Proč hrušeň nekvete?



host - 178.235 (?)
16.4.2010 16:40

"Ve výše uvedeném postupu však k žádné devastaci nedochází a efekt kvetení zůstává. "

Pane Mičurine II, jako nezaujatý čtenář bych rád k této větě dodal.Jak si vysvětlujete rozdíl, proč efekt kvetení zůstává?Přimět neplodný strom k násadě květných pupenů docílím např.škrtidlem, kdy omezím přísun živin a uměle větev "zestárnu". Škrtit ale musím dlouhodobě.Vy si vystačíte jedním jediným zásahem a jeho reakce je trvalá?  AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 184.104 (?), 12.4.2010 20:09

Když nekvetou mladé hrušně, bude to tím, že jsou zasazeny příliž hluboko.    Takhle se hrušek nedočkáte. Stačí ale vzít motyku a odkopat půdu okolo kmínku -udělat trychtýř až bude roubované místo na kmínku 10 cm nad zemí a pak počkat na příští jaro a bohatě rozkvetlý stromeček.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.4.2010 20:55

Takhle nedostanete roubované místo nikdy 10 cm nad zem nýbrž bude na dně trychtýře. 
  Obávám se, že toto nebude jediná příčina nekvetení hrušní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.249 (?), 14.2.2011 18:29

Jediná věc která v tomhle případě hrozí je, že zpravokoření a poroste moc bujně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.249 (?), 15.2.2011 22:40

To je nesmysl, jediná věc která při zasažení moc hluboko hrozí je, že zpravokoření a poroste moc bujně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 160.82 (?), 14.4.2010 18:18

Paní Michaele, Rozhodně hrušně nevykopávejte.Použijte prastarou metodu pro přivedení hrušní k plodnosti.
Postup : Pokud hrušeň nezaplodí ani v r. 2010 nebo velmi málo, zakraťte na podzim (1/2 října) všechny hlavní a vedlejší větve do 2 až 3. letého dřeva, letorosty odstranit, vhodné zakrátit, ošetřit rány.Z jara 2011 by měl být strom plný květů.
Tuto metodu jsem vyzkoušel na své hrušni a švestce a funguje.Totéž jsem doporučil mnoha přátelům, vždy na jaře kvetly. Poté následovala pravidelná plodnost.
Upozorňuji, že tato metoda se aplikuje u stromů ve stáří 5 ÷ 6 let bez plodnosti a platí pouze pro hrušně a švestky.
Přeji mnoho zdaru (nebojte se toho zákroku - na zdravých stromech funguje!)           Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 14.4.2010 20:23

Návod p. Mičurina II považujte za hloupý vtip.V polovici října je dávno rozhodnuto, kolik květů na jaře vykvete (nezmrznou-li přes zimu pupeny). Žádný zákrok v tuto dobu to nemůže ovlivnit.
   Logiku můž mít u nerodících stromů přeseknutí kořenů. Nikdy jsem to ale, jako příliš drastické, neprovedl. Řez do tříletého dřeva bude mít účinek přesně opačný. Poroste akorát dřevo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 160.82 (?), 16.4.2010 14:06

Pane Vysloužile, to že něco neznáte, neznamená, že musí být hloupé. Tyto poznatky jsem získal před mnoha lety od starých ovocnářů a narozdíl od Vás si nemyslím, že to byli hlupáci.
Takže ještě jednou : Já samozřejmě vím, že pupeny jsou již diferencovány ale účelem zásahu je tyto pupeny probudit, když se tak nestalo roky předtím.Odebráním cca 1/4 dřeva dostane strom signál ohrožení a v zájmu zachování druhu prostě vykvete.Samozřejmě musíme postupovat citlivě (nezkracovat paušálně na pahýly ale pohybovat se převážně v zóně dvouletého dřeva se zřetelem na velikost a tvar koruny pro daný ovocný druh).Zdůrazňuji tento zákrok musí být proveden napodzim - 1/2 října.
Příkladů kolem nás máme dost.Při značném okusu kůry kmínkú zvěří, nešetrném přesazení starších stromků (devastace kořenové soustavy), ohryz kořenů hryzcem, vždy buď stromek uhyne hned, nebo nějaký čas vegetuje, nasadí květy a uhyne následně.
Ve výše uvedeném postupu však k žádné devastaci nedochází a efekt kvetení zůstává.

Na Vaše případné výpady na toto téma již nebudu reagovat a ostatním ovocnářům přeji zralé posouzení a svobodné rozhodnutí.
           Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 16.4.2010 16:40

"Ve výše uvedeném postupu však k žádné devastaci nedochází a efekt kvetení zůstává. "

Pane Mičurine II, jako nezaujatý čtenář bych rád k této větě dodal.Jak si vysvětlujete rozdíl, proč efekt kvetení zůstává?Přimět neplodný strom k násadě květných pupenů docílím např.škrtidlem, kdy omezím přísun živin a uměle větev "zestárnu". Škrtit ale musím dlouhodobě.Vy si vystačíte jedním jediným zásahem a jeho reakce je trvalá?  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 251.161 (?), 27.4.2010 19:03

Jsem jen amater, ale stromečky mám rád(dokonce si s nimi povídám a dotýkám, ať si třeba někdo myslí, že jsem magor).V literatuře jsem se dočetl o kroužkování. asi5mm široký zářez do půlky o 10cm níž tentýž zařez z druhé strany (až na dřevo) Vyzkoušel jsem to a pomohlo.Nevím sice jestli to nebyla náhoda, ale po 6 letech nekvetení začala kvést.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 16.4.2010 17:13

Pupeny se probudí na jaře tím, že vyraší. Tedy pokud byly rok před tím diferencovány. Pokud nebyly, tak řez do starého dřeva to nedokáže.
   Silným zmlazením (doporučovaný řez do 3 letého dřeva není ničím jiným) docílíte akorát ještě silnější růst do dřeva a další oddálení plodnosti. Ano, poškození kořenů, okus kůry, rakovina, aj skutečně zbrzdí růst a může přivodit plodnost - často labutí píseň stromu.    Navrhovaná redukce koruny je postup přesně opačný a plodnost ještě oddálí.  Jakou logiku by mělo, že postup je účinný pouze na švestky a hrušně (a proč ne jiné peckoviny a jádroviny?)
   Je zajímavé, že nikdo ze starých (ani mladých)  ovocnářů tento postup nepublikoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika