Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?)
21.4.2017 17:11
Kráľovnú stvorila sama Príroda. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 25.12.2016 22:58
Promiňte, drazí, ale pikantní příchuť Boscovy lahvice je dobře patrná například v novější JANĚ, popřípadě JIZEŘE, ale i HARBO..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 27.12.2016 18:15

Kde se ztratila kořenitost Kozačky, Špinky, nebo Muškatelky turecké? Řekl bych že průměrná hruška se současným šlechtěním, nejen že neposouvá kvalitativně výš, ale klesá stále níž...

Asi bude třeba vyrazit s panem inženýrem na pouť. Ovšem nikoliv do Santiaga de Compostela, ale za těmito starými sortami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.2 (?), 1.1.2017 16:10

dobrý den, mám na zahradě hrušen NOJABRSKAJA, třetím rokem měla první velký plod a letos 4kusy, zajimalo by mne jestli ji mám střihat, zatím jsem jenom odstranoval vlky, a jestli mate někdo s touhle odrudou zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 1.1.2017 18:52

Pre 34.2: Nojabrskaja (syn. Xenia, Oksana) pochádza z kríženia Triomphe de Vienne a Nicolai Krier. Mám 2 stromky, jeden 3-ročný a jeden 1-ročný, oba na duli Adams. Rast je aj na duli dosť bujný. Rodivosť veľmi skorá (už na 1-roč. stromčeku bolo viacero plodov, ponechal som jeden - viď posledné foto). Z 3-roč. stromku som mal tento rok 16 plodov, pri prebierke som najmenej toľko odstránil. Všetky boli veľké, blížili sa k pol kilogramu. Vydržali do začiatku novembra. Chuťovo ju hodnotím ako výbornú.Choroby som nezaznamenal. Špecifickým znakom Nojabrskej je, že listy na mladých výhonkoch sú veľmi bledé, až do žlta, akoby išlo o chlorózu (ale nejde, neskôr stmavnú). Jarné mrazy zvládla bez úhony. K Vašej otázke: bez fotky stromčeka len teoreticky - závisí to o.i. aj od tvaru aký máte/chcete mať a od podpníka. Prvé roky je potrebný výchovný rez, teda vytvarovanie dostatočne pevnej, súmernej a vzdušnej koruny. Treba odstraňovať zbytočne zahusťujúce, zlým smerom rastúce a križujúce výhonky. Skracovať netreba zbytočne, Nojabrskaja dobre obrastá rodivým drevom. Pri hruškách všeobecne treba ustrážiť bujné výhonky po stranách koruny, ktoré často prerastajú stredník a narúšajú jeho dominanciu (ak teda tvarujete klasickú pyramidálnu korunu so stredníkom). Pri dôslednom a správnom výchovnom reze po 3-4 rokoch môžete rez obmedziť na len nevyhnutné zásahy, v podstate prieklest. Pri bujnom raste je možné využiť aj letný rez. Pripájam fotky z tohto roku. IH. (Ide o sortu pôvodom z východnej Európy - Moldavsko, ale výrazne sa presadzuje aj na Západe, kde by ju zrejme neakceptovali ak by nepresvedčila kvalitou).






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?), 5.1.2017 21:18
Pre 34.2: ("...jestli ji mám střihat..."). Ešte pár - snáď - užitočných rád ohľadom rezu v prvých rokoch. Bez výchovného rezu po zasadení to nejde, od toho sa odvíja úspešnosť v neskorších rokoch (vtedy už platí - rezať len to čo je nutné). Viď foto. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 21.4.2017 17:11
Kráľovnú stvorila sama Príroda. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 2.6.2017 12:49

ako je na tom Boscova s chrastavitostou? 

ma vyrazny vplyv aj umiestnenie/poloha? napr oslnenie hned z rana umozni rychlejsie obschnutie a tym padom nizsi tlak chastavitosti?

mam volne miesto pre 2 hrusky (boscova a konferencia), jedno ma tien do 11hod, druhe ma tien od 17. ktoru kam?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 2.6.2017 17:54
Boscova u mňa chrastavitosťou netrpí (ani iné hrušky), ale dávam postreky fungicídmi. Ktorú kam je vo Vašom prípade asi jedno, ale Boscova potrebuje kvalitnú pôdu a teplejšiu polohu aby sa prejavil jej fantastický chuťový potenciál. Nie je to hruška do nepohody (na rozdiel napr. od Konferencie). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.152 (?), 2.6.2017 20:50

Boscova aj na hornom Považí v 310 m.n.m. dáva kvalitné a veľmi chutné plody.Rastie v ťažkej ílovitej pôde.Konferencia už taká chutná nie je.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 8.8.2017 19:55
Boscova. Kde sú tie časy, keď sme ju oberali začiatkom októbra... Dnes je to o 3-4 týždne skôr. Jedno sa ale za tie desaťročia nezmenilo - pre mňa stále Kráľovná. (Na fotkách je Boscova na semenáči, strom v najlepšom veku, v najbližších rokoch bude dávať najkrajšie plody. Aspoň dúfam. V tomto roku nesklamala.). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika