Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?) 
7.9.2018 8:50

Ja som s touto odrodou maximálne spokojný. Spolu s Lucasovou a Wiliamsovou patria u mňa medzi top odrody. Úroda sa ukazuje veľmi pekná, menší stromček (foto2) tento rok zarodil prvýkrát viac plodov. Ten väčší (foto 1) síce bohato rodí, no má len minimálne prírastky. Myslíte, že by bolo dobré strom zmladiť?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 224.2 (?), 7.9.2018 12:12

Mladý strom chcete zmladit? Mrzí vás že rodí? Když nekterý rok nebude mít plody tak poroste víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.9.2018 12:23

Marek-TT: Foto 2: Zmladením by som to nenazval, ale skrátenie výhonkov v predjarnom reze podporí rast. Koruna Vám ale v jej hornej časti ide dosť do "topoľa" - niektoré konáriky v tomto sektore koruny treba odstrániť úplne, ponechané odkloniť k horizontále.     Foto 1: Tento mladý stromček zbytočne preťažujete úrodou, ja by som mu nechal maximálne tak polovicu plodov. Je zázrak že niektoré konáriky sa nezlomili (najmä ten najvrchnejší pri termináli).      Ja sa snažím vybudovať v prvých rokoch najmä pevnú a kompaktnú korunu, na môj vkus sú tie konáre na oboch stromčekoch príliš tenké v pomere k ich dĺžke. Potom to musíte vyväzovať. Ale  -samozrejme - dá sa to aj takto.   IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 7:43

Pre p. Hlavatého: Ja som chcel práveže "zmladiť", resp skrátiť konáriky na strome č.1, aby trocha zmohutneli a dokázali udržať aj väčšiu úrodu bez rizika zlomenia. Lebo súhlasím s Vami, že tá koruna nie je práve najlepšie založená a preto by som ju chcel upraviť. Stromček na foto 2 sa budem snažiť pri jarnom reze upraviť tak, aby tá "topolovitá" časť nebola taká hustá a zároveň ponechať konárikom takú dĺžku, aby sa mohli pod ťarchou plodov spontánne ohnúť do horizontálnej polohy. Budem si ale musieť dať pozor, aby to nedopadlo ako pri tom druhom strome.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.179 (?), 10.9.2018 20:59
Marek-TT: Plody na tých Boskovkách máte veľmi pekné. Konáre sú ale na môj vkus príliš dlhé a príliš tenké. Hrozí ich zlomenie, skláňajú sa až k zemi, treba vyväzovať. Skrátenie je možné, ale najlepšie je od začiatku budovať korunku tak aby bola "kompaktná", pevná a symetrická. Potom nemusíte robiť spätné skracovacie korekcie a prichádzať o plodonosné drevo. Na foto 1 máte Váš stromček, vyznačené sú "hluché" úseky konárov bez obrastu, ktorý sa potom vytvára až ďalej od stredníka. Vzniká tým zbytočný "mŕtvy priestor" v centrálnej časti koruny, ktorá neplodí. Plodenie je presunuté na laterálne úseky konárov, ktoré sú málo pevné, nadmerne dlhé a plody ich ohýbajú nadol. Na foto 2 je síce nie hruška, ale mladá jabloň (Lucy na M-26), ale je tam vidno to o čo sa snažím v prvých rokoch výchovného rezu - vybudovať v prvom rade pevné kostrové konáre, ktoré aj keď následne nesú už pomerne veľkú záťaž plodov, tak nepotrebujú vôbec žiadne podpery či vyviazanie a neochvejne si držia svoju polohu - neohýbajú sa nadol. Stromček je celkove tak pevný, že oporu kmeňa má len kvôli event. víchrici - inak by ju vôbec nepotreboval. Všimnite si ešte dôležitú vec ktorá s tou pevnosťou konárov súvisí - ich vetvenie sa začína blízko stredníka, nie je tam žiadny mŕtvy priestor a rodivosť je sústredená v centre koruny, blízko jej stredu (neskôr sa samozrejme plodonosný obrast rozšíri aj ďalej od stredu, a to už kostrové konáre budú ešte pevnejšie, bez rizika zlomenín). Neberte moje rady v zlom, rozhodne si nemyslím že to robím najlepšie na svete, len sa Vám snažím odovzdať skúsenosti ktoré sa mne osvedčili. Stručne povedané - v prvých rokoch je prioritou výstavba koruny, plodenie je (spočiatku) až druhoradé, neraz aj umele zadržiavané, aby sa potom mohlo rozbehnúť naplno na už vybudovanej kompaktnej, pevnej korune. Nech sa Vám naďalej darí! IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.179 (?), 10.9.2018 21:51
Marek-TT: Ešte na margo môjho posledného príspevku na tomto vlákne: na fotkách je viacročný štvrťkmeň hrušky Lucasova na semenáči, vysoký takmer 5 metrov. Môžete vidieť, že koruna je "kompaktná", zachováva si tvar štíhlej pyramídy a absentujú neprimerane dlhé, tenké a prevísajúce konáre. Úroda z tejto hrušky predstavuje cca 120 kg, pričom plody sú rozložené rovnomerne v celom priestore koruny a vyväzovanie ohýbajúcich sa konárov pod ťarchou plodov je potrebné len v minimálnej miere. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 11.9.2018 7:06

Máte pravdu, keď som na tom strome zakladal korunu, tak som podcenil výchovný rez a nechával som zbytočne dlhé letorasty. Teraz sa mi to vypomstilo. Na druhej strane je to teraz pre mňa výzva skúsiť to zlepšiť. Snáď to už horšie nebude. Vďaka za cenné rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 16.9.2018 20:41

Časť pozbieraných plodov tejto, vskutku, kráľovskej odrody.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.48 (?), 17.9.2018 17:05
... a ešte druhá várka úrody hrušiek odrody Boscova fľaška (z duhého stromu). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 5.210 (?), 17.9.2018 17:47
Krasna uroda pani. Moja boskova na duli, prvorodicka, kedy obrat a degustovat kralovnu? Z foto je jasne ze postupnym ochutnavanim to nepojde ;) Neboli zapalky, tak pre ucel foto je tam antikrtkovska plechovka Tom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika