Černy jeřab (Aronie)



geraldG10 - (45) - 108.21 (?)
19.8.2014 14:14

Víno z aronie se v rodině vyrábí již dlouho a patří vždy k těm lepším, přesto bych se rád pustil do výroby trochu vědecky smiley V některém z předchozích příspěvků jsem sice našel, že kdosi naměřil cukernatost moštu 17%, ale nikde nemohu najít alespoň průměrnou hodnotu obsahu kyselin v moštu. Mohu to sice zkoušet metodou pokus omyl, ale celkem by mi pomohlo kdyby někdo tuto hodnotu znal.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
         
host - 9.143 (?), 7.8.2019 6:47

Letos už mám sklizeno a sirup hotový. Vždycky jsem sklízela koncem srpna, ale ttřeba loni už začátkem července. U nás se nedá koukat na kalendář, ale jedině na hejna ptactva - opozdím se o den a není co sklízet. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.12 (?), 7.8.2019 7:49
Díky za odpovědi. Jdu sebrat první várku a vyzkousim sirup. PeP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.202 (?), 8.9.2011 16:11

Měl bych dotaz na zkušenější 

Vyráběl jsem šťávu z aronie, ale bohužel mi začala kvasit. Chtěl bych z toho tedy udělat víno, ale nevím jestli nebude vadit kys. citronová, která je přidaná do té šťávy?  Nevíte náhodou někdo, popř. poradíte co s tím? Díky J.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 8.9.2011 19:16

Lihovému kvašení asi k.c. vadit nebude, ostatně už to samo kvasí. Spíš je otázkou, jak moc bude víno kyselé a jestli se kvůli té kyselosti nebude muset naředit a dosladit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.10 (?), 8.9.2011 19:21

Ohřejte kvasící šťávu na minimálně 75 st. a zazátkujte. Malé množství alkoholu nebude vadit v konsumaci takto zachráněné šťávy. Chtělo by to ale chuťovou zkoušku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
geraldG10 - (45) - 108.21 (?), 19.8.2014 14:14

Víno z aronie se v rodině vyrábí již dlouho a patří vždy k těm lepším, přesto bych se rád pustil do výroby trochu vědecky smiley V některém z předchozích příspěvků jsem sice našel, že kdosi naměřil cukernatost moštu 17%, ale nikde nemohu najít alespoň průměrnou hodnotu obsahu kyselin v moštu. Mohu to sice zkoušet metodou pokus omyl, ale celkem by mi pomohlo kdyby někdo tuto hodnotu znal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 19.8.2014 14:24

Už jste zkoušel výrobu těžkého vína typu Madeira z Aronie?Já ještě né, protože mě odradila technologická náročnost,a 3 leté zrání při pokojové teplotě.Lze uspíšit na celkovou dobu půl roku pomoci zahřátí na určitou teplotu a konstantním udržením požadované teploty.Přesný návod mám uložený, zpaměti ho neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
geraldG10 - (45) - 108.21 (?), 19.8.2014 14:45

Toto jsem nezkoušel, ale pokud jde o umělé stárnutí tak v knize od p.Valenty se píše následující... cituji:

Při posledním stočení, když můžeme předpokládat úplné vykvašení, vmícháme do vína 10-15Dg cukru na 5 l vína a plníme ho do lahví. Otevřené láhve vkládáme do většího hrnce (nejlépe sterilizačního), v němž je již voda teplá 50°C, přiklopíme víko, pak zvýšíme teplotu na 70-75°C a udržujeme ji 15 minut. Důležité je vkládat láhve až do teplé vody! Po vyjmutí láhve zazátkujeme a dnem vzhůru je ponecháme velmi zvolna vychladnout (např. zabalené do pokrývek), po případném utěsnění(parafínování) a zajištění (želatinový klobouček) je uskladňujeme. Umělým stárnutím získá víno neobyčejně na kvalitě a při otevření po krátké době chutná jako 2-3 roky staré

Toliko z této publikace, ale vyzkoušeno nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.247 (?), 28.3.2016 18:40

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat kdy mám začít postřik proti mšičím na černém jeřábu? Mám ho zasazen druhým rokem a vždy to napadnou mšice a pak je problém se jich zbavit. Druhý dotaz zo to znamená když, začínají usychat listy, ale jen okraje a pak do půlky a jsou takové zmodralé ty oschlé čáasti listu. Je to třeba hnojit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 119.70 (?), 21.5.2017 19:45

Dobrý deň,

aróniu pestujem na podpníku jarabiny vtáčej 20 rokov.  Vrúbľovaná arónia má kždoročne vysokú plodnosť. Mám 40 stromov. 

Anton

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika