Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ja osobne mám väčšie množstvo hodne starých jabloní na semenáčoch aj mnoho iných vzrastných stromov. Je pravda že tie stromy výtvárajú úžasnú atmosféru akú pri stromoch povedzme stredných rozmerov nikdy nedosiahnete, takže absolutne rozumiem čo a prečo to chcete dosiahnuť, len neviem, či sa Vám to v tak malej záhrade podarí dosiahnuť. Takisto si uvedomte, že stromy treba pravidelne rezať, po úrodu treba šplhať do koruny a to pri tých semenáčoch nieje zrovna najjednoduchšie(viem o čo hovorím) a človek pomedzme po 60-tke už o takúto "akrobaciu" určite nestojí... Rozumnejšie bude zasadiť povedze jeden takýto solitér, pod ktorým sa vytvorí nejaké miesto na posedenie dajme tomu a zvyšok malej záhrady využiť na produkciu zdravého ovocia a zeleniny. Ja osobne by som orech ani čerešňu do tak malej záhrady nesadil, aj keď na druhu stranu mňa osobne by hodne mrzelo, keby som čerešne nemal. Možno by bolo rozumné mať na jednom strome dve odrody. Určite odporúčam odrodu "Kordia" je menej úrodná, ale chuť je úžasná a do druhej polky navrúbľovať trocha skoršiu odrodu "Summit". To by trebalo urobiť ešte kým je stromček mladý, povedzme druhý rok po jeho vysadení. Určite by sa aj do Vaších podmienok našla vhodná odroda zimného jablka, ktorá sa v iných chladnejších lokalitách u nás pestovať vôbec nedá. Tam problém nevidím. Kvalitných jesenných odrôd je dosť, letných už asi tiež. Určite však zabudnite na Priesvitné letné. Mám asi 1/3 stromu na plánke, tak viem o čom hovorím. Vo vyšších polohách je jeho chuť podpriemerná a čím teplejšia poloha tým viac kvalita chuti klesá. Skladovateľnosť minimálna, uroda len každý druhý rok, na spracovanie nevhodné a zopakujem chuť mizerná. Teraz sú v sortimente neporovnateľne chuťovo kvalitnejšie letné odrody, ale ja by som pre toto obdobie ajtak volil iný ovocný druh.

Nedá mi nepochváliť Vaše racionálne uvažovanie, keď sa snažíte vytvoriť estetickú záhradu za pomoci užitočných drevín a nie za pomoci gýčových tují a podobne. Nerozumiem prečo takto zmýšľa len veľmi málo ľudí. Lebo tento zámer s trochou snahy a úsilia zas nie až tak ťažko realizovateľný.

Každopádne Skôr ako hocičo zasadíte si dvakrát premyslite kam to sadíte, ako to bude vyzerať za 15, 30 rokov, či to je vhodný druh, vhodná odroda do mojej lokality, akú starostlivisť si to bude vyžadovať, či je podpník vhodný do mojej pôdky a podobne. Neopakujte chyby druhých, ale sa z nich poučte a zahrada Vám bude v takom prípade prinášať radosť a úžitok.

Ešte mi napadlo, že vo Vašich podmienkach by sa mohlo dariť takzvanej moruši Trnavskej. Ide o strom pomerne veľkých rozmerov zaujímavého vzhľadu vhodný len do teplejších, suchších oblastí(vo vlhkých a málo slnečných oblasiach listy plesnivejú). Ide o Morus nigra

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika