Podzimní termín výsadby broskvoní



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
26.11.2013 11:40

U mne opad listí obvykle koresponduje víceméně s ranností té které odrůdy. Favorita Moretini opadala letos z 60% již po tom chladném období koncem září a naopak odrůdy co jsem do poloviny září sklízel, měly na vegetačních vrcholech letorostů po 3-5ti listech ještě v neděli 25.11.2013.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.11.2013 21:33

Asi máte pravdu, Stando. Mám sice vedle Diany i stejně starou Elbertu, zrající ve stejném období. Ta už sice listy shodila dříve, ale ta Diana je asi vyjímka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 196.231 (?), 26.11.2013 23:49

V otázke dlhotrvajúceho olistenia broskýň sa prikláňam k názoru p. Rosti. Obaja máme teplotne rozdielne podmienky na pestovanie. Obaja sme vysadili mladé stromčeky a v priebehu roka nehnojili dusíkom. Máme každý inú sortu. Obaja sme mali na stromkoch veľmi dlho zelené listy. Príčina dlhého držania listov zrejme nebude v teplote, ani v odrode, ale vo veku rastlín, stavu vodivých pletív a vývinu mladého koreňového systému. Staršie stromy zhodili listy oveľa skôr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 63.152 (?), 24.11.2013 17:38

Broskyne je mimorádne odolná voči mrazu až pod -30°, vysazovat stromy je lepší na jar, ale na jar už je všechno vyprodáno, tak se musí sadit na podzim kdy se koupi,,jen ji treba po vysazení porádne zalít aspoň 20l vody a pred tým namočit do vody na jeden den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 24.11.2013 19:54

Nevím kde jste přišel na to, že broskyně je mimořádně odolná proti mrazu v zimě -30°C.Potěšilo by mě to, ale zatím pracuji s informaci krátkodobého vystavení mrazu okolo -24°C, i když jsem se dočetl o některé odrůdě krátkodobého vystavení mrazu -27°C, což by měla být vyjímka.Sice to není mnoho do třicítky, ale Vy tam řadíte broskve plošně.

Pak se tady diskutuje o olistění broskvoní, a já jsem se o tom taky zmínil.Starší broskvoně shodily listy dřív pravděpodobně všechny.Můj letošní nový stromek,na jaře vysazený měl listy do soboty ještě všechny, sytě zelené, a to jsem ho přes sezonu nijak nehnojil, byl v dobré půdě.Listy jsem před postřikem odstranil ručně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
szity - (6) - 230.238 (?), 28.11.2013 15:59

V staršej literatúre (Broskyne,1971) uznávaný odborník na pestovanie broskýň Gustáv Čejka odporúča jesenný termín výsadby s takmer 100% ujatím pri 150 kusoch výsadby (Bot. záhrada) s nasledovným postupom: stromy vysoko nahrnúť zeminou (až do 50 cm) a obaliť celý - aj kmienok, aj korunu v tvare komína, t. j. aby zhora dostával vlahu, ale nevyschol - keďže celý strom vyparuje vysoké množstvo vody. Toto sa mi osvedčilo zatiaľ tiež na 100%

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.11.2013 17:43

To abyste měl pár komínů a dost velkou zásobu zeminy navíc, abyste mohl zasazené broskvoně zabalit a nahrnout do 50 cm.
   Druhou možností je vysadit na jaře bez nahrnutí, bez obalování a se stejným výsledkem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
szity - (6) - 230.238 (?), 4.12.2013 8:14

Samozrejme, že by bolo lepšie sadiť na jar, ale! už nie je taký výber a nezoženiete, to čo ste pôvodne chceli, a školy Vám ponúkajú tiež iba to, čo zostalo z jesennéj vyorávky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
szity - (6) - 230.238 (?), 4.12.2013 8:23

Pripájam nákres z knihy - tzv. komín


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 4.12.2013 8:50

Když jsem sadil broskve na podzim, tak jsem s nimi takové kejkle nedělal. Ale zato je možné a hodně pravděpodobné, že jsem jim pokrátil větvičky hodně už na podzim a tím se výrazně zmenšila plocha pro odpar a tedy se snížila šance, že stromek uschne. Obvykle totiž stromky i kupované na podzim hned ve školce výrazně ostříhám, aby se mi vešly bez problémů do kufru auta. A pak mi i bez těch kejklů stromek přes zimu neuschnul.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika