Čertova hruška (hnilička)



host - 25.2 (?)
9.7.2014 20:53

Máte pravdu, mohlo by se jednat i o Červencovku, zrála asi o čtrnáct dnu před Solankou. Přibližně v době Prusvitného letního jablka. V té době ji ani Výkup OZ nevykupoval, my jsme ji říkali prdlavka, malá, sladká, špatně transportovatelná, snadno otlačitelná. Jako děti jsme se jich často přejedli a potom smrděli.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 219.25 (?), 14.9.2009 17:52, zobrazeno: 46233x

Dobrý den,

prosím, můžete mi někdo poradit, jak se správně jmenuje a jestli se dá někde sehnat hrušeň, kterou jsme jako děti milovali a kterou jsem letos náhodou po mnoha letech mohla zase ochutnat. Naše teta, u které jsme trávili většinu prázdnin jií říkala čertova hruška. Plod je maličký a když je zralá, dužina je hnědá a sladká. Teta tyto mini - hrušky zavařovala celé i se stopkou. Já jsem ji před týdnem objevila při toulkách po Třeboňsku. nevím, jestli nejde o "divokou hrušeň", nebo jestli se jí neříká "hnilička".

Věřím, že mi někdo dokážete poradit :-)

Slávka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 14.9.2009 18:53

Slávko, nejsem už dítě, je mně právě ...sát, ale vím, o čem asi píšete.Hrušku opravdu nazýváme hnilička, protože spadne mírně rozkvašená a kvasí dál na zemi, kde se na ni (hlavně na ty poškozené)vrhají včely a vosy, aby holdovaly přírodnímu alkoholu, který tam rychle objeví.Už jsem o tom psal na jiném vláknu, které se pokuste najít pomocí vyhledávací kolonky.  AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Blackowicz - (1) - 95.245 (?), 2.7.2010 20:49

myslím, že hovoríte o oskorušiach

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 196.170 (?), 12.7.2010 9:29

Špinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 12.7.2010 11:04

Nejde Špinku ani o oskorušu, je to malá hruška, padá a sbírá se průběžně většinou na letní kvas. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.7.2010 12:06

Takových starých velkých stromů s malými hruškami, které se používají do kvasu je mnoho, vesměs se jedná o semenáče, často neúmyslné, kdy před lety pokračovala v růstu jen vitální podnož. Všechny hrušky, když přezrají, tak hniličkovatí.
   Může jít taky o štěpované krajové odrůdy 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 9.7.2014 20:53

Máte pravdu, mohlo by se jednat i o Červencovku, zrála asi o čtrnáct dnu před Solankou. Přibližně v době Prusvitného letního jablka. V té době ji ani Výkup OZ nevykupoval, my jsme ji říkali prdlavka, malá, sladká, špatně transportovatelná, snadno otlačitelná. Jako děti jsme se jich často přejedli a potom smrděli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 12.7.2010 12:39

nejlepší je označit si příslušný strom, pokud je u majitele na zahradě, domluvit se s ním. Na psat si do kalendáře a v prosinci odstarat rouby. Naroubovat na podnož. Vše ostatní se snazší jen zdá. Na podnoži můžete mít více odrůd, takže obavy z metráku kvasících hrušek jsou zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 194.190 (?), 22.3.2012 15:28

Zdravím.

Také se pídím po této hrušce. Říkaly jsme jí hnilička, nebo také Jakubinka... dozrávala na Jakuba... tedy v prostřed července. Zevnitř bylopa měká a jakoíby nahnilá. Babička ji měla na Moravě, používala se sušená na pragandu.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.77 (?), 22.4.2012 23:15

Připojuji se,

na podzim jsem ji kupoval v zahradnictví v Uherském Ostrohu, zeptejte se tam, mimo jiné jsem tam sehnal i starou odrůdu jabloní banánové zimní (vřele doporučuji).

Richard

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika