Prvni sázení - broskev či nektarinku?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 251.98 (?) 
19.6.2016 9:14, zobrazeno: 35860x
Dobrý den, jsem začátečnice. Chtěla bych nektarinku na zahradu. Plánuji si ji koupit na podzim. Co byste mi poradili? Do jaké hlíny sázet, čím hnojit a když až začít s hnojením? Čemu se u nás daří lépe? A na podzim pro stříhat včetně kořenů či až na jaře? Plánují dat stromek do nevětrného místa. Moc děkuji za rady.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 251.98 (?), 19.6.2016 9:18
Jedná se o středočeský kraj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 19.6.2016 10:37

Zdravím, pro začátek by Vám doporučil broskvoň,nektarinky jsou na pěstování náročnější.Nepíšete jestli chcete odrúdu na jídlo nebo na kompoty a pod..Nejdřív si něco o pěstování nastudujte(nároky na stanoviště, typy půd, podnože,ochrana proti houbovým chorobám a škůdcům),vyhnete se tím zbytečnému zklamání.Nedávno vyšla v časopise zahrádkář extra příloha-knihovnička zahrádkáře broskvoně, je tam všechno co by měl začínající i pokročilý pěstitel o broskvoních vědět.Tuto brožůrku považuju za nejlepší co kdy bylo o pěstování broskvoní v naších končinách napsáno.Tvůrci různých popisu odrůd a atlasů by se mohli poučit a vydat něco podobného!wink


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 225.243 (?), 21.6.2016 12:21
Hned jsem hledala tu knihovnicka, ale ta je pouze pro předplatitele :, (
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 21.6.2016 13:22

pro začátek by Vám doporučil broskvoň,nektarinky jsou na pěstování náročnější...co je to za blábol, jak náročnější? Jak prospěje pěstování broskve k tomu abych získal zkušenosti k pěstování nektarinky?

Jiří FM, to jsem zvědav, jak tuto radu zdůvodníte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 21.6.2016 16:54

Jak už jsem poradil paní, obrňte se trpělivosti a s mravenčí pílí si o tom něco nastudujtewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.6.2016 17:21

Lysá hlava se snadněji poraní než ta vlasatá. A nemusí to být ani kroupy ani vosy, ale v tomto případě stačí i nadměrný déšť. Nektarinky jsou navíc obvykle náročnější na teplo, na živiny a tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.159 (?), 23.6.2016 15:39

 Ona ta pěstitelská náročnost nektarinek není přesný výraz. Ani broskvoně nejsou nijak zvlášť "pěstitelsky" náročné. Stačí zvládnout jeden z doporučených řezů a trefit se do termínů ochrany proti kadeřavosti. 
    Broskvoně a nektarinky si, pravda kladou vysoké nároky, ale ne na pěstitelovo umění, nýbrž na polohu. Co je mi platné, že jsem stromy ořezal předpisově a zvládnul i chemickou ochranu? Beztak mi letos 99% plůdků zmrzlo.
   No a nektarinky (v minulosti určitě, nyní se rozdíly stírají) vyžadovaly stejné nebo lepší stanoviště, ještě bedlivější chemickou ochranu. Navíc jsou - díky hladké slupce  - víc ohroženy kroupami a hmyzem. Dá-li se to považovat za větší pěstitelskou náročnost, nevím, asi ano. Jestli se pěstováním broskvoní naučíme pěstovat nektarinky - asi taky ano. Je-li nutné před vysazením nektarinky mít praxi s chlupatými broskvemi - nejspíš ne. Jestli stačí "kupte nektarinku a saďte" - nevíte-li nic víc o pěstování, pak to nestačí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 23.6.2016 20:17

Jestli stačí "kupte nektarinku a saďte" - nevíte-li nic víc o pěstování, pak to nestačí...připomeňme si časovou osu, o které se bavíme, třeba u řezu. Je červen 2016, nákup bude říjen-listopad 2016 nebo snad lépe březen 2017, v té době bude i první řez na tři čtyři očka (stejný jako u broskve, jabloně, třešně..), no a další řez někdy v dubnu květnu 2018. Za tu dobu se dá skoro vystudovat nějaká zahradnická škola. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Fiala_petr - (31) - 18.229 (?), 26.6.2016 21:52

Výše uvedený příspěvek je zcela pravdivý. Pěstuji broskve i nektarinky, v ošetřování nedělám rozdíly a výsledky jsou výborné. Nektarinky až 200 g. Rodí pravidelně, ale stromy mají, tu u mně ve Frýdku, krátkou životnost. 10 -13 let. Ale stojí to za to.   Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika