Sázení brambor po staronovém způsobu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.9 (?) 
23.11.2008 15:55

Ano je to výhodné pěstování. Sám provádím tak, že na záhon nahrabu na podzim listí z celé zahrady do zamýšlených řádků. Na jaře opravím trochu rozfoukané řádky a na Josefa, zahrada v Brandýse n/L, sázím nepředklíčené brambory do ďůlků, které pak ještě pro kontakt se zeminou zasypávám trochou kompostu a překrývám listím. Listí tepelně izoluje bramboru, sluníčko záhon dlouho neprohřívá ale brambora jde na start a s  jarním oteplováním se rozjede. S postupující sezonou přikopávám, přihrnuji posekanou travou... Výsledek je fantastický. Brambory se nechají vyhrabávat rukama a jsou hladké jak dětská prdýlka a čisté. Získám po sklizni a částečném zrytí čistý záhon s dostatkem zásobních humusních látek pro následnou výsadbu jahod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 123.141 (?), 29.6.2009 11:15
Po přečtení příspěvků z minulého roku jsem letos zkusil zasadit kilo velmi ranných brambor. Výsledky posuďte sami z přiložených fotek. Brambory jsem dal předklíčit 21.února, na Josefa už byly v zemi (oprava - v trávě). Zasadil jsem je do mulče mezi angrešty. Angrešty mulčuji každý rok, ale loni jsem dal větší vrstvu, asi 30 cm. Pod každou bramboru jsem přidal hrst kompostu. Od té doby jsem si jich nevšimnul až do konce května, kdy jsem začal sklízet první hlízy. Včera jsem sklidil poslední. Z jedné sazenice je do dvou kil brambor (přesně zváženo 1,96kg) To platí samozřejmě pro ty poslední, květnové byly menší. Pro upřesnění zahrada je u Hradce Králové.
Sazenice brambor
Sazenice brambor
Sazenice brambor
Sazenice brambor
Sazenice brambor
Sazenice brambor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 238.55 (?), 23.9.2009 18:41

NO to je super, já jsem slyšela kdysi o pěstování brambor ve slámě v sudu, ale nikdy jsem to nezkoušela až letos mě to napadlo, protože mám hromadu starých železných sudů a jsou nevyužité, tak že bych to zkusila, ale nikde jsem nenašla návod. Kdybyste někdo měl... Možná to zkusím jako v tom pytli.

Uvažovala jsem, že zkusím i tohle, Staré trávy máme dost a dosti, bohužel to není tráva ale takové ty bodláky nebo nevím jestli to jsou bodláky, mají takové velké, veliké listy, a strašně špatně schnou, jsou hrozně vodnaté, když jsem byla malá a měli jsme králíky děsně jim jeli. Nevím jak se jmenují, pak tam je devětsil a kopřivy, takže to by asi brambory nejásali. Ale trávy máme dost, jelikož je tam vlhko, tak sečeme i pětkrát do roka, ale kloudá tráva se tam ne a ne nastěhovat. Takže to asi fungovat nebude že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 55.26 (?), 23.9.2009 21:49

Vzhledem k tomu, že sečete pouze pětkrát do roka, je celkem logické, že tam máte bodláky nebo taky nevím, co to je. Když je necháte vysemenit, je jasné, že se jich jen tak nezbavíte. Jinak si myslím, že bramborům je srdečně jedno, v čem rostou. Každý rok mám na kompostu dva tři keře, které vyrostou z vyhozených brambůrků. Vždycky je tam pár pěkných kousků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 140.62 (?), 14.3.2010 16:21

Myslím, že za pětkráte sečení se fakt nemaj šanci bodláky vysemenit, my sečeme louku dvakrát, taky je vlhká a bodláky fakt nemaj šanci vykvést natož semenit :-) tráva se rozlejzá pomalu, spíš je to o tom co roste všude okolo a co Vám tam nafouká...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 104.155 (?), 18.5.2011 13:45

Tak jsem si připravil 5 řádků z letošní první posečené trávy.Měl jsem ji na hromadě asi 3 týdny a jak jsem ji rozděloval do jednotlivých řádků, pěkně se z ní kouřilo a sálalo teplo, což je právě ono.Ale už jsem nesehnal žádnou sadbu, tak experiment budu meset uskutečnit nákupem brambor ze supermarketu(dovoz francie) jsou pěkné a docela nám chutnají.Časem dám vědět jak to dopadlo.Lada 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.121 (?), 18.5.2011 13:56

Konzumní brambory jsou ošetřované proti klíčení chemicky, tak to moc neporoste, aspoń ze začátku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.91 (?), 1.6.2011 11:28
My dávame zemiaky do kompostoviska medzi pokosenú trávu, zvyšky rastlín a drvené konáre už roky a úroda je vždy krásna...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.66 (?), 8.6.2011 16:14

Velmi mě zaujal tento příspěvek, protože mám poměrně velký pozemek a každý rok řeším co s posečenou trávou. Zatím vždy skončila na kompostě, protože jsem tady kdysi v nějaké diskusi četla, že mulčovat se má pouze zaschlou trávou, protože pokud dáte vrstvu zelené, tak začne hnít a v hnijící a tlející trávě se prý vytváří nějaké chemikálie, které potlačují růst a když na to naprší tak se to dostane ke kořenům rostlin, kolem kterých ten mulč je a brzdí to jejich růst. Pokud jsem dala pod stromy takovou vrstvu, aby stačila proschnout, tak byla tenká a plevele to braly jako zelené hnojení. Ale sázení brambor do zetlelé trávy vám očividně funguje, takže nevím, jestli to nebyl nějaký nesmysl. Mám poměrně hodně velký záhon, na kterém je teď hrách, takže kdybych tam začala po jeho sklizni sypat do řádků posečenou trávu a do podzimu tam takhle nasypala několik vrstev, tak bych do toho mohla na jaře zkusit nasadit brambory, pochopila jsem to správně? A nevíte někdo jak je to teda s tím mulčováním vysokou vrstvou zelené trávy? Zdraví Jana 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.85 (?), 20.5.2017 22:24

Hmm, zaujimave - je to podobné ako sadenie zemiakov do sena - to som skusila pred dvoma rokmi a uroda bola ako pri klasickom sadeni, takze celkom fajn a hlavne bez vacsej namahy. Ja som tento rok sadila prvy krat do vyvysenych zahonov a som zvedava na vysledoklaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika