Jak zvýšit výnosy brambor



bramboracek - (5) - 55.164 (?)
20.6.2010 19:46

I když se snažíte najít v pěstování brambor nějakou vědu a používat různé pseudorady vězte, že úspěch spočívá: 1. ve zdravé sadbě s certifikátem, který garantuje minimální výskyt virových chorob, 2. v přípravě půdy, dokonale prokypřené na min. 15 cm hloubky, 3. aplikaci hnoje na podzim a dusíkatých hnojiv v dávce kolem 1 kg dusíku na 100 m čtverečných (např 5 kg síranu amonného) 4 přípravě sadby narašením, 5. ochranně proti plevelům, na zahrádkách vypletím, 6. ochranně proti plísni bramboru aplikací fungicidu (Ridomil, Ranman, Infinito). Pak máte výnosy jako hrom!!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 241.241 (?), 17.3.2010 11:51

Dovolím si přidat svoji zkušenost s pěstováním brambor.

Do připraveného řádku dám pod bramboru pár granulí kravského hnoje, zasypu vrstvou dřevěných hoblin a zahrnu zemí. Mezi řádky i částečně na hrobek vysypu posečenou trávou cca 2x do plného vzrůstu. Po sklizni vše zaorám a na zimu znovu pole pokryju cca 10cm vrstvou posečené trávy, kterou na jaře opět zaryju. Možná to není podle pravidel pěstování, ale mám s tímto způsobem poměrně dobré zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.11 (?), 27.4.2010 10:42

Díky za zajímavý tip, ty granule nebo NPK a hobliny(míň pracné jak noviny) zkusím, s tou trávou bych počkal až bude nať nad zemí a začne ji dohánět plevel, vypleju a pak dám tu vrstvu trávy třeba po vydatném dešti-udrží se asi lepší mikroklima pro hlízy(nad 2st. v noci a pod 29přesden, optimum je min13-max20st.).Někde jsem četl proti mandelinkám zkusit výluh z kopřiv, navíc je prý i bohatý na živiny, asi se tím nic nezkazí, ale proti chorobám asi nepomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bramboracek - (5) - 55.164 (?), 20.6.2010 19:46

I když se snažíte najít v pěstování brambor nějakou vědu a používat různé pseudorady vězte, že úspěch spočívá: 1. ve zdravé sadbě s certifikátem, který garantuje minimální výskyt virových chorob, 2. v přípravě půdy, dokonale prokypřené na min. 15 cm hloubky, 3. aplikaci hnoje na podzim a dusíkatých hnojiv v dávce kolem 1 kg dusíku na 100 m čtverečných (např 5 kg síranu amonného) 4 přípravě sadby narašením, 5. ochranně proti plevelům, na zahrádkách vypletím, 6. ochranně proti plísni bramboru aplikací fungicidu (Ridomil, Ranman, Infinito). Pak máte výnosy jako hrom!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 29.6.2010 9:33
Zdravím letos jsem dal taky po dlouhe době brambory do země. Loni v lete jsem postříkal proti plevelu asi 80 m2 uležele nikym roky neobdelávane pudy a nasledne ručně zryl. Co vyrostlo jsem opet postříkal Roundup bioaktiv.Na jaře jsem rozhazel cererit tak 2 kg na tu plochu vzal rotavator a do hloubky cca 20 cm prokypřil. Udelal jsem ryhy a dal brambory zhruba v pulce dubna kdy si sousedi klepaly na čelo, že co blaznim, že je ješte brzo. Dal jsem na sebe a i díky přívalu dešte poté mam brambory co me ted pomalu odkvetaji zatim co sousedum ješte neudelali doposud ani 30 cm. U mě tak 60-70 cm a jednou jsem přihnojil slepičincema ředenyma asi 2 deci na konev 15l. Slepičince jsou výborna vec a hlavne je zbožnuji rajčata ;) Stříkáno jednou a to přípravkem Acrobat ve výšce porostu 30 cm v období deštu. V nedeli jsem zkoumal co je pod natí a zatim prumerne velikost 1,5 nasobku vejce. Ješte chci podotknout okopčit jsem stihl díky deštum jen jednou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.89 (?), 6.2.2011 21:43
no ja bych taky prihodil par radku.brambory pestuji jen pro sebe a rodinu.oblast brnensko nadmorska vyska 275m/n.m. sadba vždy nová certifikovana. na jare zahon pohrabu nadelam ryhy nahazu do nich slamu na to brambory a zahrnu smesi kompostu a půdy. pak to jen jednou nakopcim a postupne protoze mam ranne a polorane jen sklizim. vynos z jednoho kopce je urcite dve kila vzdycky. hnojiva chemicky nikdy zadny. jen rostlinny zakvas z kopriv kostivalu kokozky pastusi tobolky a pampelisek. to pridam do kazde konve. na podzim zareju zeleny hnojeni smes koupim a rozhazim docela dost kompostupo celem zahone. mam solidni rajcata, papriky, kvetak, okurky, a cesnek ten je jedna basen! kdyz rozkrojim okurku nebo rajce krasne voni, kdyz sklidim cesnek je radost pohledet. nedari se mi akorat kren a celer nic moc. do kompostu micham vsechno z domacnosti, slupky ze zeleniny, kavovou sedlinu, caj z vyluhovanych sacku caje, skorapky z vajec drtim, a na zahrade pravidelne vrstvim s travou, hlinou, prokladam kravskym hnojem, posypu vapnem, a tak porad dokola. mista na kompost mam dve. jedno zraje druhe pouzivam. na podzim do nich vyleju zbytky z jíchy, a na jaře jednou za rok to celé přeryju. Puda z kompostu ma krasnou cernou barvu, a je sypka. Je radost ji vracet zase zpet do pudy. Kdyz mi dojde moje zasoba brambor na podzim je to pohroma jit do TESCA a koupit brambory u nich. Neda se to jist.A tak pres zimu holdujeme vice ryzi. prilozim fotecku pro vyladeni oka. Na jare taky sazim driv.To sousedi jeste premysli co zasadi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.151 (?), 5.9.2013 21:48

Když na jar prijdou do Tesca skoré nové brambory, takové na jedení, tak si z nich koupím a je hned posadím a uroda je dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 5.9.2013 22:14

Zajimalo by me jak casto je nutna kupovat nova sadba?..otec ji kupuje co 2.rok..co si vzominam, tak v detstvi babicka nikdy nekupovala sadbu, mela vzdy svoje a zemaku bylo dost..

nejsou to vyhozene penize za sadbu?..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 5.9.2013 22:21

Otec to podla mna robi dobre, idealne je asi sadbu kupovat kazdy rok. No zalezi aj od odrody, ktora je ako nachylna na urcite virove choroby a podobne. Takisto zalezi na stupni mnozenia. 

Velkoproducenti nakupuju sadbu kazdy rok, asi to maju dobre spocitane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.4 (?), 6.9.2013 5:58

Spíš jednodušší, nemusí se starat o sadové brambory,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.9.2013 8:56

Velkoproducenti ovšem nekupují sadbové brambory po 150kč za 5kilový sáček. Budete-li kupovat sadbu po tunách, taky se Vám to možná vyplatí.
   Každoročně koupím nějaké sadbové a tak 2/3 plochy osadím svými. Obvykle ty koupené měly trochu lepší výnos, v posledních letech se rozdíly stírají. Letos je tomu dokonce naopak. Koupená sadba - drobné brambůrky, ty vlastní mají ještě zelenou nať a hlízy pěkné. Je to určitě taky o odrůdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika