Jak zkvalitnit půdu pod stromy



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?)
8.6.2018 15:47

Tak na to já už ve svém věku nemám. Proto se uchýlím k tomu hnojení do děr v trávníku. Ono ani to udělání děr do trávníku není pro mne jednoduché. Dnes jsem s tím hnojením začal u Crest Haven. Udělal jsem 8 děr po obvodu koruny (každá díra cca 5 minut- zarážel jsem trubku 6/4 " do hloubky 30 cm). Předtím jsem si rozpustil v každé ze dvou PET lahví 4 dkg ledku vápenatého. Jedna láhev mně stačila na čtyři díry (v jední díře 1 dkg ledku. Po chvilce jsem stromek ještě zalil (destilitrová konev mně stačila na všechny díry).  Dal jsem si ještě do PET lahví rozupustit superfosfát (jen 2 dkg do jední lahve) a počítám s tím, že v pondělí do děr naliju superfosfát a také síran draselný včetně další zálivky (10 l vody).  V úterý bych chtěl udělat Favoritu Moretini a dokonce týdne ještě dvě meruňky Harlayne a Velkopavlovickou, ostatní stromy až po dovolené. Pochopitelně by bylo dobré u větších stromů udělat děr více, ale na to nemám sílu a tak budu muset počkat, až se mně někdo nabídne.

           Vladimír

PS.: Opravdu si nedovedu představi, že bych nyní začal obdělávat další plochu zahrady. Byl jsem rád, že se mně po dlouhé době podařilo zatravnit tu plochu vice jak 1000 m2 kde jsou stromy (dříve tam bylo 400 keřů rybízu). Těch zbylých cca 300 m2 mně na rytí úplně stačí. Nejsem magor.smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 8.6.2018 15:47

Tak na to já už ve svém věku nemám. Proto se uchýlím k tomu hnojení do děr v trávníku. Ono ani to udělání děr do trávníku není pro mne jednoduché. Dnes jsem s tím hnojením začal u Crest Haven. Udělal jsem 8 děr po obvodu koruny (každá díra cca 5 minut- zarážel jsem trubku 6/4 " do hloubky 30 cm). Předtím jsem si rozpustil v každé ze dvou PET lahví 4 dkg ledku vápenatého. Jedna láhev mně stačila na čtyři díry (v jední díře 1 dkg ledku. Po chvilce jsem stromek ještě zalil (destilitrová konev mně stačila na všechny díry).  Dal jsem si ještě do PET lahví rozupustit superfosfát (jen 2 dkg do jední lahve) a počítám s tím, že v pondělí do děr naliju superfosfát a také síran draselný včetně další zálivky (10 l vody).  V úterý bych chtěl udělat Favoritu Moretini a dokonce týdne ještě dvě meruňky Harlayne a Velkopavlovickou, ostatní stromy až po dovolené. Pochopitelně by bylo dobré u větších stromů udělat děr více, ale na to nemám sílu a tak budu muset počkat, až se mně někdo nabídne.

           Vladimír

PS.: Opravdu si nedovedu představi, že bych nyní začal obdělávat další plochu zahrady. Byl jsem rád, že se mně po dlouhé době podařilo zatravnit tu plochu vice jak 1000 m2 kde jsou stromy (dříve tam bylo 400 keřů rybízu). Těch zbylých cca 300 m2 mně na rytí úplně stačí. Nejsem magor.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.6.2018 19:25

Nevím, jestli Vaše 6/4" trubka není příliš široká, zarážení je pak pracné. Já mám tříčtvrtku dole se špicí a ve výšce 40cm navařený nášlap. Navrchu je zakončení tvaru T pro lepší vytahování. Jedna díra je tak otázkou několika vteřin. Pokud chcete, aby hnojivo působilo rychle, nalijte rozpuštěné ve vodě. Jinak můžete do díry po trubce síran, ledek, superfosfát či NPK jednoduše nasypat. 
   Není lepší zalévat konví než PETkou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 28.6.2018 11:26

Problém je ten, že půda v tom trávníku je tak tvrdá, že do ní nejsem schopen nic zašlápnout. Pochopitelně nezarážím 6/4" trubku najednou, ale začínám někde na 3/8 ". Stejně je to makačka. To, že půda je tak zhutnělá je do budoucna spíš příslibem, Ty sondy, které tam udělám, zůstávají nedotčené a mohu kdykoliv zase pohnojit. Mám udělané pouze dva stromy, každý osm sond. Ke každému stromu jsem nalil 2 PET lahve rozpuštěného hnojiva- postupně v několikdňových odstupech ledek vápentý, síran draselný a superfosfát. Nakonec čistou vodu. Doufám, že se mně podaří do podzimu udělat sondy u převážné většiny stromů.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.23 (?), 17.6.2018 17:21
Zdravím, původně jsem chtěl napsat, že jsem neměl čas, protože sem ryl zahradu :-)) opět :-) ale zkrátka jen nebyl čas. Něco chcu v broskvonich tak odpovim aspon zde. __ _ Já mám také zahradu tak 1000 m2 a opravdu neryju celou zahradu naráz. Taky nejsu magor :-)) Většinou taky ryju tak tu třetinu a vzhledem k tomu že zeleniny teď moc nedělám tak tu třetinu věnují pod stromama. A nemusím to dělat na ráz. Podplodiny na zeleno můžu různě načasovat, nechat i přezrát. Nebo když reju loňský trávník tak je taky vcelku jedno kdy to dělám. Jde hlavně o to taky zpracovat tu hmotu a pak to jen zaryt efekt je fakt velký. __ třeba teď od loňska poryté pod broskvemi volně se mi tam vysemenila hořčice - planá roční, tak sem ji nechal pomalu na jaře vzchazet, bylo sucho. Teď dorostla tak sem ji vytrhal či sekl a narezanou i zaryl. A když už sem to udělal tak do pár dni naoranem jsem zasel hrách - pelusku - uponkatou protože stejně čekám že teď bude vlhko nebo budu zalevat. Už skoro deset čísel a plevel už se tam nechytne a mám do srpna pokoj. __ nebo pod Rubínem rostla mi tam dost tráva na jaře tak sem to sekl a nechal tam uschnout. Někdy před týdnem zaryl, mám "klid" je to čisté a efekt to splnilo. __ nedovedou si predstavit že bych si vystacil jen s umělými hnojivy. __ Kryštof z Brna Bystrce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 28.6.2018 11:31

Pro mne je priorita zelenina, myslím tím hlavně tu plodovou. A ta mně od března do poloviny září zabere všechen čas, který strávím na zahradě. Takže rytí jen na podzim ev. zbytky brzy na jaře, v zimě tam ani nechodím.

           Vladimír taky z Brna Bystrce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 28.6.2018 12:56

Jestli jsem to pochopil, berete zelené hnojení za zdroj živin. Pane Kryštofe, zelené hnojení stromu nedá žádné živiny (snad krom dusíku od dobře založených a narostlých luskovin), naopak, když ho zaryjete a nepřidáte ta "umělá", vyberere z vrstvy, do které je zaryté na různě dlouhou dobu prakticky všechny živiny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.230 (?), 28.6.2018 22:17
Zdravím vás p. Ivane i Vladimíre, zasvetim vás trochu do taje mého "fíglu" resp. principialniho uvažování. Ano skutečně beru jako zdroj dusíku zelené hnojení buď přímo nebo zprostředkovaně. Vikvovite skutečně poutají vzdušný dusík a jsou vlastně hlavními fixatory tohoto dusíku přirozeně do půdy a to třeba i přes zkrmeni dobytkem, zvířaty. Např. hrách či peluska fixují za vegetační období cca 7 g N na m2, vikev či bob cca 12g, stejně tak Lupina čili vlčí bob, další fixaci dělá jetel či vojtěška atd. A seté plodiny můžete otočit za rok 2x určitě. Další fixaci můžou provádět aerobní či anaerobní bakterie typu Clostridium a ty druhé si nepamatují z hlavy, ale i např. Sinice, potřebují mít vhodné podmínky a dostatek organického uhlíku v půdě a ten dodají i ostatní rostliny. Fixace je tak max. 4 g N. Takže pocitejte, samozřejmě fixace rostlin probíhá ve prospěch spíš semen, ale ty zaryvam také nezralé či zralé. Takže tak nějak v rychlosti. K nevikvovitym si můžu pomoct močovinou jako levný zdroj dusiku. Ale vždycky, skoro vždycky si pomuzu vstřebáváním přes organickou hmotu. __ Podíl organické hmoty v pude má navíc přímý vliv na výnos __ A jak už jsem psal organická hmota následně nejlépe fixuje i "umělá" hnojiva, samozřejmě i na koloidní minerály. __ jílovité částice. __ Jako zdroj draslíku popel ale i jíl je bohatý na draselné minerály, nebo sláma. Tu používám taky jako odpadní materiál. __ Co se týče fosforu, jak už jsem psal, tyto sparťanské rostliny si lépe osvojuji fosfor z hůře dostupných sloučenin. __ jen doufám že takto organický fosfor je dostupný pro ostatní "kulturní" plodiny. __ tak tak nějak __ Hořčík dávám v dolomitickem vápenci nebo i v horké soli. Takže tak nějak co vám může říct "člověk" nebo jak se říká u nás 'borec' se zemedelkou a trochu v tomto i fanatik :-) cauvec K. z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.230 (?), 29.6.2018 9:23

Ještě k tématu Vám p. Ivane, vždyť dusit v mrve či hnoji je jen také z těchto rostlin, žádný jiný zvířata nevyrobi a ani později nepribide. __ snažím se dávat jen hnojiva která se nevyplavuji a neztracim je tak __ takže fosforečná hnojiva, jemně davkovana močovina přímo k plodine v době intenzivního růstu cca 2/2 dubna, která se vstřebává do rostliny i přímo v mocovinove formě, později v amone formě je fixována koloidnimi částicemi v půdě a následně se uvolňuje v ledkove formě tak do 3 týdnů. __ Samozřejmě používám vapena i horecnata hnojiva, nejsu v okolí vápenky :-) draselná kupovana nepouzivam vůbec. Vystacim s použitím popela (vhodnou dobu použity) i zálivkou nebo tím jílem kde ho není. __ ještě jednou se omlouvam za ty podtržítka, ale jinak to neumim (zatím) __ Kryštof z Brna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.22 (?), 1.7.2018 21:34
Ještě k tomu užitečnému využití podplodin na zelené hnojení pod stromy. Hlouběji kořenící rostliny, ve vhodnou dobu pěstované, po svém uhynutí zanechávají jednak tzv. kanálky které umožňují lepší prusak i svou organickou hmotu v hlubších vrstvách přímo. Popel s 6,6 % draslíku je ve své uhlicitanove formě docela agresivní takže je potřeba ho používat nejlépe v době vegetačního klidu. __ Kostní moučka obsahující fosfor a menší množství dusíku je také dobré používat. Fosfor se uvolňuje postupně. Zdravím všechny zúčastněné v této činnosti, bohulibe, ať se vám daří. K. z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 144.84 (?), 1.7.2018 22:15

Hlouběji kořenící rostliny, ve vhodnou dobu pěstované

To znamená tedy co? Pěstuji stromy v docela suché poloze, hlinitopísčité půdě. Bylo by pěkné tímto způsobem dodat organiku do půdy ke kořenům stromů, ale pokud bych ve vegetační době stromů pod nimi pěstoval třeba vojtěšku, byla by to pro ně obrovská konkurence, která by jim brala poslední zbytky vody a živiny, a nadělalo by to víc škody než užitku. Takže se omezuji pouze na zarývání odleželého hnoje, kompostu a dřevěného uhlí (+ nějaké ty minerály).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika