minimáními přírůstky ve dřevě.Proto jsem ji v roce 2003 při nové výsadbě vysadil na podnoži J-TE-C a jsem s ní naprosto spokojen co se týká úrodnosti.Pokud se týká chuti je to na každém z nás jak si ji ohodnotí a jak komu chutá.

Všem přeji mnoho pěstitelských úspěchů a hodně zdraví v Novém roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.179 (?), 29.12.2011 21:56

Melodie sa odlišuje svojou kyslejšou chuťou od väčšiny sladších rezistentov. Táto zmena je istotne pre mnohých vítaná. Každý máme iné predstavy o chuti. Dávam prednosť harmonickému pomeru kyselín a cukrov a najmä korenistej chuti. Tu bohužiaľ Melodia nemá. Stromček som kúpil v 90.rokoch od p.Jurigovej v Kopčanoch pri Holíči- rodisku T.G.Masaryka, ktorá ich vozila z ČR a medzi prvými v okrese vtedy predávala rezistenty. Na akej podnoži bola naštepená Vám nepoviem, pravdepodobne na MM. V rozpore s údajmi v pomológii mi rastie bujne (najmohutnejší strom v záhradke), jablká sú nadpriemerne veľké, ale je ich málo. Súhlasím s Vami, že J-TE-C alebo M9 privedú Melodiu "k rozumu".  Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 30.12.2011 10:29

Přiznám, že původní nadšení pro Melodii u mě trochu pokleslo. Nevyčítám jí kyselejší chuť, ta je příjemným zpestřením mezi sladšími odrůdami. Vadí mi spíš náchylnost k rakovině, nestejně velké plody, praskání slupky kolem kalichu,  propad před sklizní, vadnutí ve sklepě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.40 (?), 30.12.2011 14:54

Melodie bola prvý rezistent, ktorý som pred rokmi kúpil. Zdravotný stav má dobrý, žiadna rakovina ani praskanie šupky, listy dokonale čisté. Po rokoch testovania ceľková úrodnosť v porovnaní s ostatnými jabloňami najmenšia (možno vplyvom podpníka). Chuťovo ju hodnotím o 2 stupne horšie ako napr.Topaz. Ak mi niečo navodí pocit ako pri počúvaní príjemnej melódie, tak je to iba pohľad na krásne vyfarbené plody odrody Melodia.  Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.12.2011 21:04

Melodií jsem měl přeroubovanou Landberskou renetu a Dukát, obojí na podnoži M 4. Na slabé úrody si nevzpomínám. Rakovinou dřeva u mě netrpěla a ani ve sklepě nevadla.

 Byla však velmi citlivá na otlaky (trhal jsem ji v rukavičkách), měla slabou slupku, což mi vyhovovalo. Její kyselost, ale nedělala dobře mému žaludku. Plody byly velice vzhledné, největší necností byl však propad před sklizní.

Když jsem posléze začal na zahradě se štíhlými vřeteny, musely oba zákrsky pryč a k jejímu pěstování jsem se už nevrátil, jako k většině dříve pěstovaných odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika