Podzimní termín výsadby broskvoní



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
14.11.2013 14:26

Na základě pozorování (vyjímání založených podnoží v zimní zahradě) jsem nabyl dojmu, že broskvoním po opadu listů kořeny přestanou růst vždycky. Spolu s pučením se opět rozjedou při teplotách nad 7 st. Ale to není všechno. Vodivá pletiva broskvoně netransportují vodu stejně dobře jako jiné peckoviny. A to je další problém. Pokud např. odeberete z broskvoní a meruněk rouby a zapíchnete je do substrátu, po několika týdnech zjistíte, že meruňky jsou ve výborném stavu a broskvoně jsou seschlé. Takže nejde jen o kořeny. Ani meruňková podnož u broskve asi nezaručí úspěch. Mimochodem, nemáte někdo zkušenosti s broskvoní a mandloní na meruňkových podnožích? Naopak to docela jde.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 14.11.2013 17:15

Já bych to tolik do podrobností neřešil stejně jako neřeším, jak to kořeny dělají že rozruší beton, kámen, cihlu apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 14.11.2013 14:26

Na základě pozorování (vyjímání založených podnoží v zimní zahradě) jsem nabyl dojmu, že broskvoním po opadu listů kořeny přestanou růst vždycky. Spolu s pučením se opět rozjedou při teplotách nad 7 st. Ale to není všechno. Vodivá pletiva broskvoně netransportují vodu stejně dobře jako jiné peckoviny. A to je další problém. Pokud např. odeberete z broskvoní a meruněk rouby a zapíchnete je do substrátu, po několika týdnech zjistíte, že meruňky jsou ve výborném stavu a broskvoně jsou seschlé. Takže nejde jen o kořeny. Ani meruňková podnož u broskve asi nezaručí úspěch. Mimochodem, nemáte někdo zkušenosti s broskvoní a mandloní na meruňkových podnožích? Naopak to docela jde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 57.163 (?), 14.11.2013 15:17

Broskyňa ako botanický druh sa viacerými znakmi odlišuje od ostatných kôstkovín: nárokmi na hnojenie dusíkom, rodivosťou na 1-ročnom dreve, slabou odolnosťou dreva k zimným mrazom... až po špecifiká prúdenia miazgy v cievnych zväzkoch, ktoré sú jednou z príčin neúspechu jesenného vysádzania. Preto je veľmi dôležité pri vyberaní zaškôlkovaných stromkov určených k jesennej výsadbe porušiť čo najmenej vlasových korienkov. Skorý nástup zimy ujímaniu broskyňovej výsadby takisto neprospieva. Tohtoročná jeseň mi však pripadá ako veľmi priaznivá a aspoň u nás sú tuhé mrazy zatiaľ v nedohľadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.41 (?), 15.11.2013 21:23

Ten kto sadí na jeseň dosť riskuje pretože nikdy nevieme aká bude zima či suchá alebo vlhká, sadím broskyne už dlho zatiaľ sa mi na jeseň neprijali len vtedy keď nasledovala po jeseni suchá zima. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 16.11.2013 23:36

Mně je, pane Jano, nejvíce líto kdysi na podzim zasazeného stromku Fertilia Morettini (nikoliv Favorita Morettini 3), který se později na jaře neujal. Tato odrůda měla zrát v období zrání Sunhavenu a můžu se jen domnívat, že tento Sunhaven bude kvalitnější, jelikož se Fertilia Morettini ve zdejších podmínkách v pěstování neuchytila, naopak Sunhaven se stále pěstuje a prodává. Všiml jsem si také ,že se tento podzim všude prodává teplomilná a snad tím i problematická Dixired. Takže ji "móžme znovu vyzkúšať, čo povietě".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.44 (?), 18.11.2013 21:15

Dobrý večer pán Petr, priznám sa že nie som pestovateľ skorých odrod broskýň kvoli neodlučiteľnosti kostky od dužiny aj keď viem že mnohé z nich sú chutné. Sunhaven je stará klasika nenáročná dobrá odroda, myslím že keby ste si ju zaobstarali určite by ste neurobili zle, myslím ju má aj pán Paľo. Dixired je veľmi náročná odroda, je citlivá na zimné aj jarné mrazy, je citlivá na kučeravitosť, citlivá na otlačenie plodov, trpí glejotokom hodí sa len do najlepších poloh, ja takú určite nemám, myslím že ju pestoval aj pán Jaroslav.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.35 (?), 19.11.2013 20:50

Vy by ste naozaj pán Petr do takej problematickej odrody akou je Dixired išli? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.29 (?), 21.11.2013 19:24

Jesenné vysadzovanie nie je žiadny problém ak sú broskyne na podpníku GF 677. Tento podpník (vegetatívne množená francúzska broskyňomandľa) tvorí omnoho viac jemných korienkov ako naše B-VA. nie je pri ňom ani nutný silný jarný rez po vysadení, stromky dobre vyháňajú aj z dlhších konárikov. Po jesennom sadení obaľujem broskyne bielim baliacim papierom. Ešte mi nezahynula ani jedna a to niektoré mali hrubšie korene obsekané až až. Zachránilo to bohaté vlásenie. Takže vrele doporučujem kupovať stromky na podpníku GF 677, na Slovensku ich už robia viaceré škôlky (agrofruct Čierna voda, Šoka Krakovany, Plantex).

Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 52.31 (?), 22.11.2013 12:12

Podpnik GF677 okrem vysokej odolnosti voci vysokemu obsahu Ca je doporucovany i na vycerpane pody kde rastli kostkoviny. V mojej ilovici sa vyborne osvedcil, rast je napriek tvrdej bridlicovej pode pomerne bujny, listy zdrave/tmavo zelene a plodnost RH i Suncrestu je skora a bohata. Chlorozy/zltnutie listov (bezne u B-VA) nepoznam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.11.2013 18:18

Broskvoňová podnož GF 677 bude asi to nejlepší, například pro Libora, nebo pro mě, do našich těžkých jílovitých půd. Myslím, že podobná, je mnou "ospevovaná" podnož St.Julien, snad jen s rozdílem slabšího růstu na ní naočkovaných odrůd. Ovšem na běžné rozšíření odrůd na těchto podnožích si musíme ještě počkat. Tento rok jsem zaznamenal masivní rozšíření broskvoní na broskvoňovém semenáči typu BSB. Ten je sice odolnější vůči vyššímu obsahu "vápna" v půdě a tím pádem i výskytu chlorózy na listech, ale o vhodnosti do těžkých půd se nic nepíše, takže v tomto ohledu na tom bude nejspíš podobně, jako obyčejný broskvoňový semenáč typu B-VA. Škoda, že se místo BSB raději hned nepřešlo na St.Julien, či GF 677. Pokrokový je v tomto ohledu soukromník, od kterého mám Spring Lady. Ten má už rovnou všechny odrůdy na této podnoži GF 677. Ovšem výběr odrůd byl u něj tento rok skromný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika