Kosatec - kdy přesazovat a nároky



Joze - (9) - 242.46 (?)
15.10.2007 10:04

100% souhlasím s Honzou. Paní Anno, myslím že ani já ani p. Honza není žádný vědátor. Máme jen na zahradě více kosatců a to nás nutí více se jim věnovat. Myslím, že ani Vy při dobrém výběru odrůd by jste nemusela mít strach z poléhání lodyh. Výhodou novějších odrůd je právě jejich větší odolnost. Ale znovu upozorňuji, nevybírat podle katalogu ale pokud možno, vidět celé rostliny. A nemějte obavy. Výše popsané problémy trápí jen velice omezený okruh lidí, kteří se pídí po novinkách aby je přizpůsobily naším podmínkám.

Pepa

Arctic Expres
Arctic Expres
Definitely Diferent
Definitely Diferent
Kitty Kay
Kitty Kay
Lace Legacy
Lace Legacy
Liptov
Liptov
Secret Servise
Secret Servise
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
ilča - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 238.108 (?), 4.10.2007 14:01
Díky za odpověď i za nabídku, ale letos už ne.  A jaké je na Vás spojení a je možné vidět někde nabídku? Moc se mi líbí také ta Aura Light. I.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 65.115 (?), 5.10.2007 19:55
Napište mi počátkem srpna na e-mail: lesacek@email.cz . Příští rok budu přesazovat cca 50 kultivarů. Můžu poslat seznam včetně fotek. Nejsem žádné zahradnictví, každou sortu mám v jednom či dvou trsech. Co mi zbyde, můžu Vám prodat - ceny tak jak jsem koupil, spíše méně + poštovné. Jestli máte nějaké kosatce - jen zaručené sorty se jménem, rád vyměním kus za kus. Z přiloženého schématu záhonu si můžete udělat představu co bych Vám mohl nabídnout.

Díky za zájem.
HONZA
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.178 (?), 11.10.2007 22:11
Pánové Pepa a Honza mají opravdu skvělé kosatce a vědecky to ovládají. Já mám jen 10 druhů od p. Krupky, předloni jsem je objednala, zasadila  tak jako p. Honza do záhonu po jahodách, názvy si nezapsala, ale to je jedno. Druhý rok už všechny kvetly - objednala jsem ve výškách do 40 cm, protože jsem nechtěla, aby se větrem kácely. Taky jsem kolem nich namulčovala kůru, ale jen lehce. Oddenky nechávám trochu venku na vzduchu. Letos jsem přesázela všechny na jiná místa a už z nich část rozdala příbuzenstvu. Půdu mám středně těžkou, místo výsadby ve všech případech na slunci, hnojím jen NPK a občas před výsadbou zaryji kompost, ale to pro všechny květiny. Kosatce byly nádherné, nenáročné, každý den jsem u nich prostála dlouhou dobu. Pro nedostatek místa je už nemohu rozšiřovat, ale denivky, také od p. Krupky, ty si ještě objednám, to je také nádhera. U p.Pepy obdivuji, co v tom betonu vypěstuje. Anna - J. Čechy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.52 (?), 12.10.2007 8:37
Tak si teď připadám jako hlupák. Kosatce sice nemám tak rozmanité, ale taky se jim moc nevěnuji. Považuji je za plevel. Na zahrádce je mámu plotu na záhonu ve tvaru pravoúhlého trojúhelníku tak čtyři metry čtvereční - směs. Pokud jsem v dobrém rozmaru, vypleji trávu, když mám zbytek hnojiva (nejčastěji Hydrokomplex a granulovaný hnůj), tak tam hrst rozhodím, případně zapravím do půdy. Letos jsem troje kolečka oddenků vyvezl do kontejneru a dvacetilitrový kýbl téhož jsem věnoval kolegyni z práce. Nějaké vyrývání na zimu, případně jiné piškuntálie nepěstuji. Kosatce kvetou jako o život a nějak na nich nepozoruji ani vliv zimy. Asi podle hesla "Čím hloupější sedlák, tím větší brambory." Myslíte si, že to je správně?  Asi ne. Pavel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.3 (?), 12.10.2007 11:38
Vzhledem k výsledkům, jaké s kosatci máte, tak to správné je. Já se o ně taky téměř nestarám, akorát, když se moc rozrostou, tak je odkraje vytrhnu a vyhodím, je mi to sice líto, ale co s nimi. Taky krásně kvetou a já je navíc vůbec nehnojím, pouze udržuji bez plevele.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 65.122 (?), 12.10.2007 21:49
Reakce na příspěvek Pavla:
Jestli Vám kosatce dobře rostou a kvetou, nic neřešte. Váš přístup je správný. Stačí alespoň jednou za 4 roky přesadit a žádné piškuntálie nejsou třeba. Starší odrůdy, které prošly tvrdou selekcí, jsou většinou vitální a bezproblémové.
    Rozumějte, pro mě jsou kosatce to nejzajímavější v zahradě. Každý rok si objednám pár nových kultivarů - většinou od každého jeden oddenek a když o nějaký nový přírůstek přijdu než se rozroste v pořádný trs, tak to zamrzí.
    FOTO ze zahrady – teď v říjnu mi vykvetl jeden kosatec cv. Best Bet, to se občas u kosatců stává. Je to příklad remontace, podobně jako podzimní květy kaštanů.

HONZA
remontace cv. Best Bet
remontace cv. Best Bet
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Joze - (9) - 242.46 (?), 15.10.2007 10:04

100% souhlasím s Honzou. Paní Anno, myslím že ani já ani p. Honza není žádný vědátor. Máme jen na zahradě více kosatců a to nás nutí více se jim věnovat. Myslím, že ani Vy při dobrém výběru odrůd by jste nemusela mít strach z poléhání lodyh. Výhodou novějších odrůd je právě jejich větší odolnost. Ale znovu upozorňuji, nevybírat podle katalogu ale pokud možno, vidět celé rostliny. A nemějte obavy. Výše popsané problémy trápí jen velice omezený okruh lidí, kteří se pídí po novinkách aby je přizpůsobily naším podmínkám.

Pepa

Arctic Expres
Arctic Expres
Definitely Diferent
Definitely Diferent
Kitty Kay
Kitty Kay
Lace Legacy
Lace Legacy
Liptov
Liptov
Secret Servise
Secret Servise
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.52 (?), 25.10.2007 8:56
Jak si tak mírně vzpomínám je to zrovna čtyři roky co jsem je nasadil na místo a letos jsem "chytil nerv" a přesadil jsem je. Jednak pro oddenek nebylo vidět hlínu a jednak člověka čas od času vezme touha přesadit co vidí. Ani jsem netušil, že je to dobře. Jen tak podle citu jsem se do toho přesazování pustil. Pavel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 206.177 (?), 20.10.2007 22:07

Máte pravdu. Kosatce patří bezesporu ke květinám, u nichž stoprocentně platí heslo, že "kytky kvetou ze zoufalství". Znamená to, že přílišná péče může být na škodu.

To se týká zvláště hnojení. Vzhledem k tomu, že valná většina přírodních i umělých hnojiv obsahuje poměrně vysoké procento dusíkaté složky, snadno může přehnojení kterýmkoliv z těchto hnojiv způsobit překotný nárust zelené hmoty na úkor kvetení. Podle mých zkušeností kosatce zasazené v dobré zahradní zemině nepotřebují po dobu 3-4 let (od zasazení do nutného rozsazení) žádné hnojení. Nejnutnější péče, kterou je jim třeba věnovat, je důsledné odplevelování, aby plevel nebránil oslunění povrchu oddenků, vyčnívajících z půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ilča - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 238.108 (?), 17.10.2007 11:42

Máte je opravdu krásné, ale tak se jim nevěnuji, nevím jejich názvy, i když jich mám taky několik. spíš jsem se dala na denivky a lilie. Ty si popisuji a fotím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika