Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?)
1.1.2017 18:52

Pre 34.2: Nojabrskaja (syn. Xenia, Oksana) pochádza z kríženia Triomphe de Vienne a Nicolai Krier. Mám 2 stromky, jeden 3-ročný a jeden 1-ročný, oba na duli Adams. Rast je aj na duli dosť bujný. Rodivosť veľmi skorá (už na 1-roč. stromčeku bolo viacero plodov, ponechal som jeden - viď posledné foto). Z 3-roč. stromku som mal tento rok 16 plodov, pri prebierke som najmenej toľko odstránil. Všetky boli veľké, blížili sa k pol kilogramu. Vydržali do začiatku novembra. Chuťovo ju hodnotím ako výbornú.Choroby som nezaznamenal. Špecifickým znakom Nojabrskej je, že listy na mladých výhonkoch sú veľmi bledé, až do žlta, akoby išlo o chlorózu (ale nejde, neskôr stmavnú). Jarné mrazy zvládla bez úhony. K Vašej otázke: bez fotky stromčeka len teoreticky - závisí to o.i. aj od tvaru aký máte/chcete mať a od podpníka. Prvé roky je potrebný výchovný rez, teda vytvarovanie dostatočne pevnej, súmernej a vzdušnej koruny. Treba odstraňovať zbytočne zahusťujúce, zlým smerom rastúce a križujúce výhonky. Skracovať netreba zbytočne, Nojabrskaja dobre obrastá rodivým drevom. Pri hruškách všeobecne treba ustrážiť bujné výhonky po stranách koruny, ktoré často prerastajú stredník a narúšajú jeho dominanciu (ak teda tvarujete klasickú pyramidálnu korunu so stredníkom). Pri dôslednom a správnom výchovnom reze po 3-4 rokoch môžete rez obmedziť na len nevyhnutné zásahy, v podstate prieklest. Pri bujnom raste je možné využiť aj letný rez. Pripájam fotky z tohto roku. IH. (Ide o sortu pôvodom z východnej Európy - Moldavsko, ale výrazne sa presadzuje aj na Západe, kde by ju zrejme neakceptovali ak by nepresvedčila kvalitou).






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 25.12.2016 22:58
Promiňte, drazí, ale pikantní příchuť Boscovy lahvice je dobře patrná například v novější JANĚ, popřípadě JIZEŘE, ale i HARBO..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 27.12.2016 18:15

Kde se ztratila kořenitost Kozačky, Špinky, nebo Muškatelky turecké? Řekl bych že průměrná hruška se současným šlechtěním, nejen že neposouvá kvalitativně výš, ale klesá stále níž...

Asi bude třeba vyrazit s panem inženýrem na pouť. Ovšem nikoliv do Santiaga de Compostela, ale za těmito starými sortami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.2 (?), 1.1.2017 16:10

dobrý den, mám na zahradě hrušen NOJABRSKAJA, třetím rokem měla první velký plod a letos 4kusy, zajimalo by mne jestli ji mám střihat, zatím jsem jenom odstranoval vlky, a jestli mate někdo s touhle odrudou zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 1.1.2017 18:52

Pre 34.2: Nojabrskaja (syn. Xenia, Oksana) pochádza z kríženia Triomphe de Vienne a Nicolai Krier. Mám 2 stromky, jeden 3-ročný a jeden 1-ročný, oba na duli Adams. Rast je aj na duli dosť bujný. Rodivosť veľmi skorá (už na 1-roč. stromčeku bolo viacero plodov, ponechal som jeden - viď posledné foto). Z 3-roč. stromku som mal tento rok 16 plodov, pri prebierke som najmenej toľko odstránil. Všetky boli veľké, blížili sa k pol kilogramu. Vydržali do začiatku novembra. Chuťovo ju hodnotím ako výbornú.Choroby som nezaznamenal. Špecifickým znakom Nojabrskej je, že listy na mladých výhonkoch sú veľmi bledé, až do žlta, akoby išlo o chlorózu (ale nejde, neskôr stmavnú). Jarné mrazy zvládla bez úhony. K Vašej otázke: bez fotky stromčeka len teoreticky - závisí to o.i. aj od tvaru aký máte/chcete mať a od podpníka. Prvé roky je potrebný výchovný rez, teda vytvarovanie dostatočne pevnej, súmernej a vzdušnej koruny. Treba odstraňovať zbytočne zahusťujúce, zlým smerom rastúce a križujúce výhonky. Skracovať netreba zbytočne, Nojabrskaja dobre obrastá rodivým drevom. Pri hruškách všeobecne treba ustrážiť bujné výhonky po stranách koruny, ktoré často prerastajú stredník a narúšajú jeho dominanciu (ak teda tvarujete klasickú pyramidálnu korunu so stredníkom). Pri dôslednom a správnom výchovnom reze po 3-4 rokoch môžete rez obmedziť na len nevyhnutné zásahy, v podstate prieklest. Pri bujnom raste je možné využiť aj letný rez. Pripájam fotky z tohto roku. IH. (Ide o sortu pôvodom z východnej Európy - Moldavsko, ale výrazne sa presadzuje aj na Západe, kde by ju zrejme neakceptovali ak by nepresvedčila kvalitou).






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?), 5.1.2017 21:18
Pre 34.2: ("...jestli ji mám střihat..."). Ešte pár - snáď - užitočných rád ohľadom rezu v prvých rokoch. Bez výchovného rezu po zasadení to nejde, od toho sa odvíja úspešnosť v neskorších rokoch (vtedy už platí - rezať len to čo je nutné). Viď foto. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 21.4.2017 17:11
Kráľovnú stvorila sama Príroda. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 2.6.2017 12:49

ako je na tom Boscova s chrastavitostou? 

ma vyrazny vplyv aj umiestnenie/poloha? napr oslnenie hned z rana umozni rychlejsie obschnutie a tym padom nizsi tlak chastavitosti?

mam volne miesto pre 2 hrusky (boscova a konferencia), jedno ma tien do 11hod, druhe ma tien od 17. ktoru kam?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 2.6.2017 17:54
Boscova u mňa chrastavitosťou netrpí (ani iné hrušky), ale dávam postreky fungicídmi. Ktorú kam je vo Vašom prípade asi jedno, ale Boscova potrebuje kvalitnú pôdu a teplejšiu polohu aby sa prejavil jej fantastický chuťový potenciál. Nie je to hruška do nepohody (na rozdiel napr. od Konferencie). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.152 (?), 2.6.2017 20:50

Boscova aj na hornom Považí v 310 m.n.m. dáva kvalitné a veľmi chutné plody.Rastie v ťažkej ílovitej pôde.Konferencia už taká chutná nie je.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 8.8.2017 19:55
Boscova. Kde sú tie časy, keď sme ju oberali začiatkom októbra... Dnes je to o 3-4 týždne skôr. Jedno sa ale za tie desaťročia nezmenilo - pre mňa stále Kráľovná. (Na fotkách je Boscova na semenáči, strom v najlepšom veku, v najbližších rokoch bude dávať najkrajšie plody. Aspoň dúfam. V tomto roku nesklamala.). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika