Prvni sázení - broskev či nektarinku?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?) 
27.6.2016 12:52

A jaké pěstujete odrůdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 234.124 (?), 30.6.2016 18:04

Pan Fiala máte aj odrodu nektarinky Stark Red Gold?    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.6.2016 15:56

Já osobně jsem začal s nektarinkami až po několika letech zkušeností s broskvoní. Malé chyby se mi projevovaly jen malou odezvou (volba podnože, štěpování, přesnost řezu, včasný postřik, výživa a závlaha). U citlivějších dřevin může být odezva i na menší chyby velká. Ale i teď, když si mohu prostorově dovolit v teplé a úrodné lokalitě zasadit třeba 20 stromů, sázím spíše na tutovky. I počasí mívá totiž své chyby, a to i velké. Nektarinku bych proto na začátek doporučil jen k několika dalším méně náročným tutovkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.6.2016 17:21

Broskvoně jsou moje srdeční záležitost, pěstuju je více jak 20 let, takže nee učeň,spíše tovaryš.Nektarinky nebrat, Tenu a Harco jsem už vykopal-špatná plodnost,90%propad plodů, malé plody, puklé pecky i plody, vysoká citlivost k pádlí brosvoňovému a monilové hnilobě plodů, strupovitosti peckovin, suché skvrnitosti listů a nekroze pupenů, vyšší nároky na teplo, hnojení a závlahu, těch pár plodů co Vám zbude sežerou mravenci, vosy a sršání.Většina nektarinek má miskovité(růžovité)květy které jak je známo zmrznou už při -3,oproti zvonkovitým, které vydrží i -5.V současnosti mám 39 odrůd broskvoní a 4 nektarinky, další nektarinku bych nevysadil ani náhodou, paní bych doporučil plastický Redhaven, má zvonkovité květy pravidelná a bohatá úroda výborných plodů(při probírce) i v letech s horším počasím v průběhu léta.Toť mé přihloupé zkušenosti.Napište Ferdo proč by paní měla pěstovat nepřízpůsobivou nekterinku, citlivou i na křivý pohled?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 23.6.2016 22:31

39 odrůdyes! to já jen 6. Jenže zahrádka není nafukovací a primárně mi šlo o získání odrůd, které by plodily postupně od začátku července do září. Rovnou se přiznám, že ani nevím, že se dá sehnat tolik odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 24.6.2016 15:52

Odrůd se dá sehnat mnohem víc, ale už je není kam nacpat, taky je mám seřazeny aby plodily postupně(Maycrest, Springcrest-Cresthaven, Diana a O Henry),jsou i pozdnější odrůdy, ale do těch bych už nešel, po půlce září tady pravidelně panuje sichravé počasí, broskve by už asi nedozrály do dobré kvality a hlavně se začínají sklízet pravé švestky(Domácí, Bystrické).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.76 (?), 20.8.2016 9:32

Broskve někdy zmrzne v květu a nektarinka vždy spolehlivě shnije na stromě nebo ji poškodí hmyz atp. Plody nektarinky-oproti broskvím opravdu nic moc. Lepší je risknout broskve. Nektarinka půjde na jiné stanoviště ať se tam snaží a na její místo nastoupí broskev. NEKTARINKY NEBRAT!! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 20.8.2016 10:19

S takouto paušalizáciou nesúhlasím. Netvrdím, že nektarinky sú lepšie než broskyne, ale Vaše tvrdenie je podľa mňa za hranicou reality. Tento rok mi prvýkrát zarodila nektarinka Stark Red Gold - a plody hmyz nepoškodil a ani nezhnili na strome. Chuťovo sa väčšine broskýň minimálne vyrovnali. Vždy treba brať do úvahy konkrétne odrody, miestne podmienky atď., ale takto radikálne zmiesť nektarinky zo stola sa mi zdá trochu prehnané.    IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.12 (?), 20.8.2016 19:19

Ja zase mam negativnu skusenost s nektarinkou, presne ako povedal recnik nad Vami, vacsina mi zhnije na strome, a ja velmi napadana hmyzom, takze uzitok z nej nieje ziadny - pojde von. Broskyniam naopak sa u mna dari. Takze u mna sa nektarinka neosvedciala, mozne to je aj tym ze je neskora a kym stihne dozriet, tak skoro vsetko zhnije. Mozno ak by bola skora tak by sa jej lepsie darilo, ale uz sa mi nechce experimentovat :-) a radsej tam dam overene broskyne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.55 (?), 19.6.2016 18:57

Také jsem pro broskvoň z výše uvedených důvodů.

Do jámy dát zem smíchanou s kompostem. Při sázení se zastřihují poškozené (odřené, roztřepené) kořeny až do zdravé části s bílým vnitřkem. Před sázením kořeny namočte na 24h do vody, pak zasaďte. První se do jámy tluče kůl (nejlépe jižně od budoucího kmínku. Vlastní postup sázení stromků najdete na netu. Korunka se u na podzim sázených stromků řeže až na jaře.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika