150 m.n.m, južný svah, menšia záhrada



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 27.86 (?) 
7.7.2018 12:40

Chcem Vás upozorniť na to kiwi. Ja osobne kiwi milujem, no rozhodol som sa ho nepestovať keďže je celkovo dosť náročné na dostatok vlahy. Nieje nič neobvyklé že mladé sadenice v prvých rokoch povysadení bez výdatnej zálievky uhynú, s tým som sa stretol už viac krát a ak sa to aj dožije dospelosti, tak kvalitna úroda je bez dostatku vlahy viac ako neistá.

Aby sme sa nepochopili zle, tak sa Vás nesnaží od pestovania kiwi odradiť, naopak by bola škoda nevyužiť "teplotného potenciálu" vašej lokality pre samozásobenie sa týmto výnimočným ovocím. Výnimočným aspoň pre mňa určite. Výnimočným nie preto že je u nás len málo vhodných lokalít kde sa mu darí, ale preto že chuť kiwi mám proste veľmi rád(viem čisto subjektívna záležitosť) a druhá vec je vysoká nutričná hodnota. Verím, že u Vás by ste bezproblémov dopestovali aj "klasické chlpaté kiwi" ake kúpite v obchode. Tie chlpaté sa napríklad dajú dokonca pomerne dlhú dobu aj skladovať podobne ako zimné jablká a sú z môjho subjektívneho pohľadu najchutnejšie. Hladkoplodé kiwi "arguta" je tiež veľmi chutné.  Menej mi chutia skoré kiwi "kolomikta" pretože maju mekšiu konzistenciu dužiny, ale inač sú tiež ok.

Pokiaľ váhate medzi výberom hlošiny a drieňom, tak tam nieje očom. Divé driene vo prírode sú vysoko odolné suchu a chorobám, tak je predpoklad že aspoň časť tejto odolnosti zdedili aj veľkoplodé šľachtené. Ako som písal vyššie mám ukrajinskú odrodu "Nikolka" a poľskú "Szafer" a tieto rastliny po pár rokoch pestovania začínam staviať kdesi na vrchol toho najcennejšieho úžitkového čo v záhrade mám. Dokonca som sa rozhodol túto jeseň dokúpiť ďalšie drieňe v odrodách "Semen" a "Elegantnyj" takto dosiahnem to že budem mať zdravé chtné driene cca od začiatku augusta až do polky októbra pri minimálnej respektíve žiadnej staroslivosti, keďže drieň je ozaj neuveriteľne nenáročný.

Pokiaľ ide o tie hlošiny, tak čisto z počutia viem že tie veľkoplodé niesu až tak chutné ako tie s menšími plodmi. Osobne poznám nekoľko(tak do desať) rastlín v mojom okolí, ale za tie roky som to nikdy poradne neochutnal, keďže vtáky to každoročne do poslednej bobuľky zožerú ešte polozrelom trpkom stave.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika