Plodomorka hrušková (Contarinia pyrivora)



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?)
18.5.2017 11:18

Musím říci, že postřik Calypsem ve fázi na fotce z 2.4. byl úspěšný a úroda prozatím vypadá, že bude výborná.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.169 (?), 13.5.2017 20:38

Na plodomorku jsem dnes nějak podrobně nekoukal - hrušeň, která byla proti ní letos ošetřena opět ukázala svých 10 plodů. Každý rok kvete, v blízkém okolí je minimálně 7 odrůd kvetoucích ve stejnou dobu, kvetoucí strom obsypán včelami a... nic. Všechno jde dolů. Každá odrůda tu nějakým svým způsobem stávkuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.5.2017 20:52

Podezřelé jsou ty hodně zvětšené baňaté plůdky. Jak jsem psal, stříkal jsem třikrát na poupata. Na květopase jabloňového zabral postřik dobře. Dovnitř plodů jsem se zatím nedíval, ale jestli tam opravdu bude "nezničitelný organismus" plodomorky hruškové, tak ať mně nikdo neříká, že silnější zimní mráz nějaké škůdce zahubí, maximálně tak nějaké ty květní pupeny broskvoní, jak je leckde vidět, ale na choroby a škůdce nějak pozapomněl.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 18.5.2017 11:18

Musím říci, že postřik Calypsem ve fázi na fotce z 2.4. byl úspěšný a úroda prozatím vypadá, že bude výborná.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 26.5.2017 20:26

Plodomorka hrušková se rozhodla býti skutečně nezničitelná a opět se nastěhovala do hrušek, jako by se nechumelilo. Mám na mysli chemickou ochranu. Nestačily ani tři postřiky Karate na poupata, které tak dobře vychytalo květopase na jabloních. Postiženy jsou "děkankovité" odrůdy, zejména Generál Leclerk. Ale například taková Astra jako by žádnou plodomorku vůbec neznala.

General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk -  zdravý plod
General Leclerk - zdravý plod
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
larvy plodomorky uvnitř plodu
larvy plodomorky uvnitř plodu
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
General Leclerk - plod poškozený plodomorkou
larvy plodomorky uvnitř plodu
larvy plodomorky uvnitř plodu
larvy plodomorky uvnitř plodu
larvy plodomorky uvnitř plodu
larvy plodomorky
larvy plodomorky
larvy plodomorky
larvy plodomorky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.67 (?), 27.5.2017 21:42
Prikladám článok o plodomorke hruškovej (síce v angličtine), ktorý komplexne popisuje ochranu pred týmto nebezpečným škodcom. Vychádza zo životného cyklu plodomorky a kladie dôraz na úkony ktoré sú často podceňované.To že postrek musí byť správne načasovaný (ešte pred otvorením kvetov) je len jeden z aspektov, veľmi dôležité je tiež odstrániť napadnuté plody zo (spod) stromu, no a na čo sa často zabúda - esenciálne je venovať pozornosť pôde pod stromami (!). IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 29.5.2017 16:08

Jestli pan Vysloužil umí tak dobře anglicky, jak psal, tak ho za to chválíme, ale například pro mě by bylo lépe, kdyby jste mohl vkládat odkazy, které by se pak daly přeložit pomocí překladače. Abych řekl pravdu, je to hodně zvláštní, že ty postřiky na poupata u Generala Leclerk a u Vonky vůbec nezabraly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 29.5.2017 18:04

Mě jen překvapuje, s jakou rychlostí se plodomorka šíří krajinou. Ještě před třemi lety jsem jen registroval, že existuje, ale na stromech jsem jí nikdy neměl, vloni jsem na prvním stanovišti přišel o celou úrodu a letos jí náhle zjišťuji na dalších stanovištích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.202 (?), 29.5.2017 22:07
Walter: To šírenie plodomorky je dané jej vývojovým cyklom. Napadnuté plodíky hrušiek na jar spadnú pod strom a larvy z nich vylezú (prípadne aj "zoskakujú" z plodíkov držiacich na strome). Larvy sa zavŕtajú do pôdy pod stromom do hĺbky 5-8cm a zakuklia sa. Takto prežijú zimu a na jar ďalšieho roku z pôdy vylezie a vyletí do vzduchu ďalšia generácia plodomoriek - priamo spod Vášho stromu. Tie potom napichajú vajíčka do rozvíjajúcich sa kvetov a celý cyklus sa opakuje. Čiste teoreticky - ak by sme zabránili všetkým larvám dostať sa do pôdy, tak ďalšia generácia plodomorky nevznikne. Toto ťažko dosiahnuť, ale každopádne je potrebné čo najviac postihnutých plodíkov zo stromu hneď obrať, spadnuté odstraňovať, odporúča sa dať pod strom fóliu alebo textíliu aby spadnuté plodíky s larvami zostali na nej a larvy nemohli preniknúť do pôdy. Tiež sa odporúča kultivovať (kypriť, okopávať) pôdu pod stromami, čím sa niektoré kokóny plodomorky dostanú na povrch, kde ich zožerú vtáky, resp. v zime môžu zamrznúť. V angl. článku sa popisuje istý zúfalec, ktorý zacementoval v apríli povrch pôdy pod hruškami v snahe zabrániť penetrácii lariev do pôdy. Toto ale - pochopiteľne - radšej neskúšajte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 29.5.2017 22:49

IH: vývojový cyklus je mi naprosto jasný. Já se spíš zaobírám tím, že za 30 let od doby, kdy jsem si pořídil první zahradu, mimo jiné i s hrušněmi, jsem proti plodomorce nemusel zasahovat. Prostě jsem jí na stromech nikdy neměl. Až nyní. A v příštím roce mě čeká po současné kontrole výskytu postřik všech stromů hrušek v různých lokalitách. I když s... desátiletým 10m vysokým stromem Charneuské to bude asi problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.5.2017 22:22

Jestli pan Vysloužil umí tak dobře anglicky, jak psal, tak ho za to chválíme, ale...

Můžeš říci, Petře, co máš na mysli? Do tohoto vlákna jsem vůbec nepsal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika