Harbrite vs. Harbinger - odolnost?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?) 
10.12.2017 11:27

Ano těch faktorů je až příliš mnoho. Zbytečné se starat dopředu. Čím víc se starám, tím víc pak mrzí neúspěch. Snad se počasí v tomto roce vyblbo dost a příští rok bude podařený a snad zatím malé stromky před případnými "krátkými" jarními mrazíky uchráním netkanou textilií.

Projížděl jsem fórum a koukám, že žádné info oproti minulému roku nepřibylo. Nemá někdo serióznější zkušenosti s broskvoňí RELIANCE, jejíž zvonkové květy by taktéž měly býti dosti odolné mrazíkům (zase na internetu, jedni píšou velmi vysoká odolnost, jinde zase, že je citlivější při rozkvětu, tady, že do okrajových oblastí, tam, že do teplejších...).

květ reliance
květ reliance
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 196.17 (?), 10.12.2017 14:24

Žán Póle, Primissima Delbard má význam jen jako úplně první zrající bělomasá broskvoň koncem června. Často se stává, že si plody vychutnáte stejně jako ty nejranější třešně nebo švestky, ale v porovnání s prvními ranými žlutomasými broskvemi, je to rozdíl v kvalitě obrovský. Velkého rozdílu v mrazuodolnosti květů u Primissimy Delbard v porovnání s jinými odrůdami jsem si nevšiml. V letošním roce jsem měl probranou mrazem jak FM3, tak Harbinger. Volba mezi Harbrite a Harbinger bude těžká, jelikož každá zraje jindy. Harbinger jako dosti raná i poměrně kvalitní žlutomasá odrůda má určitě v sortimentu stále svoje místo, protože novější odrůdy si sem těžko razí cestu. Harbrite i Harbinger jsou ve svém období zralosti kvalitními odrůdami. Relianci jsem si nepořizoval, i když je v nabídce zásilkových prodejů už nějaký ten rok. U mě nikdy nezmrzá Flamingo, Cresthaven, Redhaven a spol. Kdyby jste narazil na ten kvalitativně výborný typ RH, tak lepší brosvoň těžko najdete. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.17 (?), 10.12.2017 14:26

S pozdravem PzP  (k předchozímu příspěvku)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 10.12.2017 14:46

Děkuji za odpověď :-D Asi to jen potvrzuje, že různé stromy různě kvetoucí reagují na mráz jinak. No RH mám zasazenou, tak snad se dočkám plodů. Tak z hlavy by jste nevěděl, která broskvoň z FM3, RH, Primissima, Harbinger kvete dřív a opačně která později?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JKo - (26) - 77.97 (?), 11.12.2017 21:44
No, ja vam nevim. Vzdycky jsem si myslel, ze male pludky jsou nejnachylnejsi. Ale letos mi zmrzlo uplne vsechno, at to melo teprve poupata, kvety, nebo cerstve odkvetle - krome broskvi (RH), ktere uz mely male pludky. A to bylo -7.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.12.2017 17:27

To bych Vám spíš zhruba řekl, jak postupně rozkvétají švestky a meruňky, než broskvoně, Žán Póle. Co se týče doplnění Vašeho sortimentu třech broskvoní, tak by se hodila dobou zrání jak Royalvee, tak Harbinger. Harbinger by dozrávala před FM3 a Royalvee po ní. Odolnější bude pravděpodobně Royalvee. S tím RH vyhráno nemáte, protože mnohem jistější je nechat si udělat stromek z toho kvalitního klonu, než spoléhat na prodej stromků. Řekl bych, že se v prodeji bude spíše vyskytovat ten průměrný klon, který je třeba horší než kupříkladu Vámi zmiňovaný Harbrite. Vůči kadeřavosti je z těch třech zmiňovaných, které máte,  jednoznačně nejodolnější Primissima Delbard.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 14.12.2017 20:50

Ovšem jako nejnadějnější broskvoň se v současnosti jeví novější odrůda s názvem JAYHAVEN. Kvalita plodů může být totiž velmi vysoká. Sice prozatím jenom "může", ale vzhledem k rozporuplným kvalitám novějších odrůd typu Royal Glory se může jednat o návrat ke staré typicky broskvové chuti a to velmi výrazné. Snad se to prokáže i v dalších letech. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 92.24 (?), 15.12.2017 8:29

Děkuji za info, jak říkám, zatím řeším hlavně jarní mrazuvzdornost. Vzhladem ke zvonkovitým květům JH by mohla být odolnost dobrá. Koukám teď na net a kromě pár eshopů na Slovensku nikde dostupná není :-(... asi budu muset o prázdninách s nůžkama navštívit pana Jiřího z FM :-.D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 15.12.2017 9:22

"Nima problema"wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.109 (?), 9.4.2018 5:17

Harbingery jsem pěstoval již před téměř 3O-ti lety a měl jsem jich přes 4O ks. Ale postupně jsem je vyměnil pro některé podstatné nevhodné vlastnosti. Je to jinak odrůda raná, odolná i vůči mrazúm jarním i zimním, středně velká, pohledná, úrodná atd. Ale její největší nedostatek je praskání i více než třetiny plodů před dozráváním. Ihned se do nich nastěhují mravenci a škvoři. A pak už to můžete jen vyhodit!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika