Poznáte starou odrůdu hrušně?



host - 189.156 (?)
20.8.2018 12:46

Inu tak toto je zajímavé. Solanka to není určitě, nesedí vybarvení plodů a ani doba zrání, ta v podstatě už nyní končí, ale nevím samozřejmě v jaké výšce se tato hrušeň nechází. Každopádně mi to hodně připomíná a to i vzrůstem stromu jednu chuťově velmi zajímavou odrůdu ze sadů kolem Břevnovského kláštera v Praze, u které ale absolutně netuším o jakou odrůdu by se mohlo jednat, v našich pomologiích nic takového není. Není to zdaleka jediný takovýto případ, očividně se tu kdysi pětovaly odrůdy o nichž naše staré pomologie mlčí...

           Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Antonín Foretník - (45) - 107.199 (?), 18.8.2018 13:36, zobrazeno: 3766x

Dobrý den, poznáte tuto starou odrůdu hrušně? Strom bude tak 80, 90 let starý. Dozrává cca teď, ale letos je vše trochu dřív. Děkuji.

Hruška 1
Hruška 1
Hruška 2
Hruška 2
Hruška 3
Hruška 3
Hruška 4
Hruška 4
Hruška 5
Hruška 5
Hruška 6
Hruška 6
Hruška 7
Hruška 7
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.16 (?), 18.8.2018 23:18
Možno Solanka. Plody bývajú tvarovo dosť variabilné, strom je mohutného vzrastu, listy sú okrúhle a pomerne veľké. Letorasty má hrubé a nápadne bodkované/tečkované. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Antonín Foretník - (45) - 107.199 (?), 19.8.2018 13:42
Dekuji za tip. Na tu Solanku mi prijdou ty hrusky moc zelene a tvarem trochu jine. Prikladam jeste jednu fotku. Ale vos, vcel a cmelaku je kolem nespocet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.11 (?), 19.8.2018 21:27

Solanka se sklízí zelená, za pár dnů zežloutne. Ty mlsající vosy a včely by odpovídaly, i mohutnost stromu. Jako malá jsem ji jedla u dědy cheeky...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 20.8.2018 7:00

Taky mi to nepřipadá jako Solanka. Jsou v plodech semena?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 20.8.2018 7:17

Podľa tých včerajších fotiek to Solanka nie je.      IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 20.8.2018 12:46

Inu tak toto je zajímavé. Solanka to není určitě, nesedí vybarvení plodů a ani doba zrání, ta v podstatě už nyní končí, ale nevím samozřejmě v jaké výšce se tato hrušeň nechází. Každopádně mi to hodně připomíná a to i vzrůstem stromu jednu chuťově velmi zajímavou odrůdu ze sadů kolem Břevnovského kláštera v Praze, u které ale absolutně netuším o jakou odrůdu by se mohlo jednat, v našich pomologiích nic takového není. Není to zdaleka jediný takovýto případ, očividně se tu kdysi pětovaly odrůdy o nichž naše staré pomologie mlčí...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 20.8.2018 14:17

"... očividně se tu kdysi pětovaly odrůdy o nichž naše staré pomologie mlčí..."

To jsem si včera říkal při průzkumu starých hrušňových alejí a úvozových stromořadí v okolí pár obcí na Chomutovsku. Bohatá úroda spousty mně neznámých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 24.8.2018 9:04

Inu v našich pomologiích je popsáno hodně odrůd, které nejsou obecně známé, i takové, teré se tu očividně nikdy moc nepěstovaly. Vaněk jich má třeba stovku z toho možná 40 zimních. Myslím že snad většina odrůd v alejích na mostecku v této knížce bude, ale bohužel jen dle pomologie se to nedá s jistotou určit, málokteré odrůda je tak typická, že se nedá zaměnit s jinou. Ovšem hrušku, kvůli které tato diskuse vypukla opravdu neznám a v pomologiích jsem ani nenašel nic, co by se jí blížilo. Škála odrůd u nás pěstovaných byla mimořádná a spousta z nich nebyly stolní máslovky, ale hrušně určené na zpracování. Todle je zas jiný level pomolgie o kterém tady u nás víme strašně málo...

                              Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika