Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
host - 234.244 (?) 
8.8.2017 20:40

Boscova je chuťovo VYNIKAJÚCA.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 19.8.2017 14:33
Boscova fľaška - asi už všetko o nej bolo napísané. Tak iba fotky - aktuálny stav k dnešku. Osemročný strom na semenáči. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.8.2017 16:16

Já bych letos nazval královnou každou hrušeň, která by měla plody. Ale na monarchii to u nás nevypadá...crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 225.73 (?), 15.7.2018 13:07
Ahojte, Panenska uroda, podla vysacky boscova na dule. Podoba sa?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.222 (?), 16.8.2018 19:54
BOSCOVA fľaška - chuťovo jedna z najkvalitnejších hrušiek, ak nie tá úplne naj-. Na foto je 9-ročný strom na semenáči, výška 4,5-5m. Boscova po trochu neskoršom vstupe do plodnosti rodí spoľahlivo, prebierka (nie drastická) bola potrebná. V mojich podmienkach ju oberám väčšinou medzi 10.-15.septembrom. Zdá sa, že v tomto roku to bude len o trochu skôr (posun nie je tak výrazný, ako by sa dalo očakávať vzhľadom na počasie). IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.214 (?), 25.8.2018 22:07

Vy ste na ňu ale priam hrdý pán Hlavatý, tu vo vyžších polohách ja upredňostujem Avranšskú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.197 (?), 25.8.2018 22:35
40.214: Hrdosť nie je správny výraz. Boscova je hruška, ktorú si vážim pre jej mimoriadne chuťové kvality (pravdepodobne Ste nemali možnosť ochutnať Boscovu z priaznivej polohy, kto túto možnosť mal, ten vie o čom hovorím). A v druhom rade je to hruška, ku ktorej mám citový vzťah (to sú ale osobné veci ktoré nechcem rozoberať). To že vo vyšších polohách uprednostňujete Avranšskú je v poriadku, keďže inú možnosť nemáte. Kvalitnú Boscovku tam nedopestujete, to je totiž dáma ktorá si vyberá (priaznivé podmienky 😉). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.209 (?), 14.9.2018 10:16

Ja vám verím pán Hlavatý že v správnych podmienkach to môže biť top chuťová odroda. Pokiaľ však ide o Avranšskú (práve vyhutnávam), má pravda ešte slabšie skladovatelské vlastnosti než Boscova, rychlejšie dozrie, ale je to trochu aj o vkuse, každému chutí niečo iné. Ja však som si všimol zaujímavé hodnotenie napr. od Říhu. V jeho pomológii sa tvrdí že v ľahodnosti plodou Avranšská na degustáciach konkuruje Boscovej, a vraj kto chce len jednú hrušku len na plánke štepenú nech vezme Boscovu, kto na dule malý strom tak Avranšskú. Niečo podobné som ešte čítal aj inde, Avranšská je tu vo vyžších polohách veľmi korenistá, sladká, jej špecificka korenistosť trochu pripomía červený melón. Lepšia než Hardyho, a z nejakou Konferenciou sťaby súťaž stolových odrôd by ju bolo smiešne porovnávať. Každému vo vyžších polohách odporúčam, ak teda chce hrušky hľavne špičkovej stolovej kvality, v nižších polohách by aj tak mala biť Boscova praktickejšia. Ešte však k podpníku, údajne začína rodiť aj na plánke skoro a vo vyžších polohách radím ako oodpník radšej hruškovú plánku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.223 (?), 15.9.2018 11:27
"Je suis la Reine (ja som kráľovná). Mne nebude nikto a nič diktovať, ani nejaké počasie!" Veru tak, Boscova si bez ohľadu na tohtoročné počasie dozrela tak ako po iné roky, oberal som ju (dnes) dokonca o 5 dní neskôr než vlani. Bolo tu už o nej napísané prakticky všetko, nosiť drevo do lesa velebením jej chuti sa mi nechce. Takže radšej len fotky. IH (Predsa len: 2 menej zdôrazňované, ale veľmi dôležité prednosti: 1. Jej dlhá stopka je mimoriadne pevná a ohybná, Boscova nepadá zo stromu ani v najsilnejšej víchrici. 2. Plody sú veľkostne vyrovnané a rovnako kvalitné, nech sú z ktoréhokoľvek miesta koruny. Väčšina plodov mala hmotnosť medzi 300-350g, našli sa aj 400-gramové. Pre zaujímavosť ešte počet plodov poškodených sršňami/osami: 3, počet červivých plodov - obaľovač: 2, ale to je už moja zásluha, nie kráľovnina). IH










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 3.52 (?), 5.9.2018 21:29

Všechno to hnije 50% už opadlo a schnilo, nic moc hrušky celkove chúlostivé ovoce nevydrží do zimy, hnije to ješte za zelena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika