Broskvoň - jakou?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.50 (?)
14.3.2010 10:22

Svou zahradu mohu popsat jedním slovem... SAHARA. Přesto se mi podařilo vypěstovat celkem dost slivoní a meruněk, všechno na myrobalánu.

Na myrobalánu mám jednu nektarinku od r. 2003 a nemůžu si stěžovat - plodí velmi dobře a pravidelně a kvalita plodů není o nic horší nežli u stromků na broskvoňovém semenáči. Pouze ten růst je enormní -(normální broskvoň na mé zahradě neměla nikdy víc jak 2-3 metry) ale je vliv mých půdních podmínek - těžší, vlhčí půda.  Jestli máte na zahradě sucho, růst bude normální...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 46.80 (?), 13.3.2010 22:01

Mám na zahradě Favoritu Morentini, musím říct,  že roste bujně jako každá jiná broskev v mládí. Když se zalévá, má 50 cm přírůstky. Tmavě zelené listy a svědčí jí mulč z trávy.  Jinak například liší se od Redhavenu v typu květu, má je mnohem větší a výraznější. Miskovité. Redhaven spíš zvonkovité, proto možná Redhaven lepší vydrží mrazíky. To že nejde FM od pecky bych jí odpustil, je to první broskev a to jsme rádi, že jsou. Nepraská narozdíl od Harbingeru. No a jako středně zrající broskvoň bych si dal na zahradu Flamingo a Harbrite (odolná proti klejotoku a ve dřevě proti mrazu). Pro změnu chuti bych si vysadil také něco bělomasého sladkého. Jako podnože bych volil semenáč pro na jaře dobyté stromky, jinak San Julien.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 14.3.2010 8:27

Svou zahradu mohu popsat jedním slovem... SAHARA. Přesto se mi podařilo vypěstovat celkem dost slivoní a meruněk,  všechno na myrobalánu.

V minulém roce jsem se rozhodl jít také do broskví. Školkař mě ukecal, ať zkusím Redhaven na meruńkové podnoži. A já bych se rád zeptal, zda nemáte někdo zkušenosti s broskvemi na myrobalánu.

Pokud by to nešlo přímo, neměl by být problém s mezištěpováním, nebo spíše s "mezištěpoočkováním" (myr.-meruňka-broskev).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.50 (?), 14.3.2010 10:22

Svou zahradu mohu popsat jedním slovem... SAHARA. Přesto se mi podařilo vypěstovat celkem dost slivoní a meruněk, všechno na myrobalánu.

Na myrobalánu mám jednu nektarinku od r. 2003 a nemůžu si stěžovat - plodí velmi dobře a pravidelně a kvalita plodů není o nic horší nežli u stromků na broskvoňovém semenáči. Pouze ten růst je enormní -(normální broskvoň na mé zahradě neměla nikdy víc jak 2-3 metry) ale je vliv mých půdních podmínek - těžší, vlhčí půda.  Jestli máte na zahradě sucho, růst bude normální...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.106 (?), 31.3.2010 10:22
Jen zareaguji na příspěvek Eleny. Pamatuji si z dětství na ty velkoplodé žluté (i modré) švestky. V zahradách nebyly žádnou vzácností a několik stromů pěstoval i můj, již dávno zesnulý děda. Příčinou vymizení těch odrůd byla velká náchylnost k napadení virovou šárkou, která je zdecimovala. Sám jsem chtěl ty žluté z posledního mi známého prastarého stromu před dvaceti lety pěstováním uchovat, ale i pecky byly silně virózní a já raději toho snažení zanechal, aby se šárka tímto zdrojem nešířila. Mičurinec. Někdo používá můj nick, který používám dost dávno, to je jiný mičurinec.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 31.3.2010 10:35

Díky moc za odpověď. Žluté u nás šárku neměly určitě, ale díky živelné výstavbě a záborům půdy na ni v 80. letech byly staré sady a velké části zahrad zrušeny. Velká modrá uschla a jinde se mi ji nepodařilo nejít. A teď už vím, že ani hledat nemám. Budu muset vyzkoušet něco podobného. Elena P.S. A já se divila, proč jednou háčky a čárky jo a podruhé ne. Ale je to od toho druhého pěkně vykutálené. (To používal jeden náš dětský lékař jako nejhorší nadávky. Byl to Pan Dr. ze staré školy)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 126.86 (?), 13.3.2010 22:06

Broskví mám už několik, ale ještě bych rák někde koupil starou Amsdenovu. Pamatuji si na jeden skomírající strom, který měl pár broskví z mládí, dnes už není. Jde spíš o srdeční záležitost, ale taky má být odolná proti kadeřavosti a bylo by to spestření mého brosvového sortimentu - je totiž bělomasá. Jen kdybych věděl, kde ji někde na j. Moravě koupit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 14.3.2010 8:39

dekuji za rady k podnozim, snad takove sezenu... zima, i kdyz je dost dlouha zas tak kruta nebyla-bezinka a exoticky Poncirus si udrzely dokonce listy! z cehoz tedy soudim, ze nejsme vubec chladna lokalita...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 61.6 (?), 14.3.2010 9:09

Pokud chcete výbornou bělomasou broskev, velikostí i chutí překonávající Amsdenovu, zkuste Krasavu. Není ovšem tak raná.
    Co se týče podnoží. Z vlastní zkušenosti mám pocit, že u meruněk a broskvoní se význam podnože trochu přeceňuje. Jistě, nevyzkoušel jsem zdaleka všechny kombinace, porovnával jsem pouze semenáč meruňky či broskve oproti slivoňové podnoži (Zelená r. Wangheimova, Durancie, u m, eruněk myrobalán). Třebaže půda i poloha má daleko k ideální, velké rozdíly nepozoruji. Je bláhové si myslet, že meruňka na myrobalánu bude vegetovat stejněy jako švestka na myrobalánu. Požadavky meruňky (menší nároky na vodu, větší na draslík a kyslík v půdě) jsou dány stromem nikoli kořeny. Broskve na myrobalánu jsem nezkoušel, ale v literatuře se to nedoporučuje.
    Jako perličku - loni na podzim jsem si nechal poslat od renomované školky ve Střílkách sazenice polokmenných slivoní. Vzdor požadavku na myrobalán přišly naštěpované - na brosvkoňovém semenáči! Školkař mě telefonicky ujistil, že to není žádný problém, je to vyzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 14.3.2010 14:54

já bych chtel broskvon hl.aby mi šla, byla samosprasna, odolna na houb.choroby a mrtvici nezna-narozdil od tech merunek, to je hl.kriterium, ranost neni tak podstatna a chut-klasicky broskvova, nemusi byt zcela chutove dokonala, ale hl.ze se broskvoni bude darit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 14.3.2010 20:43

Určitě se ve Vašich podmínkách bude lépe dařit meruňkám, než broskvím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika