Plodomorka hrušková (Contarinia pyrivora)



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?) 
9.5.2018 7:36

oproti loňskému jsem zkusil zasáhnout dříve, tedy do zeleného poupěte a výsledek je žalostný. V kombinaci se suchem a velkým propadem plůdků a plodomorkou nebudu mít na hrušce nic. Proti pilatce, kdy jedna larva obhospodařuje jeden plod, je plodomorek v jednom plodu až dvacet, možná i více a tak je to pro úrodu časovaná bomba, i kdyby se podařilo skoro všechny napadené plody posbírat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.5.2018 18:00

Vypadá to, že nejen první úroda Salisbury bude pouze pohoštěním pro plodomorky, ale i novějšími odrůdami už "holky" nepohrdnou. Letos jsme prohráli, pane Waltere, ale nevzdáme to, viďte. Myslím, příští rok. Toho bohdá nebude, aby plodomorka stále jen vítězila.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 8.11 (?), 15.5.2018 17:03

Je to tak. Při stavu, kdy v jediném napadeném plodu hrušky je pohromadě několik desítek larev plodomorky, nelze se takového škůdce zbavit. Už jsem přemýšlel, že si snad koupím pár vynesených slepic a nechám je hrabat se v zemi pod hruškou až do podzimu, tedy kdyby mi to městská vyhláška nezakazovala.

Myslím, že konkrétně u mě pochází veškerá zkáza od sousedovy Madame Verte. Bohužel opadané plody nebude sbírat ani náhodou. Ač nerad, budu muset zintenzivnit chemické útoky na poupata. Kupříkladu květopase jabloňového lze ve stádiu "myší ouško" zasáhnout velice spolehlivě. Není mi jasné, proč nelze ty potvory následně zasáhnout v otevřeném květu. Kde jsou zavrtané? Nejsou to přeci hálčivci, kteří si vytváří ochranné hálky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
D.Boudyš - (31) - 126.102 (?), 15.5.2018 20:33

Zdravím z Opatovic nad Labem. 

U mě letos plodomorka zaútočila ve stejném tempu jako minulý rok. Oproti minulému roku jsem ale použil chemii (1 x karate) a lepové desky. I po tomto zefektivnění je díky opadu plodů a polodomorce úroda o 60 % nižší, než by mohla být. Snad aspoň těch 40% vydrží a aspoň něco bude. 

Snažím se vždy sesbírat všechny napadené plody a zatím jsem našel pouze jednu larvu v hrušce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 16.5.2018 12:52

Snažím se snažím, ale málo. Kolečko se mi sice nepolámalo, ale hrušek bude jen pár, jestli vůbec. Mrzí mě třeba výborná Avranšská, kterou si plodomorky obsadily celou jen a jen pro sebe. Tomu se říká: ani zrno nazmar. frown

Jinak, srdečně zdravím, krajane. A jsou v Opatovicích taky kaluže jako v Brně? Viz. vlákno počasí 2018. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.142 (?), 16.5.2018 13:42

Promiňte pánové ale přestaňte fňukat a něco konečně dělejte pro minimalizaci výskytu a škod plodomorky.

1. - likvidace napadených plodů ale nemusí stačit. Larvy už mohou být dávno zapředené pod hruškou.Larvy totiž při dospívání opuštějí plůdky a skáčou ze stromů na zem kde se v hloubce 5÷10 cm pod zemí zakuklí.Mám pod hrušní černý úhor a při kultivaci půdy během roku těch zakuklenců nemálo zničím.

2.- Opomíjený jarní postřk proti přezimujícím škůdcům.Provádím ho ve fázi u jabloní zelené špičky až myšího ouška a v té době je hrušeň ve fázi zeleného poupěte (v tuto dobu už je plodomorkou nakladeno).Nejlépe při teplotě vyšší jak 17 *C.Vedlejší účinek při splnění podmínek které uvádím je zásach květopasa na jabloních a plodomorky na hrušních.

3. - Nesvádějte nic na sousedy.Moji neošetřují a žádný nálet se namoji hrušeň nekoná.

Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 16.5.2018 17:21
Za optimálne načasovanie potreku proti plodomorke hruškovej sa považuje fáza, kedy sa začína v kvetnom puku ukazovať biela "hlavička" okvetných lístkov, pričom tieto ešte pevne držia spolu (foto 1). V štádiu zelených pukov je ešte priskoro, pri rozvinutých okvetných lístkoch už prineskoro. Ale ani správne načasovanie postreku ešte úspech nezaručuje, bežne používané insekticídy (pyretroidy a neonikotinoidy) nie vždy plodomorky usmrtia. Kupodivu, v USA ešte stále používajú proti plodomorke (okrem iného) aj starý organofosfát malathion. Túto účinnú látku obsahoval u nás kedysi široko používaný prípravok Fosfotion. V súčasnosti je u nás registrovaný insekticíd na báze malathionu Fyfanon. Pokiaľ viem, je rezervovaný len pre profesionálnych pestovateľov a odporúčaný na použitie len v repke olejnej. Organofosfáty tiež nebudú po vôli ekopestovateľom, v prípade vrcholného zúfalstva z plodomorky a zlyhávaní bežne používaných insekticídov by ale takéto "off-label" použitie Fyfanonu možno niekto zvažoval. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 16.5.2018 19:49

to ovšem znamená, že postřik do zeleného poupěte, jak tu bylo doporučováno, je příliš brzy a proto není dostatečně účinný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 16.5.2018 21:18

"Za optimálne načasovanie potreku proti plodomorke hruškovej sa považuje fáza, kedy sa začína v kvetnom puku ukazovať biela "hlavička" okvetných lístkov..."

V této fázi jsem v minulosti postřik prováděl, letos, shodou náhod, jsem to ošetřil dříve - teprve "vyklubaná" zelená poupata. Zatím to (poprvé) vypadalo dobře. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 17.5.2018 10:47

Je docela možné, že ty běžné insekticidy nezabírají, ale na druhou stranu by bylo zvláštní, že nezabírají pouze na tohoto škůdce. Myslím, že i v dalších letech budu odkázaný jen na Mospilan, Karate, Decis a Reldan. To znamená běžně dostupné přípravky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika