Doporučte odrůdu a dejte rady k pěstování



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Daneek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (91) - 228.52 (?) 
27.2.2017 14:22, zobrazeno: 24025x

Loni jsem pohřbila meruňku (mrtvice) a rodina mě ukecala na broskvoň. Začínám vybírat odrůdu a nechci se spolehnout na obecné texty z internetu (u meruňky nebylo nikde zdůrazněno, jak zásadní je potřik proti monilioze). Spoléhám na zkušené pěstitele a prosím o pomoc s výběrem odrůdy.  Poloha je 240 mnm, dolní povltaví, ale návětrná strana, severní svah.  Zásadní je pro mě odolnost stromu vůči chorobám a mrazu. Jsem ochotná stříkat, ale může se stát, že uživatelsky selžu, tak ať alespoň nezajde celý strom, jen tohoroční úroda. Monilioza tu je, všimla jsem si jí i na slivoni.

Pokud se broskvoně v odolnosti moc neliší, potom bych zásadně preferovala odrůdu s co největší odlučitelností pecky.

Prosím taky o radu, čím to nastříkat a kdy.  Díky. daniela

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 27.2.2017 16:55

Prostudujte si vlákna, kadeřavost broskvoně, výsadba, řez, hnojení, prostě je tady všechno co potřebujete vědět.Já nedám dopustit třeba na obyčejný Redhaven, Odlučitelné a výborné jsou Symphonie, Suncrest(i na zavařování).Kvalitních odrůd je spousta, za chvílí se budou chrlit další, takže výběr zůstavá jen na Vás.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.216 (?), 27.2.2017 17:24

U mě jsou požadavky na odrůdu postaveny asi takto

1, - zraje po posledních meruňkách

2, - je odlučitelná od pecky

3, - poskytuje kvalitní, šťavnaté ovoce

V tuto dobu máme na zahradě Habrite, Sunhaven, Redhaven, Modřinka a Cresthaven. Uvedené orůdy dozrávají postupně    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 97.194 (?), 28.2.2017 6:40

Ak chcete len jednu, tak ja by som sa rozhodol pre Cresthaven. Je pozdná, veľká, chuťovo vinikajúca, od kôstky ide výborne. Ale striekať sa samozrejme musí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.128 (?), 28.2.2017 9:24

U mě jsou požadavky na odrůdu postaveny asi takto
1, - zraje po posledních meruňkách

Co jsou to poslední meruňky? Nejpozdnější odrůdy (Farbaly) dozrávají až začátkem září, u někoho vůbec

2, - je odlučitelná od pecky
To je dobrá vlastnost. Bohužel u většiny odrůd až v plné zralosti, kdy už nám to - např. pro kompotování - není tolik platné.

3, - poskytuje kvalitní, šťavnaté ovoce
Myslím, že nekvalitní ovoce se suchou dužinou snad v sortimentu broskví ani není

Ak chcete len jednu, tak ja by som sa rozhodol pre Cresthaven..
Pro mě je Cresthaven výborná, ale jako jediná odrůda příliš pozdní. Budete celé léto chodit mlsně kolem nezralých plodů a závidět sousedům ty jejich zralé..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 97.194 (?), 2.3.2017 6:24

"Budete celé léto chodit mlsně kolem nezralých plodů a závidět sousedům ty jejich zralé.."

No ak by som si plánoval vysadiť len jednu broskyňu, tak by som asi radšej celé leto chodil okolo nezrelých plodov a potom keď dozrejú by som si ich patrične vychutnal. Veď celé leto je plno iného ovocia, o to viac bude potom tá broskyňa vzácna. A ja mám napríklad aj takú Royal Glory ktorá je skorá, krásna a atraktívna odroda, ale žiaľ chuť sa ani zďaleka nevyrovná tomu Cresthavenu. Ale každému chutí niečo iné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.3.2017 8:11

Veď celé leto je plno iného ovocia

To je jistě pravda. Ovšem v době zrání Cresthavenů je toho ovoce - aspoň na naší zahradě - mnohem víc. Kdybych si měl vybrat jedinou odrůdu, zvolil bych Favoritu Morettini III. Zraje v době, kdy ovoce - jablek, hrušek, švestek, hroznů není a dozrává postupně, takže čerstvé broskve k jídlu jsou poměrně dlouho. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 97.194 (?), 2.3.2017 18:26

Veď jasné. Každý máme iné priority a iné chute. A tak je to správne. Tu u nás máme malé záhradky cca 4áre a tam treba premýšľať. Ja sa snažím aby bolo zrenie ovocia ako tak rozdelené na celé leto. A snažím sa po mnohých chybných pokusoch už pestovať naozaj chutné ovocie. Kto má veľkú zahradu, tak tomu aj trochu závidím že môže mať širší sortiment. Favoritu Morettini III mám tiež rád. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 47.2 (?), 2.3.2017 19:56

Souhlasím i namítám. Budu-li mít místo jen pro jeden stromek broskvoně, tak zakoupené FM3 přeočkuji v srpnu kosterní větve (jednu ponechám s původní odrůdou). Přiočkováním dalších tří odrůd se sklizňové období o měsíc až dva prodlouží.

Malé doplnění k podnožím. Hospodařím na rendzině a podnože řady BSB jsou pro tento půdní typ vhodné. Odchylky v barvě listů jsem na BSB1 pozoroval pouze u meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.252 (?), 2.3.2017 20:56

Je Favorita Morettini 3 dobre odlučitelná od kôstky? Asi koľko dní pred Redhavenom dozrieva?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika