Sázení brambor po staronovém způsobu



host - 104.154 (?)
26.6.2017 19:24

Jakto, že to je pracnější. Když jsme museli orat, táhnout války, zahrnovat a ještě se pak muselo okopávat.

Teď jen vrstvíme trávu a brambory tam rostou. A hlavně - my se nehádáme, kdy budeme sázet. Jdu si zasadit brambory, kdy já chci a nikoho k tomu nepotřebuji.

Takto to pěstujeme asi 6 let a úroda je větší než byla z hlíny.

Jen protože je to stále na stejném místě - je tam mandelinka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 213.150 (?), 24.9.2008 15:17

To přihrnování hlíny mě připomělo "taky jeden způsob pěstování".

Bramboru zasadíte na spodek děrovanýho pytle s trochou hlíny.  Jak začne růst,  postupně vyhrnujete pytel a přisypáváte hlínu. To děláte co nejdelší dobu, brambora tak nasazuje stále na nové a nové hlízy..

Na podzim potom jenom vytřepete z pytle zbytky hlíny a máte pytel brambor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.122 (?), 25.9.2008 19:32

S těmi slimáky je opravdu potíž.Někde jsem slyšela, že je dobré obsypat místo kde nechci aby slimáci chodily skořápkami od vajec, prý je to píchá.Ale i tak bych to riskla a trávu bych tím způsobem nechala na hromadě v takových dlouhých řádcích/záleží kolik jí máte/.Obzvlášť když třeba nevíte co strávou jako já , pálit se nesmí a vyhnete se problémům se sousedy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 25.9.2008 19:38

Já trávu normálně kompostuji.  Tento týden budu sekat - čekám jen, až přestane pršet. Tak místo do kompostu půjde na připravované brambory. D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 132.230 (?), 5.5.2014 11:48

tiež som tento rok zasadil zemiaky do čerstvo pokosenej trávy, a pri každom kosení budem pridávať novú. Poradíte prosím, akú hrubú vrstvu pokosenej trávy môžem naraz pridať?, lebo keď nechám voľne pokosenú trávu na kope, rýchlo zotlie a je v nej vysoká teplota, ktorá môže spáliť zemiaky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.5.2014 11:57

Budete-li dávat trávu po ohrnování do brázd, provzdušněná půda dobře izoluje od tepla zapařené trávy. Při vrstvě nad 4 cm v brázdě dojde sice k zapaření na druhý den, ale již třetí den teplota klesá a přitom je porušena klíčivost mnoha plevelů. Čím více je tráva předsušená, tím méně se zapařuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 5.5.2014 19:56

Já sázím klasicky, tzn.do zorané, nařádkované, vyhnojené zeminy, ale už jsem se s tím novým přístupem sázení do trávy setkal taky.Je třeba k sázení brambor do trávy využit nikoli čerstvě posekanou trávu, ale usušenou, nebo přisušenou.

Půdu, kterou využijeme pro sázení brambor do trávy se orat, kypřit nemusí.Přisušenou trávu navrstvit v metr širokém řádku na požadovanou několika centimetrovou výšku, a distanc, a sadit brambory přímo do ní.Při sadbě známí podsypali pod brambor hrst až dvě hrsti zeminy + hrst granulovaného hnoje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 7.5.2015 19:40

Přihrnování a kontrola zakrytí hlíz je i u tohoto zpusobu pěstování NUTNOSTÍ! Jediná výhoda tohoto pěstování, využití posečené trávy a relativně čisté konzumní hlízy. Ani nejde o množství sena, na velké ploše neuhlídáte nerozfoukání senných hrubku, pokud budete jako zahrádkář toto zkoušet jako kupku sena s bramborovou sadbou, tak je třeba postupně vrstvit seno tak aby 1- nepolámalí jste prorustající nate a2- vrstva sena nebyla vysoká aby nat udusila. Je na každém co považuje za pracnější a špinavější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ZAmatér - (15) - 121.174 (?), 6.6.2023 14:27
Pro některé zahrádkáře je práce s traktorem a pluhem asi lehčí, než se sekačkou a hráběmi a možná mají na zahradě ropný vrt a ve sklepě rafinerii. Pokud někdo má louku/sad a nekrmí, musí sekat a sušit. A něco se senem dělat. A pak ještě orat a přihrnovat a pak ještě vyorávat? Si spočítejte, co je na čas i energii náročnější. A pokud je výnos brambor v seně nižší na plochu, je určitě vyšší na hodinu práce nebo litr nafty /benzínu. Buď dáte větší plochu, nebo budete orat menší plochu k tomu. Anebo vy nepotřebujete šetřit čas, námahu a kupovanou energii?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.154 (?), 26.6.2017 19:24

Jakto, že to je pracnější. Když jsme museli orat, táhnout války, zahrnovat a ještě se pak muselo okopávat.

Teď jen vrstvíme trávu a brambory tam rostou. A hlavně - my se nehádáme, kdy budeme sázet. Jdu si zasadit brambory, kdy já chci a nikoho k tomu nepotřebuji.

Takto to pěstujeme asi 6 let a úroda je větší než byla z hlíny.

Jen protože je to stále na stejném místě - je tam mandelinka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.3 (?), 26.6.2017 21:19

muzete napsat jak se takove brambory pestuji jestli posekana trava musi byt preschla nebo cerstve nasekana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika