Harbrite vs. Harbinger - odolnost?



driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 169.20 (?)
9.12.2017 14:14

Ikdyz je Harbinger ranný, dá se ho svou mrazuvzdorností srovnat s odolnou FM3??? Ano rannost asi na kvalitě plodů nepřidá, ale jak říkám, tu ted neřeším...

Po dlouhých hledáních mám jako etalon mrazuvzdornosti Primissimu Delbard, byt tuším, že ji zde někdo na foru označil již jako dávno překonanou odrůdu s menšími plody... no snad me nezklame :-D

Stromky mám na podnoži, rakoniewická, semenáč, BSB2, tak jsem zvědav, jakou udělám zkušenost. Dělal jsem si i rozbory půdy, ale šedá je teorie... zelený je strom života :-D

My se koukáme na Ostrý, taktéž jižní stěna (bohužel nevytápěná hospodářská budova, tak snad aspoň to závětří pomůže)...není možné že bych konečně tu smůlu neprorazil :-D

Děkuji za odpovědi!

P.S.: Pane Jane, šlo by na Vás email??


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 9.12.2017 11:30, zobrazeno: 13323x

Dobrý den,

FM3, Primissimu Delbard a RH bych chtěl doplnit ještě jednou odrůdou. Kdysi jsem měl vybrán Harbrite, ale teď nevím, zda-li jsem si ho nepopletl s Harbingerem, protože se mi jedná hlavně o odolnost květů v mrazu a jak teď pročítám, Harbinger by na tom měl být lépe, ikdyž popisy na internetu si různí... proto tento dotaz!!! Zatím neřeším rannost a chuťové vlastnosti... hlavně se dočkat nějakých plodů, ať mi vše opět nezmrzne a nepěstuji jen listí. Nebo zkusit radějji něco jiného? Royalvee? Děkuji za odpověď :-D

Třinec - Zaolší 390 m.n.n.

P. S.: Snad i Jan z pod Javorového poradí?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.12.2017 12:38

Porovnávat odolnost dvou odrůd je těžké. Navíc to nejsou dvě srovnatelné odrůdy. Harbinger je velmi raný, za což platí jistou daň. Např. v chuti, odlučitelnosti, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.150 (?), 9.12.2017 13:30

Dobrý den,

také z Třince- Oldřichovic.Zkušenosti s Harbrite nemám. Harbinger a FM pěstuji 16 let.Teď k nim přibyly další tři odrůdy, neb se uvolnilo místo po 40- cetiletých smrcích.

Myslím si, že úspěch tkví ve vhodném stanovišti pro broskve. Mé jsou na jižní straně(dívají se na Javorový), od severu jsou chráněny domem, ke kterému jsou tak blízko, jak dovolují větve a rozstřik postřiku proti kadeřavosti.Nerad bych to zakřiknul... ůroda na obou stromech je každoroční.Střih provádím v polovině srpna(diferenciace pupenů a omezení mšic) a dokončím na jaře po odkvětu.Provedu pak i redukci násady a likvidaci větévek nepřeživších zimu.

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 169.20 (?), 9.12.2017 14:14

Ikdyz je Harbinger ranný, dá se ho svou mrazuvzdorností srovnat s odolnou FM3??? Ano rannost asi na kvalitě plodů nepřidá, ale jak říkám, tu ted neřeším...

Po dlouhých hledáních mám jako etalon mrazuvzdornosti Primissimu Delbard, byt tuším, že ji zde někdo na foru označil již jako dávno překonanou odrůdu s menšími plody... no snad me nezklame :-D

Stromky mám na podnoži, rakoniewická, semenáč, BSB2, tak jsem zvědav, jakou udělám zkušenost. Dělal jsem si i rozbory půdy, ale šedá je teorie... zelený je strom života :-D

My se koukáme na Ostrý, taktéž jižní stěna (bohužel nevytápěná hospodářská budova, tak snad aspoň to závětří pomůže)...není možné že bych konečně tu smůlu neprorazil :-D

Děkuji za odpovědi!

P.S.: Pane Jane, šlo by na Vás email??


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 9.12.2017 17:17

ve vašem případě, pane Paule, bych se v první řadě zajímal o to, zda odrůdy broskvoní, které chcete pěstovat, mají zvonkovitý typ květu, který přežije bez úhony mráz až do -5°nebo miskovitý typ květu, který přežije jen do -2°. Chuť, plodnost, doba zrání a další vlastnosti odrůdy jsou druhořadé v případě, kdy vám na stromku zmrznou všechny květy a nesklidíte tím pádem nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 169.20 (?), 9.12.2017 19:41

Ano ano toto už jsem nastudoval, zvonkovité vs. miskovité, ale při pročítání diskuzí jsem zjistil, že ani to není zcela směrodatné... a ku příkladu vidíte, zrovna Primissima, která by měla vysoce odolná na mráz ve květu, by měla mít miskovitý květ? 

Aprop. ještě se zde v odkaze uvádí nejen miskovitý a zvonkovitý květ, ale i "růžovité"??? S růžovou barvou květů to asi souviset nebude... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 9.12.2017 20:41

Pokud je mi známo, tak jednotlivé odrůdy broskvoní mají jen dva druhy květů, a to miskovitý a zvonkovitý typ květu. Zmiňuje-li někdo ještě typ květu růžovitý, pak se asi jedná, ať mě někdo opraví, jestliže se mýlím, o zkomoleninu, která mohla vzniknout buď z toho, že broskvoň obecná patří do čeledi růžovité nebo že miskovitý typ květu oproti zvonkovitému je opravdu výrazně růžový. To, že někde někdo napsal, že Primissima je vysoce odolná na mráz ve květu, ještě není důkaz, že to tak ve skutečnosti je. Může být například odolnější v květu, než ostatní odrůdy se stejným typem květu. Nyní ještě moje osobní zkušenost z letošního jara. Broskvoně Earliglo, Redhaven, Sunhaven, Fairhaven a Cresthaven se zvonkovitým květem mi nezmrzly a tak, jako jindy zaplodily, oproti tomu u miskovitého Springcrestu pomrzly všechny květy. Teplotu ve 1m nad zemí jsem měl při letošní mrazové pohromě -5°.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 137.210 (?), 10.12.2017 7:41

Broskvoně mají květy růžovité (někdy se uvádí miskovité) a zvonkovité.Růžovité asi proto že se řadí do čeledi Rosacea (růžovité).S tím hodnocením mrazuodolnosti podle typu květů taky nesouhlasím.Nemůžete hodnotit všechny broskvoně s růžovitým květem se Springcrestem, který jí má mizernou, neli žádhou.Dobrou odolnost na jarní mrazy mají tyto broskvoně s růžovitým květem - Royalvee, Favorita Morettini 3,Harbinger, Envoy.(osobní víceletá zkušenost)Ohánět se nějakými čísly nemá smysl, ono to poškození mrazem má pokaždé jiný průběch a broskve mohou opadat i měsíc po mrazech aniž by bylo vidět nějaké poškození. Jiří F-M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.93 (?), 10.12.2017 10:04

No to na ireceptáři moc nedořešili, když se v textu baví jen o dvou typech květů a do popisku dají "růžovité" bez předchozího vysvětlení... ale tak to je, když se text jen kopíruje odjinud. Aprop. děkuji za osvětlení "růžovitých" květů. Až s Vašemi reakcemi mi došlo, že to asi tak opravdu bude, že odolnost miskovité Primissimy v porovnání s ostatními miskovitýmy broskvoněmi je TOP, ale v porovnání třeba s průměrně odolnou zvonkovitou broskvoní na tom bude hůř... no za 5 měsíců uvidíme :-D Člověk se stále učí, chvíli trvalo než jsem zjistil, že mezi odolností proti mrazu a proti mrazu v květu je velký rozdíl a teď se to rozšířilo ještě, že je třeba porovnávat ještě ve stejné kategorii miska/zvonek. Asi to dopadne tak, že Primu přeočkujem na Harbingera a volné místo zaplní Royalvee nebo naopak... ale když už jsem desítky hodin sháněl info o té Primě, tak si šanci určitě zaslouží :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 10.12.2017 11:01

Ono to s těmi zvonky je trochu složitější, rozhodující je v jaké fází jsou vystaveny mrazu.Růžové poupě vydrží krátkodobě mráz -5 výjmečně -6°C, rozvinutý květ -3 někdy -4°C, květ při opadu okvětních plátku už jen -2,5°C a malé plůdky jsou poškozovány mrazem od -0,6°C.Dále záleží na tom v jaké kondici se broskvoň nachází, zdravý strom snese víc, než stromy přehnojené, trpící chlrozami a kadeřavostí, popřípadě stromy bez důkladné probírky plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika