Velikost stromů na kdouloni?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?)
16.10.2014 12:45

jestliže máte ornice nad 15 cm, tak na pojmenování "Rendzina" úplně zapomeňte. Rendziny, to jsou půdy, kdy na v bramorářských oblastech i jinde převádějí na trvalý travní porost.

Vy máte optimální profil pro sady a vinice. Výsadbové jámy bych dělal malé, jen tak aby se v nich dobře umístil drátěný koš proti hryzcům. Obecně bude limitní, jak jste na tom s vláhovými poměry.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 192.76 (?), 16.10.2014 8:59, zobrazeno: 5370x

Zdravím, jaká bude přibližně velikost korun hrušní Konference a Dicolor na kdouloni? Jde mi o to, jestli je mohu vysadit u sebe nebo by si moc konkurovaly- mám omezený prostor. Bohužel nevím o jaký typ kdouloně se jedná, ale předpokládám MA. Konference údajně tvoří kulovité koruny a Dicolor vysoké pyramidální. Obě hrušně budou ve kvalitní zemině. Bude stačit vzhledem k mělké hloubce kořenění kdouloní jáma hluboká 60cm?

Díky za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.10.2014 9:32

Pokud je zemina kvalitní, připravená ve větší souvislé ploše, stačí výsadbová jáma menší. V horších pomínkách se nevyplatí tolik upravovat půdu v ploše a je lepší udělat větší výsadbovou jámu. Tedy i výsadbová jáma jeden rýč kluboká a tři rýče v obvodu (30 cm hloubka × 30 cm průměr) je dostatečná k osazení koše proti hryzcům a nasázení stromku s cílovou velikostí štíhlého vřetene. Mám takto tři hrušně po 1,5 m od sebe a 2,6 m výšky. Spodní patro je 0,3 m nad zemí a šíře 2×0,6 m. Je potřeba hlídat, aby strom nezačal tvořit náhradní bujný terminál, větve ohnuté do polohy plodonosného obrostu pak vyžadují už minimum řezu, spíše jen letní prosvětlovací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 16.10.2014 9:44

Velikost korun se měří v jaké veličině?Objem v m³,nebo plocha v m²,výška v m, obvod m, litry?

Mám několik hrušní na kdouloních, a pokud cedulka neklamala, většina by měla být na podnoži MA.Dálší rozdíl ve vzrůstnosti  například podnože MA dělá jiný producent.Mám zkušenost,že stromky jednoho výrobce na podnoži MA sázím na jeden metr- rostou velmi slabě,a stromky jiného výrobce na MA na délku přes dva metry-rostou silněji.

Stromky na kdouli rostou přiměřeně, plodí brzy.Na drátěnku lze hustější spon, do řady řidší spon.Já mám málo místa, tak jsem metry šetřil, a sázel asi něco přes dva metry do řady.

Konference i Dicolor navíc jde zhustit více, protože slabě rostou, nejsou bujné.Uvedená hloubka jámy nic nevypovídá o kvalitě zeminy, půdním profilu, výšce spodní vody a jílu, záměru vylepšení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.76 (?), 16.10.2014 12:23

Půda na mé zahradě je asi následovná : 300m.n.m, Ph neutrální až slabě zásadité, tmavě šedá strukturní ornice asi do 35cm, potom již zemina okrové barvy s opuk. kameny a po 80 cm je rostlá opuka, někde více nekde méně zvětralá. Neřekl bych, že půda bude mít přebytek vápníku. Myslím, že se takovéto půdě říká Rendzina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.10.2014 12:45

jestliže máte ornice nad 15 cm, tak na pojmenování "Rendzina" úplně zapomeňte. Rendziny, to jsou půdy, kdy na v bramorářských oblastech i jinde převádějí na trvalý travní porost.

Vy máte optimální profil pro sady a vinice. Výsadbové jámy bych dělal malé, jen tak aby se v nich dobře umístil drátěný koš proti hryzcům. Obecně bude limitní, jak jste na tom s vláhovými poměry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 192.76 (?), 17.10.2014 6:04

Vlastnosti půdy na mé zahradě mě docela zajímají, o jaký typ půdy se tedy jedná? Včera jsem kopal jámu 100cm průměr a 60cm hloubka. Té vrchní ornice je méně - asi 25cm jak kde. Nevím zda je to optimální, když mám pevné podloží. Existují přece daleko hlubší a lepší půdy- černozemě. Vlastnosti své půdy jsem již stručně popsal. Na zahradě mě trochu trápí i mech, kopřivy nerostou. Voda se při zalévání velmi dobře vsakuje, půda je strukturní. Podle mne bude dostatek vápníku a hořčíku - peckovinám (broskvoně, meruňky) se daří. Odhaduji deficit fosforu, který s vápníkem údajně tvoří nějaké pro rostlinu nedostupnou sloučeninu. Osatatní prvky si nedovoluji odhadovat. červené žilky listů - nedostatek fosforu jsem taky nepozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika