Černy jeřab (Aronie)



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?)
8.9.2011 19:16

Lihovému kvašení asi k.c. vadit nebude, ostatně už to samo kvasí. Spíš je otázkou, jak moc bude víno kyselé a jestli se kvůli té kyselosti nebude muset naředit a dosladit. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
         
host - 9.143 (?), 7.8.2019 6:47

Letos už mám sklizeno a sirup hotový. Vždycky jsem sklízela koncem srpna, ale ttřeba loni už začátkem července. U nás se nedá koukat na kalendář, ale jedině na hejna ptactva - opozdím se o den a není co sklízet. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.12 (?), 7.8.2019 7:49
Díky za odpovědi. Jdu sebrat první várku a vyzkousim sirup. PeP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.202 (?), 8.9.2011 16:11

Měl bych dotaz na zkušenější 

Vyráběl jsem šťávu z aronie, ale bohužel mi začala kvasit. Chtěl bych z toho tedy udělat víno, ale nevím jestli nebude vadit kys. citronová, která je přidaná do té šťávy?  Nevíte náhodou někdo, popř. poradíte co s tím? Díky J.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 8.9.2011 19:16

Lihovému kvašení asi k.c. vadit nebude, ostatně už to samo kvasí. Spíš je otázkou, jak moc bude víno kyselé a jestli se kvůli té kyselosti nebude muset naředit a dosladit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.10 (?), 8.9.2011 19:21

Ohřejte kvasící šťávu na minimálně 75 st. a zazátkujte. Malé množství alkoholu nebude vadit v konsumaci takto zachráněné šťávy. Chtělo by to ale chuťovou zkoušku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
geraldG10 - (45) - 108.21 (?), 19.8.2014 14:14

Víno z aronie se v rodině vyrábí již dlouho a patří vždy k těm lepším, přesto bych se rád pustil do výroby trochu vědecky smiley V některém z předchozích příspěvků jsem sice našel, že kdosi naměřil cukernatost moštu 17%, ale nikde nemohu najít alespoň průměrnou hodnotu obsahu kyselin v moštu. Mohu to sice zkoušet metodou pokus omyl, ale celkem by mi pomohlo kdyby někdo tuto hodnotu znal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 19.8.2014 14:24

Už jste zkoušel výrobu těžkého vína typu Madeira z Aronie?Já ještě né, protože mě odradila technologická náročnost,a 3 leté zrání při pokojové teplotě.Lze uspíšit na celkovou dobu půl roku pomoci zahřátí na určitou teplotu a konstantním udržením požadované teploty.Přesný návod mám uložený, zpaměti ho neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
geraldG10 - (45) - 108.21 (?), 19.8.2014 14:45

Toto jsem nezkoušel, ale pokud jde o umělé stárnutí tak v knize od p.Valenty se píše následující... cituji:

Při posledním stočení, když můžeme předpokládat úplné vykvašení, vmícháme do vína 10-15Dg cukru na 5 l vína a plníme ho do lahví. Otevřené láhve vkládáme do většího hrnce (nejlépe sterilizačního), v němž je již voda teplá 50°C, přiklopíme víko, pak zvýšíme teplotu na 70-75°C a udržujeme ji 15 minut. Důležité je vkládat láhve až do teplé vody! Po vyjmutí láhve zazátkujeme a dnem vzhůru je ponecháme velmi zvolna vychladnout (např. zabalené do pokrývek), po případném utěsnění(parafínování) a zajištění (želatinový klobouček) je uskladňujeme. Umělým stárnutím získá víno neobyčejně na kvalitě a při otevření po krátké době chutná jako 2-3 roky staré

Toliko z této publikace, ale vyzkoušeno nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.247 (?), 28.3.2016 18:40

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat kdy mám začít postřik proti mšičím na černém jeřábu? Mám ho zasazen druhým rokem a vždy to napadnou mšice a pak je problém se jich zbavit. Druhý dotaz zo to znamená když, začínají usychat listy, ale jen okraje a pak do půlky a jsou takové zmodralé ty oschlé čáasti listu. Je to třeba hnojit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 119.70 (?), 21.5.2017 19:45

Dobrý deň,

aróniu pestujem na podpníku jarabiny vtáčej 20 rokov.  Vrúbľovaná arónia má kždoročne vysokú plodnosť. Mám 40 stromov. 

Anton

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika