Proč hrušeň nekvete?



   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?) 
19.2.2011 21:42

Na konci léta(červenec-srpen) diferencuje květní pupeny např.angrešt.

Druhá fáze diferenciace květ. pupenů nastává u druhů mírného pásma opravdu až v zimních měsících a trvá zhruba dva, tři měsíce. V této době se tvoří na ovocných dřevinách pohlavní orgány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.2.2011 21:49

Pokud by někdo měl zájem hlouběji proniknout do tajů diferenciece květních a vegetativních pupenů a načerpat zajímavé informace, tak je možno například zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 20.2.2011 11:36

Mluvíte zřejmě o tom samém, jen nechápu proč to nazíváte diferenciací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.2.2011 15:38

Nazývám to tak proto, že to tak učili v 70. letech na zahradnické škole v Mělníku.  A tak mne do toho tenkrát zasvěcoval jejich jeden dálkově dostudovaný ovocnář.

Vyhledal jsem si ten text, který mi tenkráte daroval a tam doslova stojí toto: Diferenciace květních pupenů začíná vznikem květních pupenů a končí vytvořením pestíků a tyčinek v těchto pupenech.

Dále pak: Vlastní diferenciace probíhá ve dvou fázích.... Pokračování je jak jsem uvedl výše.

Myslím, že to není v zásadním rozporu s odkazem, který docela příhodně uvedl pan Wimpi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 20.2.2011 20:06

Nechci se zaobírat postupy 70sátých lét, ani odbornosti onoho ovocnáře.Na každém postupu může být něco pravdy.Tak jako různé skušenosti, postupy jednoho, či druhého mohou fungovat.Já čtu články a statě např. v zahradkáři publikované J.Susem, panem Fišerem.

Z jara vyrůstají z pupenů nové letorosty, a na nich vznikají nové pupeny, jestli je toto bráno jako první fáze diferenciace-?Taky nemohu souhlasit, že by v hluboké dormanci-prosinci tvořila druhá fáze diferenciace.

Při silném jarním řezu ov. stromku vyrostou letorosty na kterých nemusí být žádné květní pupeny.Znám případ, kdy 15letá hrušeň na semenáči (konference) každoročně hluboce seřezána na čipky(neodborně),tvarována jako zákrsek- na jaře silně obrazí výhony, na kterých není ani jeden květní pupen.Je to dáno silným prouděním mízy, auxiny.

I v příspěvku pana Wimpiho je uveden vliv auxinů na diferenciaci květních pupenů.Kdy seříznutím terminálu, zbržděním růstu, zamezením proudění auxinů lze přiblížit plodnost.Tento účinek podporuje i pozdně letní řez jádrovin, kdy se v e větší míře zamezí vzniku letorostových pupenů, a naopak podpoří vzniku květních pupenů.Lidově řečeno příští jaro to nepůjde do dřeva, ale do plodů.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika