Kosatec - kdy přesazovat a nároky



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
ladaalb - (38) - 22.102 (?) 
17.5.2009 23:57

když už je tady tak velká debata, tak snad poradite i mě. přestěhovali jsem se do staršího baraku kde na předzahradce roste na prostoru asi 2x1 m hodně kosatců, jenže jak se tu divam na vaše fotografie tak je mate tak uhledne a hlavně zvlaště po trsech. naše kosatce jsou jeden přes druhej, kořeny jsou venku a lezou i přes patnik na chodinik. a na to kolik jich je tak vykvetly letos jen 3 květy. nevím co s nimi. je třeba nějaký radikalní zákrok?

zitra dodam foto.

děkuji

P.s. jsem absolutní začatečník, neznam odbornou terminologie- prosim polopatě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
Ella - (7) - 113.66 (?), 22.5.2009 8:06

Podle mne to potrebuje vsechno vykopat a rozdelit, je jich moc na jednom miste, bude to dost namahave protoze je jich hodne Ja moje vykopavam asi tak kazdy treti rok kdyz se rozmnozi delam to na podzim ale jestli vam nepokvetou tak to muzete udelat i ted. Po rozdeleni hodne zalevat aby se zase dobre ujmuly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
prjan - (1) - 38.26 (?), 27.10.2012 21:00

My dostali nějaké kosatce od sousedky a přežily i násilné přesazení začátkem léta. Správně přesadit a hodně zalít a většinou přežijou. Návod i s obrázky na správné přesazení kosatců jsem našel přes Google, spousta informací je i tady v diskuzi, ale je to na delší čtení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 80.246 (?), 21.5.2009 10:21

Dobrý den, obdivuji Vaše nádherné kostace. Mám problém, který byste mi mohl pomoci Vy nebo jiný pěsti´tel vyřešit. Mé kosatce v několika posledních letech sice vyženou květní stvol, ale poupě jakoby zaschne a když se rozloupne, je vevnitř shniulé, někdy je tam bílý červ. Nepěstuji kostace odborně, mám je v chatě, pozemek je u lesa a má kyselou pů§du (jdou mi výborně azalky, vřesy atd.) Dá se zde alewspoň okrajově kosatec vypěstovat a uchránit ho uvedenému problému.

Děkuji Vám

Ilona K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.173 (?), 27.6.2013 14:49

Vím, že původní dotaz byl položený už v r. 2009 :), ale třeba někdo ještě někdy nakoukne s podobným problémem.. Bohužel jsem se se zahnívajícími (zasychajícími) poupaty kosatců taky sehnala, způsobuje to květilka kosatcová. Je potřeba zakročit postřikem v době před rozkvětem a zničením napadených poupat. Pro podrobnosti stačí zagůglit.  Zuza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 166.10 (?), 26.4.2015 7:16

..jedním slovem nádhera...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 19.136 (?), 28.9.2015 13:40

Dobrý den Honzo - nádhera, ty barva a velikost květů. Jsem prostě unešená. Budu se držet Vašich rad. Děkuji, Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.199 (?), 28.5.2016 21:09

Děsně závidímsad.Tak nádherné kosatce jsem skutečně ještě nikde neviděla. Alice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 167.226 (?), 4.12.2014 8:35

Dobry den, predelavala jsem letos kus zahrady a vsechny kosatce musela vyndat. Myslim ze ted uz je pozde je zas sazet - uz je prosinec. Muze mi nekdo poradit jak je mam uchovat do jara? Nebo je mam dat do bedynky se zeminou? Moc dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.12.2014 10:53

Já osobně bych ty kosatce nyní dal na finální místo, není zamrzlo.... No protože se sázejí na úplný povrch země, nasypal bych na ně lehkou listovku nebo rašelinu ve vrstvě do 5 cm a nad to "krecht" z libovolné vzdušné biomasy. Optimální je slaměnná řezanka, použitelné je seno z otav (tvrdé) štěpka z větví, štěpka z listí posbíraného sekačkou,... Na jaře pak odstraníte jen ty vrstvy "krechtu". Pro snadnější odstranění i jako ochrana před rozhrabáním, rozfoukáním může být biomasa v rašlovém pytli (prostě jako slamník, polštář plněný senem).

Pokud by bylo zamrzlo, na finálním místě bych odkopal škraloup, dopnil kompostem nebo pěstebním substrátem B a pokračoval podle návodu "není zamrzlo". Před vynesením z budovy bych oddenky nechal aklimatizovat v prostoru "na půl cesty" kde bude 2-8°C po dobu více než 12 hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika