Jak na rez hrušnovou?



host - 181.31 (?)
23.2.2020 22:01

Na Rez hrušňovou jsem vyzkoušel mnoho a jediné co zabíralo velmi dobře je přípravek Score 250 EC, použil jsem ho v červnu když se začali objevovat rezevé tečky a po jednom postřiku do 3 týdnů 90% účinnost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
            
svarcova - (28) - 34.217 (?), 1.6.2011 11:08

Děkuji za odpověď. A budete tak hodná a poradíte mi co s tím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 1.6.2011 17:19

Předpokládám, že stromek je malý a skvrky jsou pouze na některých listech. Pokud je to tak, pouze bych otrhala napadené listy. Jinak bych stříkala Baycorem. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 24.2.2020 13:24

Otrhání listů je pro \"puntičkáře\" (v tom kladné slova smyslu) také řešení.

   Sám k nim nepatřím, ale za určitých okolností se tak také chovám. Na dvoře, hned vedle sezení, je asi 7-letá kdouloň, na kterou jsem předloní a vloni narouboval Škarotku, Boscovu apod. v rámci pokusů. Vloni na jaře jsem si všimnul, že (dvě nedaleké staré hrušně už byly hojně obsypané rzí) na uchycených loňských i předloňských roubech vyskakuje rez také. V jisté fázi (teď nemám sebou poznámky, takže přesně nepovím) jsem listy se rzí ostříhal (řapíky i koncové pupeny zůstaly) a posléze o 14 dní později ještě asi 3-4 listy. Od té doby byl klid - Píšu to proto, že jsem listy počítal a dospěl k závěru, že pokud (jen na pochopitelně velmi malém stromku) letos počkám až vyroste 5-6 listů, ty ostříhám, tak mám klid a další nálet zri už valné škody nenadělá. Pochopitelně že počet listů asi není přesný ukazatel doby náletu rzi, ale něco to signalizuje.  Rouby se vyvíjely standardně až bujně, další listy vše dohnaly. Toť vše. Mj. jsem si ještě všimnul, že zatímco v okolí byly všechny hrušně (i většina jiných stromů kromě třeba šeříku) po předchozích závanech chladu (kolem nuly během uplynulých 2 měsíců), naprosto bez listí - tak kdouloň byla ještě obsypaná plně zelenými listy - a co mě překvapilo, výhony z roubů také.

(Vzpomněl jsem si dodatečně, že jsem tehdy také vykopal napadený \"jalovec\" v dosahu cca 15 m jak od kdouloně, tak od starých hrušní, ale patrně bylo to pozdě, nebo odněkud od sousedů nalétla rez z jiných \"jalovců\")

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 181.31 (?), 23.2.2020 22:01

Na Rez hrušňovou jsem vyzkoušel mnoho a jediné co zabíralo velmi dobře je přípravek Score 250 EC, použil jsem ho v červnu když se začali objevovat rezevé tečky a po jednom postřiku do 3 týdnů 90% účinnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.54 (?), 6.9.2011 18:13

Na sousedním neudržovaném pozemku je ošklivý starý jalovec chvojka a my i další sousedé máme neplodící rezavé hrušky. Stromy jsou vysoké, takže postřik by byl možný tak leda z letadla ;-)

Pomohlo by jalovec zahubit nějakým neselektivním herbicidem? Nebo by ta rez přezimovala i na mrtvém stromku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 6.9.2011 19:11
Každý jalovec není hostitelem rzi hrušňové.Hrušně se mohou nakazit i z jiných zdrojů.Sto metrů pro rez není míra.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.9.2011 21:20

Odstranění toho ošklivého jalovce by jistě pomohlo, ale nebylo by to pravděpodobně na 100%. Jak uvedl přispěvatel přede mnou, rez se šíří na velké vzdálenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 62.90 (?), 6.9.2011 21:50
Už před p. Václavem jsem chtěl napsat, že odhaduji snížení infekčního tlaku tak o 10%. (ale neměl jsem čas: hledal jsem pokojovku :-). Čím blíže je zdroj nákazy, tím větší se dá očekávat napadení. Předpokládám, že na suchém jalovci houba dále vegetovat a šířit své spóry nebude. Ještě jedna poznámka: nedoknutelnost cizího majetku. Je velký problém požádat majitele neudržované zahrady o likvidaci (nebo souhlas s likvidací) uvedeného jalovce? Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 25.11.2019 22:18

Dobrý den, jak tak vidím, jak se se tlak rzi začíná stupňovat a začala mi napadat i letorosty, rozhodl jsem se taktéž pro postřik. U malých hrušní není problém, ale u staré vysoké hrušně, kde dosáhnu i třeba ze žebříku tak pokropím, ale?

1) má systémový postřik (tím, že se je schopen natáhnout do "mízního" systému) lepší účinnost než kontaktní?

2) je ho tedy třeba méně než kontaktního nebo taktéž... až do skanutí?

3) byla by hrušeň schopna si systémový postřik dotáhnout třeba další 2 m do terminálu, kam nedosáhnu... :-D asi né co?!


Přiroubovaná
Přiroubovaná "větev"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika