Cibule ze semínek



host - 173.22 (?)
10.1.2017 18:26
Moje zkušnost s pěstováním cibule je velmi dobrá. Ze sazečky, byla polovina cibule v lednu na kompostu. Pěstuji různé druhy. Kulovité mají průměr 7cm, plochá 6cm, dlouhá 4,8cm. Přestože nemám dobré skladovací podmínky, vydrží dost dlouho. Kdybych byl pedant, jako můj otec, tak bych ty cibule měl změřené šuplerou, zvážené na gram a délku skladovatenosti, zapsané v sešitě. Zahradu mám ke své realizaci, takže nějaké okopávačky mi nevadí, někdy stačí jedna okopávka s jednocením a pak ještě jedna podle potřeby během vegetace. Někdy to opravdu stačí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 119.228 (?), 10.1.2017 12:25, zobrazeno: 11976x

Dobrý den, každý rok jdu do krámu a vždy stejná cibule. Tuším študgart. Nic jiného. Přitom je odrůd nespočet. Když si koupím semínka cibule, tak to vyseju jako mrkev a vyroste mi plnohodnotná cibule? Pokud ano, jaký smysl tedy mají cibulky?

Díky za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2017 13:29

Vyroste a nevyroste. Chcete-li cibuli ze semene, mělo by jít o cibuli jarní (např. Alice, Lucy, aj.)
Výhody cibule ze semen: 
1. po celý rok sklízíte zelenou cibulku k přímé spotřebě
2. Sklizené cibule jsou trvanlivější
Nevýhody:
1. Péče o záhonek je větší, semena dlouho klíčí, nevzejdou všechna, je náročnější pletí, jednocení rostlinek
2. Semeno je třeba vysít hodně brzy, nepříliš příjemná práce
3. Sklizené cibule jsou přeci jen o něco menší než ze sazečky - tam odpadá jednocení, vzejdou všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.16 (?), 4.5.2023 17:50

Doktore, vzejde téměř vše, jen je třeba vědět, jak na to. Zelenou cibulku, můžeme sklízet jen v době jejího růstu. Péče o záhonek je odvislá, od celkové péče o záhony. S velikostí si nedělejte starosti, některé cibule překvapí svou velkostí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 10.1.2017 14:55

Z cibulek je ranější a je s ní méně práce (jednocení). Semena se musí set co nejdříve, pak vyjednotit. Vloni jsem měl čtyři sorty a nic moc. Drobošť. Ale ze semene se výborně skladuje. Ze semene má delší vegetační dobu, a proto spíš chytne plíseň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 10.1.2017 15:23

Mi se cibule ze semen nikdy nepovedla. Bídně to klíčí a raný výsev prostě u nás nelze, protože se nedá jít do záhonů. Vzdal jsem to a pěstuju ze sazečky. Jako lahůdkovou si vyseju pár semínek do nějakého truhlíku. Stejně dělám cibuli jen ke spotřebě přes léto a na zavařované výrobky. Na zimu si koupím levně "fakci" napodzim v marketu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 10.1.2017 15:41

Semeno cibule je potřeba vysévat co nejdřív a protože dlouho vzchází, tak se může stát, že během klíčení zaschne. Proto hned po zasetí přikrývám záhon bílou netkanou textilií, kterou odstraním až po 3-4 týdnech, dokud nevidím vzešlé celé řádky. V době růstu cibulí, asi tak v červenci, je při velkém suchu dobré cibuli zalít, ale pouze do řádků, nikdy ne na nať. Loni se mi osvědčila odrůda Dagmar.

Ze sazečky pěstuji pouze Šalotku, které má sice menší výnos, ale nemá štiplavou chuť a je sladší, takže syrovou na chleba a do salátů je lepší použit Šalotku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 4.5.2023 20:49

500 m.n.m sever čech, poslušně hlásím, že cibule u mě roste ze semen fajn. Vzhledem k počtu semínek v jednom pytlíku a ceně sazeček je pro mě pěstování ze semen jasná volba. Jasně že cibule není tak velká jako ze sazečky, ale zároveň neříkám, že je moc malá. řekl bych tak akorát =). Pěstuju odrůdu karmen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 208.138 (?), 4.5.2023 21:35

K podobnému závěru jsem dospěl také. A v podobných podmínkách, jen o 70 m výš. Netuším proč, ale cibule ze sazečky mi nikdy nevyšla tak, jak jsem si představoval (a mé představy byly skromné). Možná je to půdou, možná jen náhoda. Takže jsem loni přešel na pěstování cibule ze semínek. Zvolil jsem Globo, pohnojil síranem amonným a nelitoval. Velmi slušná cibule střední velikosti. Jasně, Globo by měla být přímo obří, ale já nejsem maximalista. A kupodivu, i když na sáčku je napsáno, že není příliš vhodná na skladování, vydržela zdravá až do sežrání někdy koncem ledna. 

Letos jsem 10.4. vysel jarní Amforu, vylezla už před víc než týdnem. A o dost později pak i Globo a Grenadu. A navíc mám z domova sazenice Long White Koshigaya, což vypadá spíš jako pórek. Ještě jsem je nezasadil.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.22 (?), 10.1.2017 18:26
Moje zkušnost s pěstováním cibule je velmi dobrá. Ze sazečky, byla polovina cibule v lednu na kompostu. Pěstuji různé druhy. Kulovité mají průměr 7cm, plochá 6cm, dlouhá 4,8cm. Přestože nemám dobré skladovací podmínky, vydrží dost dlouho. Kdybych byl pedant, jako můj otec, tak bych ty cibule měl změřené šuplerou, zvážené na gram a délku skladovatenosti, zapsané v sešitě. Zahradu mám ke své realizaci, takže nějaké okopávačky mi nevadí, někdy stačí jedna okopávka s jednocením a pak ještě jedna podle potřeby během vegetace. Někdy to opravdu stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.160 (?), 10.1.2017 20:17

Mě se osvědčuje pěstování cibule ze semen oproti sazečce. Naposledy velice dobrá šišoidní Tosca.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika