Prvni sázení - broskev či nektarinku?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 251.98 (?) 
19.6.2016 9:14, zobrazeno: 35927x
Dobrý den, jsem začátečnice. Chtěla bych nektarinku na zahradu. Plánuji si ji koupit na podzim. Co byste mi poradili? Do jaké hlíny sázet, čím hnojit a když až začít s hnojením? Čemu se u nás daří lépe? A na podzim pro stříhat včetně kořenů či až na jaře? Plánují dat stromek do nevětrného místa. Moc děkuji za rady.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 251.98 (?), 19.6.2016 9:18
Jedná se o středočeský kraj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 19.6.2016 10:37

Zdravím, pro začátek by Vám doporučil broskvoň,nektarinky jsou na pěstování náročnější.Nepíšete jestli chcete odrúdu na jídlo nebo na kompoty a pod..Nejdřív si něco o pěstování nastudujte(nároky na stanoviště, typy půd, podnože,ochrana proti houbovým chorobám a škůdcům),vyhnete se tím zbytečnému zklamání.Nedávno vyšla v časopise zahrádkář extra příloha-knihovnička zahrádkáře broskvoně, je tam všechno co by měl začínající i pokročilý pěstitel o broskvoních vědět.Tuto brožůrku považuju za nejlepší co kdy bylo o pěstování broskvoní v naších končinách napsáno.Tvůrci různých popisu odrůd a atlasů by se mohli poučit a vydat něco podobného!wink


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 225.243 (?), 21.6.2016 12:21
Hned jsem hledala tu knihovnicka, ale ta je pouze pro předplatitele :, (
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 21.6.2016 13:22

pro začátek by Vám doporučil broskvoň,nektarinky jsou na pěstování náročnější...co je to za blábol, jak náročnější? Jak prospěje pěstování broskve k tomu abych získal zkušenosti k pěstování nektarinky?

Jiří FM, to jsem zvědav, jak tuto radu zdůvodníte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 21.6.2016 16:54

Jak už jsem poradil paní, obrňte se trpělivosti a s mravenčí pílí si o tom něco nastudujtewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.6.2016 17:21

Lysá hlava se snadněji poraní než ta vlasatá. A nemusí to být ani kroupy ani vosy, ale v tomto případě stačí i nadměrný déšť. Nektarinky jsou navíc obvykle náročnější na teplo, na živiny a tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.159 (?), 23.6.2016 15:39

 Ona ta pěstitelská náročnost nektarinek není přesný výraz. Ani broskvoně nejsou nijak zvlášť "pěstitelsky" náročné. Stačí zvládnout jeden z doporučených řezů a trefit se do termínů ochrany proti kadeřavosti. 
    Broskvoně a nektarinky si, pravda kladou vysoké nároky, ale ne na pěstitelovo umění, nýbrž na polohu. Co je mi platné, že jsem stromy ořezal předpisově a zvládnul i chemickou ochranu? Beztak mi letos 99% plůdků zmrzlo.
   No a nektarinky (v minulosti určitě, nyní se rozdíly stírají) vyžadovaly stejné nebo lepší stanoviště, ještě bedlivější chemickou ochranu. Navíc jsou - díky hladké slupce  - víc ohroženy kroupami a hmyzem. Dá-li se to považovat za větší pěstitelskou náročnost, nevím, asi ano. Jestli se pěstováním broskvoní naučíme pěstovat nektarinky - asi taky ano. Je-li nutné před vysazením nektarinky mít praxi s chlupatými broskvemi - nejspíš ne. Jestli stačí "kupte nektarinku a saďte" - nevíte-li nic víc o pěstování, pak to nestačí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 23.6.2016 20:17

Jestli stačí "kupte nektarinku a saďte" - nevíte-li nic víc o pěstování, pak to nestačí...připomeňme si časovou osu, o které se bavíme, třeba u řezu. Je červen 2016, nákup bude říjen-listopad 2016 nebo snad lépe březen 2017, v té době bude i první řez na tři čtyři očka (stejný jako u broskve, jabloně, třešně..), no a další řez někdy v dubnu květnu 2018. Za tu dobu se dá skoro vystudovat nějaká zahradnická škola. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Fiala_petr - (31) - 18.229 (?), 26.6.2016 21:52

Výše uvedený příspěvek je zcela pravdivý. Pěstuji broskve i nektarinky, v ošetřování nedělám rozdíly a výsledky jsou výborné. Nektarinky až 200 g. Rodí pravidelně, ale stromy mají, tu u mně ve Frýdku, krátkou životnost. 10 -13 let. Ale stojí to za to.   Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika