150 m.n.m, južný svah, menšia záhrada



host - 220.164 (?)
24.6.2018 21:01

Dobry den, ja so blizko Vas :-), urcite nesadte jablone na M9, ja som to skusil, a tiez som na zapadnom piescitom svahu a v tychto tropickych letach tie M9 zivoria, som postupne vsetko obmenil a dal MM106 alebo MM111 a hore na kopec do kuta som dal aj Pinovu a Rubinolu na A2 a som zvedavy ako sa im bude darit. Takisto broskyne len na GF677 ako uz bolo spominane, mam aj na broskynovom semenaci aj na GF677, a rozdiel je znacny, uz sadim len na GF677. a vinic treba skusit tomu sa dari :-) Peter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 199.183 (?), 23.6.2018 14:01, zobrazeno: 5582x
Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu skúsených záhradkárov. Mame záhradu v cca 150mnm, piesčita pôda (Devín), južný svah. Chcem vysadiť dve jablone, podpnik semenac alebo A2. Záhrada má cca 550 m2. Som úplný začiatočník a informácií na webe je toľko, že mám problém s výberom odrod. Mali by spĺňať tieto podmienky: - dozrievanie v lete alebo na jeseň (nemusí byt dlho skladovatelna) - vhodne na priamy konzum - preferujem sladkokyslu chuť, pevnú chrumkavu dužinu (z jabĺk dostupných v obchode je pre mna naj Evelina, tá je ale nepredajná ako strom pokial viem) - odrody sa musia vzájomne opelovat (susedia v okoli majú Jabloni len pár a netuším aké odrody) - keďže som úplný začiatočník ideálne by malo ísť o odrody ktoré nevyžadujú mimoriadnu starostlivosť (nemyslím žiadnu starostlivosť ale vylúčila by som odrody ktoré sú náročné aj pre skúsených ovocinárov) - pestovať chcem bez chemickej ochrany Poradíte prosím?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.6.2018 20:22

Mám spíše zkušenosti s teplými zahradami než se všemi možnými odrůdami jabloní. Do vaší zahrady bych však volil spíše o něco menší stromy a ve větším počtu. Můžete si dovolit pěstovat jakoukoliv odrůdu. Hlavně bych si však nedělal iluze o možnosti chemické ne-ochrany. Na Vysočině mají např. obaleči jableční dvě generace. Takže když vůbec nic nepostříkám, polovina jablek nezčerviví a nemusí se dávat moštovat, kvasit, rovnou na kompost apod. V teplejších zahradách a za suššího počasí se obaleči vyskytují od 1.5. do 10.9. trvale s několika (asi 4) vrcholy. Výsledkem je až stonásobný výskyt imág v letním období. Takže bez postřiku jsou při sklizni úplně všechna jablka červivá. I ta "rezistentní". Hodně ranná možná méně.

Představte si, že na jednom semenáči vypěstujete 150 kg průsvitných letních jablek, která se musí spotřebovat do 10 dní jinak začnou moučnatět. Pak si řeknete, že ranná odrůda by stačila jen na jedné větvičce. Osobně jsem vždycky toužil po slunném jižním svahu a písčité půdě, abych měl optimální podmínky pro meruňky. Proč o nich neuvažujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.183 (?), 24.6.2018 12:00
Ďakujem veľmi pekne za názor. Možno bude lepšie keď vysvetlím moju logiku prečo vôbec vyberáme do záhrady stromy na semenaci - ide mi skôr o to vytvoriť v záhrade lepšiu klímu, nech je tam viac tienistych miest ale hlavne aby tam po mne niečo zostalo. Pekné veľké stromy, čo ma prežijú :) keď časom príde úroda, buď ju spotrebujeme alebo nie, ale príde mi zbytočne dávať tam okrasné stromy z ktorých úžitok nebude nikdy. O marhuliach som neuvažovala kvôli tomu že to nie je moje obľúbené ovocie ale mame v pláne broskyňu. Postreky nebudem riešiť aj keby to malo stať celu úrodu. Mame tam Extrémne vela hmyzu, modlivky, rohace, bystrusky, včely, cmeliaky, cvrcky... takze chémia určite nie. Čo sa týka tých odrôd, čítam všetko možné už pár mesiacov ale čím ďalej tým viac mám z toho väčší zmätok. Informácie sa dosť líšia a skúsenosti z praxe sú znova iné. Nad priesvitným letným som uvažovala, len neviem čo k nemu nakombinovať z hľadiska opelivosti. Chuťovo chválené jablka sú skôr zimné a na to podmienky nemáme.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.236 (?), 24.6.2018 14:01

Ja osobne mám väčšie množstvo hodne starých jabloní na semenáčoch aj mnoho iných vzrastných stromov. Je pravda že tie stromy výtvárajú úžasnú atmosféru akú pri stromoch povedzme stredných rozmerov nikdy nedosiahnete, takže absolutne rozumiem čo a prečo to chcete dosiahnuť, len neviem, či sa Vám to v tak malej záhrade podarí dosiahnuť. Takisto si uvedomte, že stromy treba pravidelne rezať, po úrodu treba šplhať do koruny a to pri tých semenáčoch nieje zrovna najjednoduchšie(viem o čo hovorím) a človek pomedzme po 60-tke už o takúto "akrobaciu" určite nestojí... Rozumnejšie bude zasadiť povedze jeden takýto solitér, pod ktorým sa vytvorí nejaké miesto na posedenie dajme tomu a zvyšok malej záhrady využiť na produkciu zdravého ovocia a zeleniny. Ja osobne by som orech ani čerešňu do tak malej záhrady nesadil, aj keď na druhu stranu mňa osobne by hodne mrzelo, keby som čerešne nemal. Možno by bolo rozumné mať na jednom strome dve odrody. Určite odporúčam odrodu "Kordia" je menej úrodná, ale chuť je úžasná a do druhej polky navrúbľovať trocha skoršiu odrodu "Summit". To by trebalo urobiť ešte kým je stromček mladý, povedzme druhý rok po jeho vysadení. Určite by sa aj do Vaších podmienok našla vhodná odroda zimného jablka, ktorá sa v iných chladnejších lokalitách u nás pestovať vôbec nedá. Tam problém nevidím. Kvalitných jesenných odrôd je dosť, letných už asi tiež. Určite však zabudnite na Priesvitné letné. Mám asi 1/3 stromu na plánke, tak viem o čom hovorím. Vo vyšších polohách je jeho chuť podpriemerná a čím teplejšia poloha tým viac kvalita chuti klesá. Skladovateľnosť minimálna, uroda len každý druhý rok, na spracovanie nevhodné a zopakujem chuť mizerná. Teraz sú v sortimente neporovnateľne chuťovo kvalitnejšie letné odrody, ale ja by som pre toto obdobie ajtak volil iný ovocný druh.

Nedá mi nepochváliť Vaše racionálne uvažovanie, keď sa snažíte vytvoriť estetickú záhradu za pomoci užitočných drevín a nie za pomoci gýčových tují a podobne. Nerozumiem prečo takto zmýšľa len veľmi málo ľudí. Lebo tento zámer s trochou snahy a úsilia zas nie až tak ťažko realizovateľný.

Každopádne Skôr ako hocičo zasadíte si dvakrát premyslite kam to sadíte, ako to bude vyzerať za 15, 30 rokov, či to je vhodný druh, vhodná odroda do mojej lokality, akú starostlivisť si to bude vyžadovať, či je podpník vhodný do mojej pôdky a podobne. Neopakujte chyby druhých, ale sa z nich poučte a zahrada Vám bude v takom prípade prinášať radosť a úžitok.

Ešte mi napadlo, že vo Vašich podmienkach by sa mohlo dariť takzvanej moruši Trnavskej. Ide o strom pomerne veľkých rozmerov zaujímavého vzhľadu vhodný len do teplejších, suchších oblastí(vo vlhkých a málo slnečných oblasiach listy plesnivejú). Ide o Morus nigra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.236 (?), 24.6.2018 12:55

Tie marhule mi tiež prídu do Vaších podmienok ako veľmi vhodná voľba. Akurát u marhúľ je tok kvôli monílii bez chémie dosť ťažké.

Ja osobne by som pri tak malej záhrade miesto letných jabĺk dal prednosť z môjho pohľadu hodnotnejšiemu ovociu. Na južný svah vo Vašej lokalite chudobnej na zrážky by som určite vysadil stolové odrody hrozna. Ja osobne pestujem odrodu "Nero" bez akejkoľvek chémie už mnoho rokov a odroda "Anastasia" ktorú nemám dlho zatiaľ tiež vyzerá aj bez chém. postrekov veľmi nádejne. Iné odrody bývajú vo vlhkejších rokoch napadnúté, prípadne neboli chuťovo dobré tak išli... Ale ak sa neštítite chemickej ochrany, tak sortiment stolových odrôd je teraz ozaj široký a je z čoho vybrať. A ono okolo toho hrozna sa človek nejako nenarobí...

Na 100% by som vysadil minimálne tri odrody drieňu. Len treba dať veľký pozor pri výbere odrody, lebo nie všetky sú chutné a vhodné na priamy konzum. Zo sadenicami je to u nás ťažké, treba to kúpiť zo zahraničia najjednoduchšie z Poľska. Pár záhradníctiev to ponúka aj u nás, ale ceny čo za to pýtajú sú neuveriteľné. Určite kúpiť odrodu "Szafer" + včasnejšiu odrodu "Nikojla" + by som doplnil o nejakú veľmi pozdnú odrodu napr. "Jolico", ale u toho "Jolica" nemám overenú chuť, tak to udávam len pre predstavu. Každopádne ide o veľmi chutné a nenáročné ovocie, ktoré sa dá rezom udržiavať v rozmeroch vhodných pre malé záhrady. A keďže rastie dosť pomaly, tak sa človek veľa nenareže. 

Určite by som do Vaších podmienok skúsil broskyne ale jedine na podpníku GF677(kvôli suchu). Bez postrekov by mohli ísť bielomäsé "Benedicte", "Kernechter vom Vorgebirge" a "Amsdenova". Prvé dve mám. Vôbec ich nestriekam a po večšinu rokov je kučeravosť minimálna a úroda vysoká. O Redhavene sa to povedať nedá, tam to rok od roku kolíše. Ak striekať chceťe, tak vo vašej lokalite máťe pri výbere odrody prakticky voľné ruky, a vhodnou odrodovou skladbou si viete zabezpečiť broskyne nepretržite od začiatku júla až do konca septembra, hoc aj chemicky ošetrené, ale určte nie 35 krát za sezónu, ako tie z obchodu...

Teoreticky na myrobaláne môžete skúsiť slivky, možno by to aj šlo, tam je sortimet odrôd tiež dosť široký, ale to už otvárať nebudem lebo slivky voľako neobľubujem a ani ich nepestujem. Ajkeď minulé leto som u známeho chutnal nejakú slivko-ringlótu myslím "Black diamond" a veru nebolo to zlé...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 100.236 (?), 24.6.2018 11:50

Neviem presne čo pán myslel tým "o něco menší stromy a ve větším počtu". Neviem či naznačoval inú druhovú skladbu(ale to asi nie, keďže túžite po jabloniach), naskôr chcel odporučiť menej vzrastné podpníky čo pri veľkosti Vašej záhrady a zohľadnení špecifík letných odrôd(krátka skladovateľnosť a podobne...) je pochopiteľné, no vo Vašej lokalite by som na slabo rastúce podpníky určite ani nepomyslel. Nieto keď máte záhradu vo svahu a dokonca južnom. Jedine za predpokladu že máte možnosť a vôľu to aspoň raz za dva týždne výdatne zaliať. Zas do A2 by som tiež nešiel, ale MM106 by to u Vás mohol vpohode ustáť.  Radšej na jednu MM106-tku naštepiť/naočkovať dve, alebo aj tri rôzne odrody dajme tomu líšiace sa dobou dozrievaňia o dve, tri týždne. S tou nemožnosťou pestovania bez chemickej ochrany to tiež nevidím zle. Všetko záleží od konkretnej lokality. Treba sa opýtať po okolí či ľudia striekajú, a proti čomu. Ja mám klim. podmienky podobné ako u Vás(o niečo málo chladnejšie) a u jabloní nemám žiaden problém aj bez akejkoľvek chémie.  A to nemám žiadne rezistenty. Raz za 10 rokov mám na jonatánkach chrastavitosť, ale ďalších 9 rokov mám jablká v kvalite BIO. Ale zopakujem všeto záleží od miestnych podmienok a samozrejme tiež od výberu vhodnej odrody.

Keďže letné jablká nejako neobľubujem, alebo lepšie povedáné dávam prednosť inému ovociu, ktoré v tom čase mám, tak nejako veľa skúseností s nimi nemám. Jedine tri roky do zadu som viacmenej ako takú rarititu kúpil letnú jabloň Rosette(silno načervenalá dužina) a chuť jej plodov ma minulý rok veľmi milo prekvapila. Pevné chrumkavé, štavnaté, sladké. Dozreli niekedy v polke augusta ak sa dobre pamätám. Udáva sa vyššia náchylnosť na choroby, no u mňa za tie tri roky čo ju mám vôbec nič(bez postreku samozrejme). Tak uvidíme čo s ňou ďalej...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.183 (?), 24.6.2018 12:10
Ďakujem veľmi pekne, s tou chémiou ste ma potešili, že to nie je beznádejne. Skúsim pohľadať nejaké info o Rosette, myslím že som na ňu ešte pri hľadaní nenatrafila.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.181 (?), 24.6.2018 12:30

Pokud bych měla volit letní a podzimní jabloň, vyšší tvar,  bez postřiků a minimum péče, volila bych Průsvitné letní a Matčino (Nonetit) nebo James Grieve. Pro stín spíš třešeň nebo ořešák.

Na vysokokmeny jabloní těžko někdo kvůli úrodě poleze a spadaná jablka jsou dobrá tak na pálenku. Mí rodiče měli na zahradě právě JG, sice štěpovaný na semenáč, ale s korunou založenou nízko, jen cca 50cm nad zemí. Díky řezu je koruna i po více jak 60ti letech do 4m výšky a jablka lze v pohodě sklízet.

Jen mi není jasná jedna věc - chcete jabloně pro stín a užitek, dobře. Ale u vysokokmenů budete mít stín s obtížnou sklizní i namáhavou údržbou korun stromů (sem tam je prořez nutný).

Nebylo by lepší dát pár okrasných stromů pro stín a pár nižších jabloní pro užitek? Na ty okrasné totiž pak nemusí nikdo lézt...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.164 (?), 24.6.2018 21:01

Dobry den, ja so blizko Vas :-), urcite nesadte jablone na M9, ja som to skusil, a tiez som na zapadnom piescitom svahu a v tychto tropickych letach tie M9 zivoria, som postupne vsetko obmenil a dal MM106 alebo MM111 a hore na kopec do kuta som dal aj Pinovu a Rubinolu na A2 a som zvedavy ako sa im bude darit. Takisto broskyne len na GF677 ako uz bolo spominane, mam aj na broskynovom semenaci aj na GF677, a rozdiel je znacny, uz sadim len na GF677. a vinic treba skusit tomu sa dari :-) Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.183 (?), 27.6.2018 20:01
Dobrý deň, ďakujem všetkým veľmi pekne za názory a rady. Na záhradke mame miesto tak na 3 stromy, preto neprichádza do úvahy varianta 1-2 vzrastle stromy + niekoľko menších. Musím to proste spojiť :) na jednej hrane pozemku mame už dve obrovské borovice a v rohu veľký orech + pri ňom tri veľké ihličnany. Na to, že to má cca 550 m2 je to celkom zaujímavo rozmiestnené. Stromy sú ale na severnej strane, čiže netienia nám. Z drobného ovocia už mame čučoriedky, muchovnik, goji, josty, ribezle, egrese, plánujeme ešte drien alebo hlosinu a vinic. Ak ostane miesto skúsime aj kiwi. No ale späť k jabloniam. Okrem rubinoly, matkino, priesvitné letné (rozporuplne reakcie), james grieve a Rosette som iné odporúčania nezachytila. Opeluju sa niektoré z týchto odrôd vzájomne dobre? Na každom webe uvádzajú niečo iné. Je napríklad vhodná kombinácia matkino na semenaci + Rubinola na A2? Pripadne ma z nových odrôd ešte zaujal karneval (aj keď niekde uvádzajú že je to jesenná odroda a niekde že zimná). Čo tak kombinácia karneval + matkino?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika