Čím obalit před zimou kmínek broskvoně?



Abeles - (5) - 50.44 (?)
16.4.2008 23:31

Není to můj patent, někde jsem to už četl. Jako ochrana na podzim sázených broskvoní se mi nejlépe osvědčila papírová trubka od koberce. Správně zasazenému stromku jsem svázal větve tak, aby se do té trubky vešly. Trubka dole nemá sahat až na zem, měla by tam zůstat mezera a nahoře také nezavírat. Samozřejmě do zámrazu zalévat. Osvědčilo se to i těm, kterým jsem tuto metodu doporučil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Abeles - (5) - 50.44 (?), 16.4.2008 23:31

Není to můj patent, někde jsem to už četl. Jako ochrana na podzim sázených broskvoní se mi nejlépe osvědčila papírová trubka od koberce. Správně zasazenému stromku jsem svázal větve tak, aby se do té trubky vešly. Trubka dole nemá sahat až na zem, měla by tam zůstat mezera a nahoře také nezavírat. Samozřejmě do zámrazu zalévat. Osvědčilo se to i těm, kterým jsem tuto metodu doporučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 26.10.2007 20:27
Přiznám se, že nemám žádné teoretické znalosti o tom, kdy se má sadit broskev. Přesto jsem jich pár na zahradu vysadil a teď nevím, jestli to bylo na jaře nebo na podzim, ale najisto mi žádná první rok neodešla. Proto pokud bych ji nyní viděl ve školce, mohlo by se stát, že bych ji koupil a klidně bych ji vysadil. Prostě bych předpokládal, že v těch školkách nejsou až takoví ..., aby prodávali něco co najisto bude k ničemu. A pokud už je stromek nasazený, už bych ho určitě nechal být. A kdyby náhodou uschnul, tak na jaře koupím nový.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 27.10.2007 19:21

Dobrý večer. Já vidím hlavní důvod termínu výsadby v tom, že na podzim vyorané stromky hlavně pozdnějších odrůd broskvoní nemají vyzrálé letorosty a tedy nejsou připraveny k zdárnému přezimování. Jarní výsadba má své opodstatnění v tom, že jsou stromky vyorány na jaře. Školkaři z obavy ztrát při případné tuhé zimě vyorají stromky na podzim a snaží se je prodat. Ty jsou často vyorány již koncem září. Pokud vidím na letorostech sedřené listy a tedy prokazatelnou nevyzrálost, raději bych stromek založil do pilin a nebo vlhkého písku v chladné místnosti a vysadil až na jaře. Pokud to není možné a musíme stromek vysadit na podzim, je nutné pokud nemrzne jej pravidelně zalévat, ale ne zase přelévat, proto že většina takovýchto stromků často nezmrzne ale uschne. Nahraje nám i mírný průběh zimy. Na kmínek se mi jako ochrana před mrazem, ale i před zvěří osvědčilla tepelná izolace na trubky ústř. topení, nebo teplé vody která se prodává v různých průměrech. Ve spoji ji rozděláte a nasunete na kmínek. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 29.10.2007 0:26

Už za "mlada" mě po nezdarech s podzimní sadbou broskvoní pár odborníků z Lednice poučilo - broskvoň sázet na jaře, protože jak již výše uvedeno, na rozdíl od jiných ovocných druhů nevytváří na podzim jemné kořenové vlášení, tudíž nemá čím sát vodu z půdy a schne. Pokud tedy někdo sází na podzim a chrání již popsanými způsoby kmínek, chrání jej proti přirozenému odparu vody, nikoliv však před mrazem, to je mýtus. Broskvoň přežije mráz do -30 st. Dříve se broskvoně objevovaly ve školkách na podzim vyjímečně nyní je to běžné a je to jen komerční záležitost. Obecně - při tuhé zimě a hlavně holomrazech nejvíc trpí kořeny všech stromků po podzimní výsadbě, proto se dělají kolem nich "hrobečky" z půdy do výše 30. cm. Přece jen mě zaráží bezproblémové podzimní sázení hosta 207 92, je to přinejmenším zajímavé. Já sem je balil, zaléval a nic platné.

Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.1 (?), 29.10.2007 7:39
Neměl stromky z kontejnéru nebo měl štěstí a využil správnou dobu na přesazení .Setkal jsem se s hodně s vysazenými stromky na podzim a většinou nepřežily jeden rok na jaře začli rašit a když přišli teplé dny uschly když jsem je vytáhl ze země neměližádné kořenyjen pahýli zhnědlé neměli čím sát vodu tak uschly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 165.5 (?), 29.10.2007 9:13
Dobrý den, reaguji na ty "hrobečky" z hlíny kolem kmínku. Udělá stejnou službu i hrobeček z mulčovací kůry?  Díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 29.10.2007 10:16
V podstatě ano. Hlavní účinnou izolační vrstvou v nastýlce nad kořeny je voda (i zmrzlá) a necirkulující vzduch. Někdo používá shrabané listí, já kompost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika