Očkování / roubování broskvoní



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?)
7.1.2018 20:24

a je vhodnější kopulace nebo angl. kopulace nebo je to fuk?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.5.2016 21:24

Letos na jaře jsem očkoval broskvoně bdícím očkem. Roby jsem nijak speciálně neuchovával. Vzal jsem je ze stropmků, které se na jaře prodávaly a při výsadbě ostříhaly.Ujmutí je asi 60-70%, pokud se za ujmuté očko dá považovbat zelený asi 1,5cm výhonek. Forkertem, zavázané jen páskou, žádný parafín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.1.2018 13:11

zkusím se ještě zeptat, zda by nešlo uložit rouby broskvoní odebrané v tuto dobu do prostředí s teplotou pod bodem mrazu. Jinými slovy je možné zajistit nenarašení roubů skladováním při teplotě pod nulou? S ohledem na to, že v přírodě je odolnost jednotlivých druhů broskvoní ve dřevě, v pupenech, vcelku slušná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 3.1.2018 13:20
Je to, alespon bez parafinu, nemozne. Broskve se daji dobre roubovat i ockovat od unora do dubna vzdy jen cerstvymi rouby. Skladovane rouby mi vzdycky uvadly. Zkousel jsem mnohokrat a uz stare rouby zkouset nebudu. Cerstve rouby vsak nezkousejte pouzit od prosince do pulky unora. To je take malo efektivni bez ohledu na pocasi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.1.2018 13:28

Děkuji Vám za radu. I když se všeobecně broskvoně rozmnožují očkováním, přeci jen je tu několik pěstitelů, kterým se roubování povedlo, tak hledám cestu k tomuto úspěchu s vyvarováním se možných chyb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 70.35 (?), 3.1.2018 18:06

Podařilo se to, nebo daří se to jen zkušeným pěstitelům s dlouhou praxí a se sklony k pokusničení, nebo výzkumné činnosti, takzvaný lidový výzkumník. Držte se toho co radí Bílek s Hanušem -citace: Broskvoně se většinou pěstují jako nízkokmeny, žřídkakdy ve vyšším tvaru. Výsledky s roubováním nejsou dobré, proto se v praxi jenom očkují.  - konec citace. Další poučení hledejte na You Tube, když si do vyhledávače zadáte - očkování broskvoní.  Když se tímto budete řídit, tak se vyhnete zklamání a velké časové ztrátě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.1.2018 18:43

Pro hosta 70.35: i když roubování se v praxi neužívá, skutečnost, že se to některým daří, beru jako výzvu k tomu, abych to zkusil také a ani váš příspěvek mě od mého úmyslu neodradí. Koneckonců všechno je jednou poprvé a je mi líto lidí, kteří raději nic nezkouší, aby náhodou neměli oslintané brady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.1.2018 18:06

Ve vašich klimatických podmínkách roubujte za teplého počasí čtyř až pětiočkovým roubem kopulací v březnu. Pupeny na roubu mohou (ale nemají) být silně zvětšené nebo i mírně narašené, ale bez listů. Roub zabalte po naštěpování na 3 týdny průhlednou fólií nebo sáčkem. Podnož by měla být dobře zakořeněná a roub pokud možno čerstvý. Chybu neuděláte. Je to snadné. Broskvoňové dřevo se dobře řeže. Pokud dosud moc neroubujete ani jabloně, nacvičte si řez na několika broskvoňových větvičkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.1.2018 18:58

ještě jednou díky za pomoc. To zabalení naštěpovaného místa je zajímavé, v podstatě stejný postup jako při roubování citroníku. Co takhle zkusit kromě kopulace i roubování do rozštěpu například při silnější podnoži?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.1.2018 19:49

Silnější podnože kolem 20 mm jsem rouboval "plátkováním". Tedy skoro jako kopulací, ale s umístěním roubu na okraj řezu podnože. Zabalení roubu je vhodné, aby roub nevyschl dříve než začne brát mízu z podnože. Rozštěp jsem u broskvoní nezkoušel. Ten používám u citrusů na jaře, růží v červnu a angreštů v srpnu, kde mi to vychází nejlépe.

Růže v prosinci, roubovaná v červnu 2017 do rozštěpu
Růže v prosinci, roubovaná v červnu 2017 do rozštěpu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.1.2018 20:24

a je vhodnější kopulace nebo angl. kopulace nebo je to fuk?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika