Očkování / roubování broskvoní



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.219 (?)
3.1.2018 22:04

Rouboval jsem někdy předloni jednu FM-3 anglickou kopulací na ZR a nevyskytl se žádný problém. Teď jen nevím, kdy to bylo - jestli na jaře nebo v létě. Zkusím pohledat nějaké záznamy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.1.2018 20:44

Já mám u broskvoní vyzkoušenou kopulaci, sedélkování a plátkování a něco mezi těmito základními způsoby. Anglickou kopulaci sice umím, ale používám ji jen velmi málo (občas na angrešt). Myslím, že to není úplně fuk. U každé dřeviny nebo i odrůdy se některé způsoby nedaří a jiné jdou velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.219 (?), 3.1.2018 22:04

Rouboval jsem někdy předloni jednu FM-3 anglickou kopulací na ZR a nevyskytl se žádný problém. Teď jen nevím, kdy to bylo - jestli na jaře nebo v létě. Zkusím pohledat nějaké záznamy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 5.1.2018 20:04

Tak dlouho jsem chodil kolem podnože až jsem to nevydržel a přirouboval jsem do ní dnes plátkováním jeden tenký roub. Pokud budete něco podobného v březnu zkoušet, nezapomeňte na potřebný přesah řezu roubu nad horní řez podnože, pupeny podnože a roubu proti sobě a kambium na kambium.

Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování z druhé strany
Plátkování z druhé strany
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 6.1.2018 20:57

Pro Waltera

Já měl s roubováním broskví větší uspěch než s očkováním, ale musel jsem se to naučit.Naučil jsem se to tady na foru.Musí se dodržet několik zasad a potom je uspěch zaručen.Řídil jsem se radami hlavně MIMMA tímto mu děkuji.

A-podnož semenač vysazuji do nadoby.

B-Tuto nadobu v předjaří přesunu do tepla, tímto si zajistím její narašení.

C-Tet mužu použít rouby čerstvé ze stromu.,protože rouby broskve odebrane a uskladněné rychle strácejí schopnost ujmutí a rustu.Dokazane vlastní zkušeností i tady na foru tady bylo vlakno.

D-nádobu po roubovaní a ujmutí roubu vynesu ven až když už nehrozí mrazy

takto jsem si narouboval odrudy o ktere jsem měl zájem ze svého okolí

hlavně mi šlo o strom ktery jsem zakoupil když mi bylo 17 let a ten strom pak plodil a rostl 35let a rostl by i dál kdyby se pod bohatou urodou při vichřici nezlomil.A hlavně při neuspechu se nenechat odradit.Já se snažil tu broskvon naočkovat 4 roky.Povedlo se to za pět 12. a letos se budu těšit na první urodu.Doufam že nezmrzne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 7.1.2018 9:35

Dotaz?! 

Ad B) do jake teploty na narašení přesunout a hlavně na jak dlouho?

Ad D) po naroubování kam umístit? Pokojová teplota asi moc vhodná nebude co nebo ano? Sice suchý vzduch moc nepřidá (dát sáček), na druhou stranu sklep 5°C to to zase nebude srůstat a bude schnout roub. Tak asi něco mezi?

Moc dík za radu :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 7.1.2018 11:11

Moje zkušenost´.

Přenesl jsem semenače do místnosti 21stupnu na parapet okna.v unoru asi za deset dnu se pupeny podnože začaly zelenat. Provedl jsem roubovaní a nechal v mistnosti dokut nezačaly rouby rašit Vpodstatě až do doby kdy pominulo nebezpečí mrazu.Jeden rok jsem to uspěchal a přijate rouby mi spálil mráz.Takto jsem si narouboval malé množstvi stromku které jsem chtěl.Vychazím ze svych podmínek.Pan Mimmo tuším, to přenaší do zimní zahrady kde má teploty nižší a roubuje i v lednu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.1.2018 12:06

Dobrý návod, díky, právě jsem řešil to, že semenáčky mám ve stínu u zdi, kde raší později, zatímco rouby z plodících broskvoní mívám narašené více, tedy přesný opak, než je potřeba. Takže jich jdu hned pár přesadit, dokud počasí přeje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.8 (?), 7.1.2018 19:23

Proč tak složitě? Když už roubovat, tak kopulací třeba v únoru rouby přímo ze stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.1.2018 20:00

Jedním z důvodů pro roubování na místo snadnějšího očkování jsou přerostlé podnože. Roubování v kyblíku, má zase výhodu v tom, že se dá provádět i za velmi nepříznivého počasí a ve výšce očí aniž by se krátkozraký štěpař plazil po zemi. Určitou výhodou je i to, že se dá roubovanec odvézt na úplně jiné místo už třeba dva měsíce po naroubování. Samozřejmě to má i své nevýhody. Nedá se to aplikovat na velmi silně zakořeněné podnože a zabírá to místo v interiéru. Takže je to jen možnost, ne nutnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.1.2018 20:03

Pane Mikeši, tímto způsobem, podle vás složitým, lze, zdá se mi, poměrně jednoduše dosáhnout toho, že podnož bude narašená víc, než roub. Je to zajímavá možnost u ročního semenáčku. Starší a silnější samozřejmě nechám na místě. Letos mám k pokusu jen 4 broskvové semenáčky. Semenáček ZR zrovna nemám žádný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika