Velikost sadby



Kozelka - (21) - 48.64 (?)
11.10.2008 13:05

Strupovitost se sadbou nepřenáší - je vyvolána existencí tří faktorů: přítomnost původce v půdě, náchylnost odrůdy a přísušek v době nasazování hlíz. Někdy se uvádí i vyšší pH (nad 5,5), z toho si výzkumníci odvodili, že proto brambory nesnáší vápnění, ale pravda to být nemusí.

Hlízy, které jste vybrala uchovejte ve tmě a teplotě 2-4 st.C. To je optium. Jinak Vám začnou brzo klíčit a tím se zbytečně vyčerpávat. Brambora má takové klidové stadium, říká se tomu dormance, no a tu přerušíte, kdyby jste ji dala do vyšší teploty. Proti žádným chorobám se neošetřují.

Tak tři neděle před sázením je umístěte do pokojové teploty a na světlo (nejlépe je vyrovnat je vedle sebe na lísku). Cílem je, aby naklíčily, klíče byly tak 2-3 cm dlouhé, silné a zelené (nebo načervenalé - je to odrůdový znak) 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 192.67 (?), 17.9.2008 18:29, zobrazeno: 14395x

Dobrý den, ráda bych věděla, jakou mám použít velikost sadby(přibližně v cm) a jestli je dobré nasadit znovu na jaře sadbu ze sklizených brambor, nebo je lepší použít znovu certifikovanou sadbu...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.74 (?), 18.9.2008 9:36

Nejsem žádný odborník, na jaře prostě zasadím brambory, dvakrát nakopčím, jednou postřik proti plísni. Se sadbou jak kdy. Letos jsem zasadila salátové brambory z Tesca, kterých mi ve sklepě zbyl pytlík od vánoc. Původně z nich měl být bramborový salát ke kaprovi, ale prostě se nespotřebovaly. No a když měly na jaře klíčky, co s nimi. Vyhodit? Takže jsem je zasázela. Úroda dobrá, vypadají zdravě. Na zbytek zahrádky jsem zakoupila sadbové, drahé jako čert. Vzcházely velmi nepravidelně. V řádku byly už docela velké trsy a naopak lístky vyčuhující z půdy. Pravda, dohnaly to všechny, úroda jakžtakž, už bývala lepší. Pod některým kopcem bylo třeba 15 maličkých brambůrků, se kterými se nedá dělat vůbec nic. Z toho zase brambora jako malý meloun. No prostě hodně nevyrovnané. Co se týká velikosti hlíz k sázení, nedělám s tím žádné štráchy. Myslím, že brambory vyrostou i z těch úplně nejmenších hlízeček. Sice pod keřem asi nebude žádný chlapák, ale něco uroste určitě. Ale samozřejmě bych takové prcky nesázela a ty úplně velikánské taky ne. Snad tak okolo velikosti citrónu, čím vyrovnanější velikost, tím lépe. Ale jak jsem napsala v úvodu - odborník opravdu nejsem. Určitě někdo poradí lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kozelka - (21) - 249.16 (?), 23.9.2008 7:56

Standardní velikost sadby začíná na 3,5 cm a pohybuje se do 5,5 cm, ale oficiálně se obchoduje i s menšími hlízami. Pravda je, že v rámci tzv. dvojího třídění (např. 3,5 - 4,5 a 4,5 - 5,5) bude výnos vyšší u té větší sadby. Důvodem je vyšší počet stonků (vyrůstajících z oček). Zase jim ale musíte dát větší prostor, takže když normální sadbu sázíte "na šlápotu" třeba 27 cm, u větší sadby byste měli trochu přidat. Sázet hlízy ze supermarketu je nebezpečné v tom, že konzumní brambory se pěstují jinak než sadbové - neprovádí se u nich ochrana proti mšicím, které přenášejí virové choroby, pak také u nich není žádná kontrola zdravotního stavu z hlediska viróz, takže také nemusíte sklidit ano to, co jste zasázeli (přeháním, ale napadení virovými chorobami dost podstatně snižuje výnos). To ani nemluvím o tom, že některé hlízy mohou být ošetřeny proti klíčení 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.67 (?), 9.10.2008 15:35

Děkuji za odpověď. (:

Letos na jaře jsem koupila certifikovanou sadbu, kterou jsem následně vysadila a výnos byl velmi a velmi dobrý. Doposud se o pěstováni brambor starala mamka, která na jaře sázela i brambory, ktere na podzim koupila v supermarketu. Sklidili jsme někdy ani né to, co jsme nasadili.

Chtěla bych na jaře vysadit sadbu z těch letošních vykopaných brambor. Některé byli malinko strupovité, ty jsem vyřadila. Mohu sadbu nasadit, nebo mám nejprve tuto sadbu nějakým způsobem ošetřit proti napadení virovými chorobami?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kozelka - (21) - 48.64 (?), 11.10.2008 13:05

Strupovitost se sadbou nepřenáší - je vyvolána existencí tří faktorů: přítomnost původce v půdě, náchylnost odrůdy a přísušek v době nasazování hlíz. Někdy se uvádí i vyšší pH (nad 5,5), z toho si výzkumníci odvodili, že proto brambory nesnáší vápnění, ale pravda to být nemusí.

Hlízy, které jste vybrala uchovejte ve tmě a teplotě 2-4 st.C. To je optium. Jinak Vám začnou brzo klíčit a tím se zbytečně vyčerpávat. Brambora má takové klidové stadium, říká se tomu dormance, no a tu přerušíte, kdyby jste ji dala do vyšší teploty. Proti žádným chorobám se neošetřují.

Tak tři neděle před sázením je umístěte do pokojové teploty a na světlo (nejlépe je vyrovnat je vedle sebe na lísku). Cílem je, aby naklíčily, klíče byly tak 2-3 cm dlouhé, silné a zelené (nebo načervenalé - je to odrůdový znak) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.241 (?), 17.3.2010 12:18

Taky nejsem odborník, spíše praktik. Sázím po několik let převážně konzumní brambory z Teska a zatím jsem neměl žádné problémy ani s chorobami ani s výnosností. Problém je, že většina takto koupených hlíz je velká, takže hlízy krájím na polovinu, někdy na třetinu, nechám týden zaschnout a pak sázím. Zásadně nepoužívám chemii, jediným problémem je americký brouk a toho likviduju sběrem. Se sadbovými bramborami jsem měl docela špatné zkušenosti, hlavně s jejich klíčivostí, nepravidelnou vzcházivostí. Tipnul bych si, že tyto brambory jsou nějakým způsobem chemicky ošetřeny (proti plísni?) či ozařovány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika