Očkování / roubování broskvoní



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
5.1.2018 20:04

Tak dlouho jsem chodil kolem podnože až jsem to nevydržel a přirouboval jsem do ní dnes plátkováním jeden tenký roub. Pokud budete něco podobného v březnu zkoušet, nezapomeňte na potřebný přesah řezu roubu nad horní řez podnože, pupeny podnože a roubu proti sobě a kambium na kambium.

Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování z druhé strany
Plátkování z druhé strany
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.1.2018 20:44

Já mám u broskvoní vyzkoušenou kopulaci, sedélkování a plátkování a něco mezi těmito základními způsoby. Anglickou kopulaci sice umím, ale používám ji jen velmi málo (občas na angrešt). Myslím, že to není úplně fuk. U každé dřeviny nebo i odrůdy se některé způsoby nedaří a jiné jdou velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.219 (?), 3.1.2018 22:04

Rouboval jsem někdy předloni jednu FM-3 anglickou kopulací na ZR a nevyskytl se žádný problém. Teď jen nevím, kdy to bylo - jestli na jaře nebo v létě. Zkusím pohledat nějaké záznamy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 5.1.2018 20:04

Tak dlouho jsem chodil kolem podnože až jsem to nevydržel a přirouboval jsem do ní dnes plátkováním jeden tenký roub. Pokud budete něco podobného v březnu zkoušet, nezapomeňte na potřebný přesah řezu roubu nad horní řez podnože, pupeny podnože a roubu proti sobě a kambium na kambium.

Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování z druhé strany
Plátkování z druhé strany
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 6.1.2018 20:57

Pro Waltera

Já měl s roubováním broskví větší uspěch než s očkováním, ale musel jsem se to naučit.Naučil jsem se to tady na foru.Musí se dodržet několik zasad a potom je uspěch zaručen.Řídil jsem se radami hlavně MIMMA tímto mu děkuji.

A-podnož semenač vysazuji do nadoby.

B-Tuto nadobu v předjaří přesunu do tepla, tímto si zajistím její narašení.

C-Tet mužu použít rouby čerstvé ze stromu.,protože rouby broskve odebrane a uskladněné rychle strácejí schopnost ujmutí a rustu.Dokazane vlastní zkušeností i tady na foru tady bylo vlakno.

D-nádobu po roubovaní a ujmutí roubu vynesu ven až když už nehrozí mrazy

takto jsem si narouboval odrudy o ktere jsem měl zájem ze svého okolí

hlavně mi šlo o strom ktery jsem zakoupil když mi bylo 17 let a ten strom pak plodil a rostl 35let a rostl by i dál kdyby se pod bohatou urodou při vichřici nezlomil.A hlavně při neuspechu se nenechat odradit.Já se snažil tu broskvon naočkovat 4 roky.Povedlo se to za pět 12. a letos se budu těšit na první urodu.Doufam že nezmrzne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 7.1.2018 9:35

Dotaz?! 

Ad B) do jake teploty na narašení přesunout a hlavně na jak dlouho?

Ad D) po naroubování kam umístit? Pokojová teplota asi moc vhodná nebude co nebo ano? Sice suchý vzduch moc nepřidá (dát sáček), na druhou stranu sklep 5°C to to zase nebude srůstat a bude schnout roub. Tak asi něco mezi?

Moc dík za radu :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 7.1.2018 11:11

Moje zkušenost´.

Přenesl jsem semenače do místnosti 21stupnu na parapet okna.v unoru asi za deset dnu se pupeny podnože začaly zelenat. Provedl jsem roubovaní a nechal v mistnosti dokut nezačaly rouby rašit Vpodstatě až do doby kdy pominulo nebezpečí mrazu.Jeden rok jsem to uspěchal a přijate rouby mi spálil mráz.Takto jsem si narouboval malé množstvi stromku které jsem chtěl.Vychazím ze svych podmínek.Pan Mimmo tuším, to přenaší do zimní zahrady kde má teploty nižší a roubuje i v lednu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.1.2018 12:06

Dobrý návod, díky, právě jsem řešil to, že semenáčky mám ve stínu u zdi, kde raší později, zatímco rouby z plodících broskvoní mívám narašené více, tedy přesný opak, než je potřeba. Takže jich jdu hned pár přesadit, dokud počasí přeje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.8 (?), 7.1.2018 19:23

Proč tak složitě? Když už roubovat, tak kopulací třeba v únoru rouby přímo ze stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.1.2018 20:00

Jedním z důvodů pro roubování na místo snadnějšího očkování jsou přerostlé podnože. Roubování v kyblíku, má zase výhodu v tom, že se dá provádět i za velmi nepříznivého počasí a ve výšce očí aniž by se krátkozraký štěpař plazil po zemi. Určitou výhodou je i to, že se dá roubovanec odvézt na úplně jiné místo už třeba dva měsíce po naroubování. Samozřejmě to má i své nevýhody. Nedá se to aplikovat na velmi silně zakořeněné podnože a zabírá to místo v interiéru. Takže je to jen možnost, ne nutnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.1.2018 20:03

Pane Mikeši, tímto způsobem, podle vás složitým, lze, zdá se mi, poměrně jednoduše dosáhnout toho, že podnož bude narašená víc, než roub. Je to zajímavá možnost u ročního semenáčku. Starší a silnější samozřejmě nechám na místě. Letos mám k pokusu jen 4 broskvové semenáčky. Semenáček ZR zrovna nemám žádný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika