Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



host - 234.235 (?)
21.12.2016 17:11

Nedávno niekto písal v inom vlákne že pestuje Boscovu v 630 m.n.m.    Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.39 (?), 24.9.2016 18:33
Robili sme hruškovicu čiste z Williamsiek, a potom z mixu Konferencia +Lucasova + Boscova. Tá prvá bola lepšia, ale zasa nie "o parník". Dávať do suda iba Boscovu mi zatiaľ prišlo ako hriech, radšej poteším jej darovaním rodinu, priateľov a známych. Nad chuťou Boscovky väčšinou ochkajú :-) Inak si myslím že Williamsku by Boscova neprekonala (teda ako substrát na pálenie). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.230 (?), 19.12.2016 18:05

Dobrý den! Já mám z pěstování Boscové lahvice smíšené pocity.Mám cca 20 letý stromek,  volně pěstovaný jako polokmen Rodí každoročně, dozrává, chuť je vynikající. Co mi na ni vadí, je její velká citlivost na strupovitost. I když stříkám podle počasí jako jabloně, vadí mi že 2/3 plodů je strupovitostí napadena. Velká většina napadených plodů na stromě popraská, což je vstupním místem hnilob. S pozdravem, wtom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 20.12.2016 11:53

Vrátím se k začátku vlákna. Pane Jano, asi úplně dobře nelze srovnávat Lucasovu, Konferenci a Boscovu flašu. Každá je v chuti úplně o něčem jiném. Boscova je z nich nejvýraznější a nejkořenitější. Konference ani Lucasova takové kořenité ambice nemají a nikdy neměly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.12 (?), 20.12.2016 13:23

Je to presne tak ako ste napísali pán Petr.Na prvé miesto by som dal určite Boscovu a hneď za ňu Wiliamsovu.Na tretie misto by som dal Konferenciu a až potom ďaleko za nimi by bol Dicolor a nakoniec na poslednom mieste by bola Lucasova.Zimnú hrušku mám len Lucasovu ale asi potrebuje teplejšie polohy ako mám ja v 310.m.n.m.Chuťovo je u mňa nevýrazná, málo sladká.Konferencia je sladšia aj keď ju oberám o mesiac skôr-dřív ako Lucasovu.Nevýhodou Wiliamsovej je to že sa nedá skladovať, hodí sa asi len do suda.Jednoznačný víťaz je u mňa Boscova je výborná aj v mojej strednej polohe akú mám ja.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.250 (?), 20.12.2016 15:31

Dobry den,

mate niekto skusenosti s Boscovou na podpniku dula?

Pestuje ju niekto ako zakrpok, stihle vreteno alebo stvrtkmen?

Dakujem vopred za odpoved

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.12.2016 18:59

Boscova, tuším, s kdoulí nesrůstá. Muselo by se použít mezištěpení. Ale běžně se to nedělá, Boscova nemá ráda přísné tvary a neplodí bůhvíjak brzy.
   Když jsem Boscovu pěstoval v Brně, byla její chuť bezkonkurenční. V horší poloze a půdě ale zklamala. Chuiť ne úplně špatná, ale vyrovnaly se jí jiné odrůdy, které ji předčily plodností (Konference) a velikostí plodů (Vienská).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.235 (?), 21.12.2016 17:11

Nedávno niekto písal v inom vlákne že pestuje Boscovu v 630 m.n.m.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 21.12.2016 20:12

Už to tu víckrát zmiňoval třeba doktor Vysloužil- údaj o nadmořské výšce nám nemusí říct nic o podmínkách pro pěstování.. V 630 metrech někde na Krupinské vrchovině na jihovýchode Slovenska máte vynikající podmínky pro pěstování Boscovy. Znám lokality na Slovensku, kde bych si v 800 metrech troufnul s úspěchem! pěstovat meruňky...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.148 (?), 22.12.2016 15:08

V 630 metrech někde na Krupinské vrchovině na jihovýchode Slovenska máte vynikající podmínky pro pěstování Boscovy.

Boscova nie je žiadna citlivka, je celkom možné že by sa jej darilo aj v okolí Krupinskej vrchoviny.Inak táto oblasť sa nachádza na juhu stredného Slovenska nie na juhovýchode.

Znám lokality na Slovensku, kde bych si v 800 metrech troufnul s úspěchem! pěstovat meruňky...

Uveďte ktoré sú to lokality.Zaujíma ma to.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 22.12.2016 16:34

Nepochybně se jí tam i daří, Boscova je tam samozřejmě obecně rozšířená... V podstatě tyhle předhůří Karpat jsou Nej podmínky pro ovocnaření, lepší než horké roviny, myšleno aspoň pro tradiční odrůdy. To máte jako když srovnáte kvalitu Goldenu z 270 m od Bolzana a z 1000 metrů z alpských údolí- z vyšších poloh je to úplně jinačí chuťový level. Top jablka tedy nevypěstujeme někde u Komárna, ale naopak výše, někde na čerstvém povětří, s chladnými, rosnatými rány...

Vhodná lokalita na meruňky jsou třeba některé vysoko položené lazy v oblasti Záježové, výhodou jsou tami poměrně výhřevné, sopečné půdy... Dielova máslovka z 800 m, na Sekierském lazu dosáhla špičkové kvality a víme, že to je odrůda poměrně náročná na vhodné podmínky...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika