Staré hrušky



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?)
31.12.2016 10:25
Staršie odrody hrušiek - malá pomôcka pri ich určovaní. IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 125.240 (?), 5.11.2013 18:56

Muškatelku Šedou jsem dnes zasadil. Teď už zbýva než čekat na prví plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 28.1.2014 0:11

Zdravím,

našla jsem vznikající databázi starých odrůd (nejen hrušní), pokud by to někoho z místních znalců zaujalo, mohli byste potvrdit, zda jsou uvedené informace správné? Popisy odrůd a fota jsou (pro mne, laika) dost podrobné a nápomocné.

Díky, M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.1.2014 8:11

Velmi pěkně udělané stránky, mají, pravda, některé věcné nedostatky. Např. je mezi archivními uvedena relativně moderní třešňová odrůda Kordia a současně chybí třeba vůbec nejznámější a nejstarší višeň Morela pozdní. Taky mám zato, že pojmem Májovka se nazývala Rychlice německá, nikoli Sladkovišeň. To ale autoři jistě časem vychytají. Jinak moc pěkné, zejména popis a fotografie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 59.21 (?), 28.1.2014 19:09

Napriek tomu, že som v zozname starých odrôd jabloní nenašiel väčšinu chutných kultivarov, ktoré som spomenul vo vlákne Odrody naších dedov a pradedov, myslím, že táto databáza stojí za priradenie k obľúbeným položkám na svojom PC.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.1.2014 21:14

Také se pamatuji, že Rychlici se říkalo Májovka. Sladkovišeň nemohla být nazývána Májovkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.202 (?), 30.1.2014 23:25

Cudzoopelivá Rýchlica nemecká bola moja prvá vysadená čerešňa. Začala mi rodiť, až keď som do koruny naštepil akýsi neskoro dozrievajúci čiernoplodý kultivar. Nepotvrdím, či májovka bola iba RN, alebo májoviek bolo viac, myslím že to nie je dôležité, ale pamätám si, že u nás v osade sladkovišne dozrievali tesne po mojej rýchlici, skôr ako iné kultivary čerešní v záhradkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 25.43 (?), 31.1.2014 14:26

Májovky se říkalo a říká (u Prahy) celé skupině srdcovek, které dozrávají koncem května: Rychlice německá, Winklerova ranná, Karešova, Kaštánka, někdy i Burlat a další krajové cv. Odrůdy často rozezná jen odborník. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 31.1.2014 17:48

Mezi třešněma jsem žil celý život. Že si lidé mohli plést Winklerovu pro svoji rannost s Rychlicí je možné, i když ta je mohutnějšího vzrůstu. Ale plést mezi to Karešovu s velkými plody a rozložitou korunou, či ještě o něco pozdnější Kaštánku, jsem nikdy neslyšel.
Májovky jim říkali proto, že zrály již v květnu. Rychlici si mohli laici plést s Kaštánkou jedině snad díky svému vytáhlému, vysokému vzrůstu. Ale ten rozdíl v době zrání! Pravda je, že Kaštánka také neoplývá příliš velkými plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.43 (?), 31.1.2014 0:03

Do té databáze jsem jen mrkla na tři odrůdy jabloní, mají u všech psanou střídavou plodnost - není pravdou, pokud se pravidelně hnojí. Jsou tam i některé drobnější chyby - třeba u Matčina píší nechat dozrát a ono chce spíš malinko podtrhnout. Ale asi jsou teprve v začátcích a časem to vychytají.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 31.12.2016 10:25
Staršie odrody hrušiek - malá pomôcka pri ich určovaní. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika