Rez Boscova fľaška



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?)
17.3.2018 18:57
Ak je Boscova spokojná s klímou aj pôdou a dostane od pestovateľa všetko čo potrebuje, odmení sa mu takýmito plodmi (foto). Ich chuť patrí k absolútnej špičke medzi hruškami, nie je veľa odrôd ktoré by sa Boscovej mohli rovnať. Je to ale náročná "dáma", pokusy o jej pestovanie v nevyhovujúcich podmienkach sa môžu skončiť záhradkárovým rozčarovaním a sklamaním. IH





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Luboš16 - (17) - 127.100 (?), 15.3.2018 18:58, zobrazeno: 8437x

Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť ako a či vôbec strihať túto hrušku? Myslím že určite treba odstrániť bočný konárik, ktorý je silnejší ako stredník, ale neviem ako ďalej. Ďakujem




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.244 (?), 17.3.2018 9:20

No rez: podľa fotky č. 3 ten stredný mänší konár, ktorý zaostáva rastom za dvoma väčšími celkom odstrániť,, to je prvoradé, ale nie som si istý či som to z fotky dobre odhadol, zle sa to z fotky určuje. Ja osobne by som ani tie spodné krátke vyhony nenéchaval. Odstránte každý výhon, čo i len krátky, ktorý bude do budúcna smerom do koruny rásť a zbytočne prehusťovať. Jeden hlávny kmeňovy konár stredom koruny má rásť. Predpokladám že máte Boscovú fľašu na podpníku plánka. môže ešte aspoň tri - štyri roky trvať kým sa podľa mňa rozrodí. No kvôly čo najskoršej plodnosti, stríhať len najnutnejšie čo bude z bočných konárov do vnútra rásť. Boscová je vo vhodných klimatických podmienkach určite ťažko chuťovo prekonatelná odroda, mnohý tvrdia že je to najlepšia hruška na svete pokiaľ ide o chuť. Lenže keď obzerám pozadie, tak to vypadá na nejakú horskú polohu - dolinu/údolie. A tak vás upozorňujem že: 1. v mrazových polohách jej môže ľahko namŕzať v mladosti drevo, ale predovšetkym kvety. 2 ČO JE HLAVNÉ, pestovať ju nad 400, 500 m. n. m. môže jej chuťovú kvalitu plodou dosť obmedziť. Ak ste vo vyžšej polohe, tak radšej Avranšskú (známa aj ako Gutte Luise - Dobrá Luiza), Merodovú, Hardyho alebo Konferenciu spomedzi jesenných hrušiek.     Čo sa tyká stríhania stromkov sú v týchto diskusiach ale aj skúsenejší, napr. pán Hlavatý a Vysloužil, tak ešte týždeň počkajte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 17.3.2018 11:46
Ten stromček sa mi pravdupovediac veľmi nepáči, kostrové konáriky vyrastajú takmer z jednej úrovne (praslen), navyše sa vetvia ďaleko od kmeňa. Zrezal by som ju tak ako je to naznačené na foto 1 a následne sa pokúsil (podľa toho čo vyraší) vyformovať nejakú symetrickú a kompaktnú korunku. Poznámka k podpníku: Boscova má zlú afinitu s dulovými podpníkmi, pestuje sa preto prakticky výhradne na semenáčoch (medzištepenie sa nepoužíva). A teraz to hlavné: neuvádzate lokalitu kde máte záhradu, ale podľa toho čo vidno na fotkách si myslím že Boscovej u Vás asi 'pšenka nepokvete', je to odroda náročná na teplo, slnko a kvalitnú pôdu. Navyše ak by Ste ju predsa len chceli pestovať v tomto prostredí, tak ju musíte doslova hýčkať. Foto 2 je dokladom, že v tomto smere Ste si veľkú námahu (aspoň zatiaľ) nedali... IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.244 (?), 17.3.2018 13:02

No je to tak ako tvrdíte pán Hlavatý, zrejme ju tam má už druhý rok a ani výchovný rez na jar po výsadbe neurobil. A ten igelyt snáď nieje v zemi aj zo stromkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 17.3.2018 14:03

Aby byla diskuse. Já bych to „zvošíval“ asi tak, jak jsem namaloval na svém obrázku.
Vysvětlivky: Větvičky A a B jsou po dvou, nechal bych z každé dvojice jednu, lépe postavenou. Větvičku C bych vyvázal do stejného úhlu, jako mají větvičky A a B. Pak bych všechny zakrátil na stejnou výšku. Terminálek a výhonky na něm bych zakrátil, jak jsem namaloval.
Zamulčoval bych poschlou trávou (nerad kopu). Během jara bych asi dvakrát, třikrát „zalil – přihnojil“ kbelíkem vody s rozpuštěným hnojivem s převahou N (třeba Kristalon + amonný ledek, malá štamprdle na kbelík). „Zalévám“ když už je něco napršeno a ještě trochu pršet bude. JG

řez Boscova
řez Boscova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 17.3.2018 14:13

Ještě jsem zapomněl na jednu věc, která je asi taky „řez“. I na jaře se dívám, jak stromečky rostou. Když vidím, že vyráží silný výhonek „špatným“ směrem, tak mu prostě zaštípnu vrchol. Takže vlastně vůbec nevyroste. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?), 17.3.2018 18:57
Ak je Boscova spokojná s klímou aj pôdou a dostane od pestovateľa všetko čo potrebuje, odmení sa mu takýmito plodmi (foto). Ich chuť patrí k absolútnej špičke medzi hruškami, nie je veľa odrôd ktoré by sa Boscovej mohli rovnať. Je to ale náročná "dáma", pokusy o jej pestovanie v nevyhovujúcich podmienkach sa môžu skončiť záhradkárovým rozčarovaním a sklamaním. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 17.3.2018 20:25

Ak je Boscova spokojná s klímou aj pôdou
Nedaleko jsem našel neduživý, asi starý parkos. Někdy i mívá pár hrušek. Sousedka říká, že jsou to nejchutnější hrušky v okolí. Připomíná mi Boscovu. Tak jsem si ji přirouboval na starou Madame Verté. (rád bych hrušky i na podzim, má u staré Madam ještě 3 další podnájemnice)
Literatura uvádí nejlepší hrušňové polohy, do 350 m/m. To literatura může, ale já mám 450 m/m, tak co jí zbude? Nemusí se vydařit všecko, hlavně když se vydaří aspoň něco. JG wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.191 (?), 17.3.2018 20:44

Pan Vyslouzil je v mrazovej kotline snad by nam vedel povedat ako sa u neho darilo Boscovej flasi a ake vysledky sa daju dosiahnut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.3.2018 9:32

Ani se neptejte. Boscovu jsem dřív pěstoval v Brně, byl jsem nadšený. U nás v chladné poloze zklamala. Plodností, velikostí i chutí zaostává za odrůdami jako Konference, Vienská, Vila, Jizera, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika