Stále plodící maliny



host - 185.138 (?)
6.7.2019 20:20

Mám na těch loňských výhonech vždycky nekvalitní plody. Zaschlé a málo sladké. Rozdíl proti klasickým je u mě max 14 dní v časnosti, spíš týden. Přitom na letorostech jsou plody pěkné. Bohužel odrůdu neznám, nekupoval jsem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 241.173 (?), 6.7.2019 10:58, zobrazeno: 8888x

Dají se někde ochutnat různé odrůdy stále plodících malin? Kdo je pěstujete, můžete doporučit nějakou odrůdu a proč? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.197 (?), 6.7.2019 12:25

Stáleplodící maliny neexistují. Jsou jen jednouplodící (konec jara) a remontantní - dvakrátplodící (konec jara +podzim).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 6.7.2019 19:12

Ochutnat sortiment asi opravdu nepůjde. Dozvíte se jen subjektivní názory. Zde můj. Pěstuju Heritage. U nás vcelku spolehlivě dozrává sklizeň na letorostech, běžně v říjnu obírám maliny. Sice by rády plodily do prosince, ale to nejde. Není nijak dramaticky sladká, ty podzimní plody jsou spíše kyselejší. Aroma vcelku ucházející, ve srovnání s "obyčejnou" malinou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 6.7.2019 20:03

Zkuste odrůdu Polka. Jedná se o remontantní odrůdu, ale pokud po podzimním odplození vrcholků výhonů místo jejich zkrácení provedete sestřih hned u země, tak v příštím roce začínají nakvétat a plodit dříve "letošní" letorosty.

Tedy přesněji. Loňské letorosty plodí v střední třetině na bočním obrostu v časně-letní sezóně. Když tato končí, tak začínají plodit na vrcholcích porosty, kde jsme první úrodu obětovali časnějšímu nástupu "druhé vlny". Když nejkvalitnější plody této pozdně-letní vlny končí, nastupuje sklizeň úrody podzimní na plochách, kde byla časně-letní sklizeň. Je vhodné takovéto poloviny střídat tak, že příslušná polovina má jeden rok jednu sklizeň a druhý rok dvě sklizně. Pro strojní sklizně se POLKA pěstuje pouze jako každoročně strojně sežínaná u země - o 1/4 nižší výnos je kompenzován o 80% nižším podílem lidské práce, která je drahá.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 251.11 (?), 8.7.2019 12:36

Zdravím, tak zrovna Polka /5ks/ mě letos dost zklamala, vyrašila pouze 1, 

dostaly veškerou péči. sazenice byly pěkné, prostě 4 ks uschly.. 

krásné kořeny, zálivka, byly pěkně zabalené,  prostě to nevyšlo..crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 6.7.2019 20:20

Mám na těch loňských výhonech vždycky nekvalitní plody. Zaschlé a málo sladké. Rozdíl proti klasickým je u mě max 14 dní v časnosti, spíš týden. Přitom na letorostech jsou plody pěkné. Bohužel odrůdu neznám, nekupoval jsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 6.7.2019 21:10

To může být i virózou, protože zpravidla loňské výhony využijí zbytky zásob "zimní" vláhy a tak jsou maliny z první vlny i bez závlahy velké a šťavnaté.
Jinak maliny jsou vhodné do středních a vyšších poloh = nevadí jim chlad a preferují vyšší srážkové úhrny. V nízkých polohách bez závlahy je pak lepší podzimní úroda, protože probíhá po "Svatá Anna - chladna zrána" nejteplejší periodě roku už v době, kdy noční teploty padají pod rosný bod a tedy malina si užije vybírání vody z rosy.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.7.2019 9:13

Úvahy, která sklizeň má jaké plody, výnos a námahu mi přijdou v zahrádkářských podmínkách nedůležité. Za sebe mohu říci, že preferuji maliny zrající právě v tuto dobu. Děti jsou na prázdninách a spasou velkou část úrody. Při výrobě malinové marmelády si vypomáhám - pro lepší tuhnutí - trochou rybízu či angreštu. Maliny naopak skvěle dochutí šťávy z méně aromatického rybízu, muchovníku. Maliny v říjnu jsou zpestřením vrcholící sklizně jablek, ale příliš o ně u nás zájem není. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.138 (?), 7.7.2019 12:10

Viroza by ovlivnila i letorosty, spíše se Slánsko posunulo do teplé a suché oblasti. Původně to byl vlhký kout za domem s odpoledním sluncem, teď je to vyprahlý kout za domem.

Podobně jako pan Vysloužil, preferuji úrodu teď, kdy není moc jiného ovoce. Ale bez zalévání by nebylo nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 7.7.2019 20:27

My, na Vysočině, na „horách“ (vopičích), konkrétně 450 m/m nemáme nyní málo jiného ovoce. Asi v žádném období ho nebude víc.
Máme mimo malin: meruňky (Leskora), rybíz červený (Jonkheer), rybíz černý (Sofijevská), angrešt (Niesluchowski), jostu, pořád ještě jahody (stáleplodící), muchovník (Smouky/Martin), zbytky třešní, višně (třeba Morina). Jen ten Herman (slíva) už týden mešká a hruška Junsko zlato letos není vidět (nějak to snad ještě 2,3 dny vydržím). Pak máme plodovou zeleninu: první rajčata, okurky a hrášek (ostatní zeleniny, které si ukousnu, neuvádím – není to ovoce). Vše volně venku, jím hned při procházení zahrádkou. Břicho mám jako skot a tak mi to vůbec jako málo nepřipadá. JG indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika