Stále plodící maliny



host - 185.138 (?)
7.7.2019 12:10

Viroza by ovlivnila i letorosty, spíše se Slánsko posunulo do teplé a suché oblasti. Původně to byl vlhký kout za domem s odpoledním sluncem, teď je to vyprahlý kout za domem.

Podobně jako pan Vysloužil, preferuji úrodu teď, kdy není moc jiného ovoce. Ale bez zalévání by nebylo nic.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 241.173 (?), 6.7.2019 10:58, zobrazeno: 8971x

Dají se někde ochutnat různé odrůdy stále plodících malin? Kdo je pěstujete, můžete doporučit nějakou odrůdu a proč? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.197 (?), 6.7.2019 12:25

Stáleplodící maliny neexistují. Jsou jen jednouplodící (konec jara) a remontantní - dvakrátplodící (konec jara +podzim).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.14 (?), 6.7.2019 19:12

Ochutnat sortiment asi opravdu nepůjde. Dozvíte se jen subjektivní názory. Zde můj. Pěstuju Heritage. U nás vcelku spolehlivě dozrává sklizeň na letorostech, běžně v říjnu obírám maliny. Sice by rády plodily do prosince, ale to nejde. Není nijak dramaticky sladká, ty podzimní plody jsou spíše kyselejší. Aroma vcelku ucházející, ve srovnání s "obyčejnou" malinou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 6.7.2019 20:03

Zkuste odrůdu Polka. Jedná se o remontantní odrůdu, ale pokud po podzimním odplození vrcholků výhonů místo jejich zkrácení provedete sestřih hned u země, tak v příštím roce začínají nakvétat a plodit dříve "letošní" letorosty.

Tedy přesněji. Loňské letorosty plodí v střední třetině na bočním obrostu v časně-letní sezóně. Když tato končí, tak začínají plodit na vrcholcích porosty, kde jsme první úrodu obětovali časnějšímu nástupu "druhé vlny". Když nejkvalitnější plody této pozdně-letní vlny končí, nastupuje sklizeň úrody podzimní na plochách, kde byla časně-letní sklizeň. Je vhodné takovéto poloviny střídat tak, že příslušná polovina má jeden rok jednu sklizeň a druhý rok dvě sklizně. Pro strojní sklizně se POLKA pěstuje pouze jako každoročně strojně sežínaná u země - o 1/4 nižší výnos je kompenzován o 80% nižším podílem lidské práce, která je drahá.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 251.11 (?), 8.7.2019 12:36

Zdravím, tak zrovna Polka /5ks/ mě letos dost zklamala, vyrašila pouze 1, 

dostaly veškerou péči. sazenice byly pěkné, prostě 4 ks uschly.. 

krásné kořeny, zálivka, byly pěkně zabalené,  prostě to nevyšlo..crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 6.7.2019 20:20

Mám na těch loňských výhonech vždycky nekvalitní plody. Zaschlé a málo sladké. Rozdíl proti klasickým je u mě max 14 dní v časnosti, spíš týden. Přitom na letorostech jsou plody pěkné. Bohužel odrůdu neznám, nekupoval jsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 6.7.2019 21:10

To může být i virózou, protože zpravidla loňské výhony využijí zbytky zásob "zimní" vláhy a tak jsou maliny z první vlny i bez závlahy velké a šťavnaté.
Jinak maliny jsou vhodné do středních a vyšších poloh = nevadí jim chlad a preferují vyšší srážkové úhrny. V nízkých polohách bez závlahy je pak lepší podzimní úroda, protože probíhá po "Svatá Anna - chladna zrána" nejteplejší periodě roku už v době, kdy noční teploty padají pod rosný bod a tedy malina si užije vybírání vody z rosy.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.7.2019 9:13

Úvahy, která sklizeň má jaké plody, výnos a námahu mi přijdou v zahrádkářských podmínkách nedůležité. Za sebe mohu říci, že preferuji maliny zrající právě v tuto dobu. Děti jsou na prázdninách a spasou velkou část úrody. Při výrobě malinové marmelády si vypomáhám - pro lepší tuhnutí - trochou rybízu či angreštu. Maliny naopak skvěle dochutí šťávy z méně aromatického rybízu, muchovníku. Maliny v říjnu jsou zpestřením vrcholící sklizně jablek, ale příliš o ně u nás zájem není. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.138 (?), 7.7.2019 12:10

Viroza by ovlivnila i letorosty, spíše se Slánsko posunulo do teplé a suché oblasti. Původně to byl vlhký kout za domem s odpoledním sluncem, teď je to vyprahlý kout za domem.

Podobně jako pan Vysloužil, preferuji úrodu teď, kdy není moc jiného ovoce. Ale bez zalévání by nebylo nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 7.7.2019 20:27

My, na Vysočině, na „horách“ (vopičích), konkrétně 450 m/m nemáme nyní málo jiného ovoce. Asi v žádném období ho nebude víc.
Máme mimo malin: meruňky (Leskora), rybíz červený (Jonkheer), rybíz černý (Sofijevská), angrešt (Niesluchowski), jostu, pořád ještě jahody (stáleplodící), muchovník (Smouky/Martin), zbytky třešní, višně (třeba Morina). Jen ten Herman (slíva) už týden mešká a hruška Junsko zlato letos není vidět (nějak to snad ještě 2,3 dny vydržím). Pak máme plodovou zeleninu: první rajčata, okurky a hrášek (ostatní zeleniny, které si ukousnu, neuvádím – není to ovoce). Vše volně venku, jím hned při procházení zahrádkou. Břicho mám jako skot a tak mi to vůbec jako málo nepřipadá. JG indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika