Brambory v seně



host - 74.9 (?)
2.7.2014 16:13

tak y jsem toto jeden rok zkoušel a víc už ne. Brambory sice rostly, ale víceméně všechny nové nakousaly nebo přímo sežraly myši a kol. Pod senem, byť zetlelým měli pré 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 21.6.2014 11:03

Tak pridám svoju skúsenosť aj ja.

Zemiaky pestujem v sene len tak okrajovo 4 roky. Mal som seno ktoré sa mi nepodarilo dosušiť lebo 3 krát zmoklo takže začalo hniť tak som ho nanosil na koniec záhrady do takej miernej priehlbiny, reku aspoň sa to tam vyrovná. Po uľahnutí to mohlo mať hrúbku 40cm. O rok pozdejšie keď som sadil zemiaky ma napadlo napichať nejaké zvyšné do toho sena. Tak som aj spravil a za nejaký čas začali na povrch prerastať vňate. Na jeseň som zbieral celkom slušnú úrodu zemiakov. Odvtedy som tam zemiaky nesadil, iba zbieral :D Totižto vždy na jeseň veľké zemiaky poberiem a malé tam nechám. Na jar z nich vyrastú nové. Nevadia im ani silné holomrazy cez zimu.

Môžem to odporučiť každému kto má čas a chuť experimentovať. Výhodu vidím v tom, že po roku odpadá nutnosť ďalšej výsadby, netreba okopávať, ohŕnať, trhať burinu. Keď je veľké sucho, občas ich polejem. Ešte dodám že je to v polotieni pri stromoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 24.6.2014 22:28

Našiel som fotku od vlani 10 júna ako to vypadá. Nevidno tam veľa ale nič iné nemám blush


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.132 (?), 19.8.2014 8:23

...paráda, škoda, že mně to nenapadlo v loni,  letos to tak udělám.brambory pěstuji na posekané trávě již několik let, velká spokojenost, letos zkusím nechat ty malé také tak... díky za nápadsmiley kašička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 13.9.2014 19:45
Dobrý večer. Nastal čas a sklízel jsem brambory pěstované v trávě. Úroda byla celkem slušná i když bylo i na Šumavě veliké sucho. Měl jsem tři řádky dlouhé 8 x 3 = 24 metrů. Sklidil jsem 153 kg brambor. Po vytřídění nám jich zůstalo 134 Kg čistých vhodných na uskladnění a další sadbu. Letos taktéž nechávám malé bramburky v seně jako sadbu na příští rok. Samozřejmě mám v záloze hlízy kdyby přezuimující brambory nevzešly. Těch 19 kg brambor byl "odpad" složený z vyloženě malých brambůrek, několik hlíz bylo provrtáno nevím čím a zbytek brambor byl pokousán což celkově činí 12,6 %. Samozřejmě se vyřazené hlízy nevyhodí, ale "proženou se prasetem.Stav mandelinky. Zaznamenal jsem výraznější nárůst dospělich jediců ve srovnání s předešlou sezonou 500 - 600 kusů. Plíseň bramborová se u nás nevykytuje. Také jsme poznal, že je lépe orientovar řádky na svahu sever - jih, protože řádky jsou rovnoměrně osluněné a jarní studený vzduch se namá čas zdržovat za řádky a odteče rychleji po svahu. Na závěr přikládám několik fotek. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.130 (?), 13.9.2014 19:45
Ještě jedna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 13.9.2014 20:17

Moc pěkný výnos těch 153 kg z 24 m2 (64 t/ha), Já měl letos 55 t/ha, standardně pěstované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.152 (?), 9.2.2015 22:03

U nás na JZ Slovensku bývajú veľmi často i dlhodobé horúčavy a dlhé obdobia bez dažďa, čo pri veľmi častej nedostupnosti zalievania alebo závlahy spôsobuje obrovské rozdiely v pestovateľskom prostredí oproti typickým zemiakárskym oblastiam, a teda i vo výnosoch. Pokusne sme preto aspoň v malom a iba pre pár prípadov otestovali, aké materiály sú asi pre takýto typ pestovania zemiakov najvhodejšie. Výsledky ukázali, že najväčšiu úrodu dáva kombinácia, kde ako podklad poslúžilo lístie v kombinácii s prihrnutím zemiakových hľúz slamou a mulčom z posekanej trávy. Kombinácie slama - slama, seno - seno a seno - lístie sa ukázali byť ako menej výnosné. Zrejme to súvisí s tým, že lístie podstatne lepšie drží vlhkosť, kým vo funkcii tepelného izolátora sa zasa najviac osvedčila slama. Pri pokusoch s mulčom nad slamou ale nebolo použité klasické suché seno, ale iba čiastočne vysušená tráva z kosačky... A zdá sa, že ešte jeden faktor má veľký vplyv na veľkosť úrody - a to nastielanie slamou a mulčom tak, aby vňate neboli po vzore z minulosti prihrnuté do akejsi "kytice", ale naopak, aby boli čo najviac od seba... Známi, ktorí sadia do slamy, zasa tvrdia, že táto by pri použití ako podklad pod sadené zemiaky mala byť predtým najskôr riadne prevlhčená a vyzretá do takého stupňa, že sa už začína rozkladať. Kým tá na prihŕňanie by mala byť skôr suchšia...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 74.9 (?), 2.7.2014 16:13

tak y jsem toto jeden rok zkoušel a víc už ne. Brambory sice rostly, ale víceméně všechny nové nakousaly nebo přímo sežraly myši a kol. Pod senem, byť zetlelým měli pré 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.31 (?), 3.7.2014 21:11

Dobrý večer, poprvé jsem sadil brambory.Klasicky přihrnul, ale po přečtení fóra, jsem 2*zasypal posečenou trávou.A dále se nestaral, dnes už 14dní kopu a je to super, děkuji za vaše rady. Posílám fotosmiley Petr


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 144.117 (?), 30.8.2014 9:49

Pro ty z nás, kteří letos zkoušeli pěstování brambor v seně poprvé, máte již sklizeno? Jaká byla úroda? Podělte se se svými zkušenostmismiley

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika