Rez Boscova fľaška



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?)
17.3.2018 11:46
Ten stromček sa mi pravdupovediac veľmi nepáči, kostrové konáriky vyrastajú takmer z jednej úrovne (praslen), navyše sa vetvia ďaleko od kmeňa. Zrezal by som ju tak ako je to naznačené na foto 1 a následne sa pokúsil (podľa toho čo vyraší) vyformovať nejakú symetrickú a kompaktnú korunku. Poznámka k podpníku: Boscova má zlú afinitu s dulovými podpníkmi, pestuje sa preto prakticky výhradne na semenáčoch (medzištepenie sa nepoužíva). A teraz to hlavné: neuvádzate lokalitu kde máte záhradu, ale podľa toho čo vidno na fotkách si myslím že Boscovej u Vás asi 'pšenka nepokvete', je to odroda náročná na teplo, slnko a kvalitnú pôdu. Navyše ak by Ste ju predsa len chceli pestovať v tomto prostredí, tak ju musíte doslova hýčkať. Foto 2 je dokladom, že v tomto smere Ste si veľkú námahu (aspoň zatiaľ) nedali... IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Luboš16 - (17) - 127.100 (?), 15.3.2018 18:58, zobrazeno: 8415x

Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť ako a či vôbec strihať túto hrušku? Myslím že určite treba odstrániť bočný konárik, ktorý je silnejší ako stredník, ale neviem ako ďalej. Ďakujem




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.244 (?), 17.3.2018 9:20

No rez: podľa fotky č. 3 ten stredný mänší konár, ktorý zaostáva rastom za dvoma väčšími celkom odstrániť,, to je prvoradé, ale nie som si istý či som to z fotky dobre odhadol, zle sa to z fotky určuje. Ja osobne by som ani tie spodné krátke vyhony nenéchaval. Odstránte každý výhon, čo i len krátky, ktorý bude do budúcna smerom do koruny rásť a zbytočne prehusťovať. Jeden hlávny kmeňovy konár stredom koruny má rásť. Predpokladám že máte Boscovú fľašu na podpníku plánka. môže ešte aspoň tri - štyri roky trvať kým sa podľa mňa rozrodí. No kvôly čo najskoršej plodnosti, stríhať len najnutnejšie čo bude z bočných konárov do vnútra rásť. Boscová je vo vhodných klimatických podmienkach určite ťažko chuťovo prekonatelná odroda, mnohý tvrdia že je to najlepšia hruška na svete pokiaľ ide o chuť. Lenže keď obzerám pozadie, tak to vypadá na nejakú horskú polohu - dolinu/údolie. A tak vás upozorňujem že: 1. v mrazových polohách jej môže ľahko namŕzať v mladosti drevo, ale predovšetkym kvety. 2 ČO JE HLAVNÉ, pestovať ju nad 400, 500 m. n. m. môže jej chuťovú kvalitu plodou dosť obmedziť. Ak ste vo vyžšej polohe, tak radšej Avranšskú (známa aj ako Gutte Luise - Dobrá Luiza), Merodovú, Hardyho alebo Konferenciu spomedzi jesenných hrušiek.     Čo sa tyká stríhania stromkov sú v týchto diskusiach ale aj skúsenejší, napr. pán Hlavatý a Vysloužil, tak ešte týždeň počkajte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 17.3.2018 11:46
Ten stromček sa mi pravdupovediac veľmi nepáči, kostrové konáriky vyrastajú takmer z jednej úrovne (praslen), navyše sa vetvia ďaleko od kmeňa. Zrezal by som ju tak ako je to naznačené na foto 1 a následne sa pokúsil (podľa toho čo vyraší) vyformovať nejakú symetrickú a kompaktnú korunku. Poznámka k podpníku: Boscova má zlú afinitu s dulovými podpníkmi, pestuje sa preto prakticky výhradne na semenáčoch (medzištepenie sa nepoužíva). A teraz to hlavné: neuvádzate lokalitu kde máte záhradu, ale podľa toho čo vidno na fotkách si myslím že Boscovej u Vás asi 'pšenka nepokvete', je to odroda náročná na teplo, slnko a kvalitnú pôdu. Navyše ak by Ste ju predsa len chceli pestovať v tomto prostredí, tak ju musíte doslova hýčkať. Foto 2 je dokladom, že v tomto smere Ste si veľkú námahu (aspoň zatiaľ) nedali... IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.244 (?), 17.3.2018 13:02

No je to tak ako tvrdíte pán Hlavatý, zrejme ju tam má už druhý rok a ani výchovný rez na jar po výsadbe neurobil. A ten igelyt snáď nieje v zemi aj zo stromkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 17.3.2018 14:03

Aby byla diskuse. Já bych to „zvošíval“ asi tak, jak jsem namaloval na svém obrázku.
Vysvětlivky: Větvičky A a B jsou po dvou, nechal bych z každé dvojice jednu, lépe postavenou. Větvičku C bych vyvázal do stejného úhlu, jako mají větvičky A a B. Pak bych všechny zakrátil na stejnou výšku. Terminálek a výhonky na něm bych zakrátil, jak jsem namaloval.
Zamulčoval bych poschlou trávou (nerad kopu). Během jara bych asi dvakrát, třikrát „zalil – přihnojil“ kbelíkem vody s rozpuštěným hnojivem s převahou N (třeba Kristalon + amonný ledek, malá štamprdle na kbelík). „Zalévám“ když už je něco napršeno a ještě trochu pršet bude. JG

řez Boscova
řez Boscova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 17.3.2018 14:13

Ještě jsem zapomněl na jednu věc, která je asi taky „řez“. I na jaře se dívám, jak stromečky rostou. Když vidím, že vyráží silný výhonek „špatným“ směrem, tak mu prostě zaštípnu vrchol. Takže vlastně vůbec nevyroste. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?), 17.3.2018 18:57
Ak je Boscova spokojná s klímou aj pôdou a dostane od pestovateľa všetko čo potrebuje, odmení sa mu takýmito plodmi (foto). Ich chuť patrí k absolútnej špičke medzi hruškami, nie je veľa odrôd ktoré by sa Boscovej mohli rovnať. Je to ale náročná "dáma", pokusy o jej pestovanie v nevyhovujúcich podmienkach sa môžu skončiť záhradkárovým rozčarovaním a sklamaním. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 17.3.2018 20:25

Ak je Boscova spokojná s klímou aj pôdou
Nedaleko jsem našel neduživý, asi starý parkos. Někdy i mívá pár hrušek. Sousedka říká, že jsou to nejchutnější hrušky v okolí. Připomíná mi Boscovu. Tak jsem si ji přirouboval na starou Madame Verté. (rád bych hrušky i na podzim, má u staré Madam ještě 3 další podnájemnice)
Literatura uvádí nejlepší hrušňové polohy, do 350 m/m. To literatura může, ale já mám 450 m/m, tak co jí zbude? Nemusí se vydařit všecko, hlavně když se vydaří aspoň něco. JG wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.191 (?), 17.3.2018 20:44

Pan Vyslouzil je v mrazovej kotline snad by nam vedel povedat ako sa u neho darilo Boscovej flasi a ake vysledky sa daju dosiahnut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.3.2018 9:32

Ani se neptejte. Boscovu jsem dřív pěstoval v Brně, byl jsem nadšený. U nás v chladné poloze zklamala. Plodností, velikostí i chutí zaostává za odrůdami jako Konference, Vienská, Vila, Jizera, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika